První absolventská konference Fyzioterapie měla bohatý odborný program

Velmi srdečnou atmosféru, která je charakteristická pro setkání přátel po letech, měla 1. absolventská konference studijního programu Fyzioterapie. Konala se v pátek a v sobotu 22. a 23. března v sálech E a F hlavní budovy fakulty, kde se setkala stovka účastníků z celé České republiky. Přinesla nejen obnovení kontaktů mezi bývalými studenty a vyučujícími naší fakulty, ale hlavně výměnu zkušeností a předávání užitečných informací a novinek z praxe. Při dvoudenní konferenci, kterou zastřešilo téma „Variabilita poruchy pohybu“ zaznělo 18 příspěvků. Rozebíraly zdravotní potíže v širokých souvislostech, včetně vztahu k psychice a nástrah moderního stylu života, což bylo velmi podnětné i pro studenty a další publikum.

Tradice výuky fyzioterapeutů na naší fakultě dosáhla už patnácti absolventských ročníků (z let 2009 až 2023). Ústav fyzioterapie a vybraných medicínských oborů plánoval absolventskou konferenci, která je na naší fakultě první svého druhu, už dříve – s cílem obnovit vzájemné kontakty a mj. také ukázat absolventům, jaké zázemí nyní naše fakulta studentům Fyzioterapie poskytuje. Služby moderně vybaveného Centra fyzioterapie, kam studenti chodí na praxi, může využívat i veřejnost, součástí je tělocvična se závěsným systémem a mnoha dalšími pomůckami, loňskou novinkou je interaktivní učebna anatomie a fyziologie, kde se studenti učí virtuálními metodami, které jsou velmi názorné a působivé.

V úvodu konference přivítala účastníky děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., která poděkovala za impuls k této akci i za její uspořádání – s nadějí, že se stane tradicí a možná také inspirací pro další obory. „Je to krásná příležitost vrátit se zpět do míst, kde jste získali vaši kvalifikaci. S velkou radostí jsem zaznamenala, že jste se navzájem vítali jako ti, kdo se léta neviděli. Tak to má být, navíc se zde potkáváte s vyučujícími a se současnými studenty, s nimiž vás spojuje tato profese,“ řekla. Hned v úvodu připomněla osobnost prof. MUDr. Miloše Velemínského, CSc., dr. h. c., který stál u zrodu tohoto i dalších oborů na naší fakultě a měl v programu této konference rovněž vystoupit. Bohužel před několika dny zemřel. „Byl to velký vysokoškolský pedagog, významná osobnost. Vždycky studentům i vyučujícím fandil a jako děkan i jako vyučující se snažil vytvořit takové podmínky, abychom mohli studijní programy rozvíjet. Byl velmi lidský a nyní by měl ohromnou radost, že se k nám absolventi vrátili,“ uvedla děkanka s dojetím.

„Vítejte doma,“ zahájil svoji řeč proděkan pro akademické záležitosti Mgr. et Mgr. Ondřej Doskočil, Th.D., který setkání označil za příležitost se navzájem povzbudit, osvěžit, ale také oprášit vzpomínky na univerzitu. Připomněl, že v západních zemích je běžnou praxí, že univerzity mají své kluby absolventů, kteří spolu zůstávají po celý svůj profesní život v čilém kontaktu. Takový klub má i Jihočeská univerzita, proto účastníkům nabídl členství v Klubu absolventů ZSF JU. Je to příležitost pro podněty z praxe, kterým směrem by bylo například užitečné rozvíjet celoživotní vzdělávání – které další kurzy CŽV by se absolventům hodily. Zároveň nabídl možnost v programu CŽV působit i aktivně a zapojit se do vzdělávání dalších profesionálů.

Iniciátorkami této konference byly MUDr. Mgr. Marcela Míková, Ph.D., ředitelka Ústavu fyzioterapie a vybraných medicínských oborů a garantka konference, a pedagožka a fyzioterapeutka PhDr. Ludmila Brůhová. Ta zavzpomínala na počátky výuky a shrnula vývoj oboru i další perspektivu. „Jsem moc ráda, že vás náš obor baví, a doufám, že i my vyučující jsme k tomu přispěli. Když jsme 2006 začínali, moc jsme nevěděli, do čeho jdeme. Dobrá zpráva je, že stále hodně mladých lidí má o náš obor zájem a že se uplatňujeme v praxi. Fyzioterapeutů je stále nedostatek, takže se nemusíme bát o svoji práci,“ shrnula.

Marcela Míková měla z bohatého programu i zájmu o konferenci velkou radost. „Jsme moc zvědaví, kam jste se posunuli a jaké postupy a metody používáte ve své praxi,“ řekla v úvodu. Za zorganizování konference jí a také Mgr. Martině Hartmanové poděkoval garant studijního programu Fyzioterapie na ZSF JU PhDr. Marek Zeman, Ph. D. Je rád, že naši absolventi i současní studenti mají velmi dobře rozvinuté kritické myšlení, přemýšlejí o jednotlivých metodikách a technikách, které se učí, a vytvářejí si tak vlastní, pro ně optimální způsoby vedení terapie. Zmínil známý čínský citát o darované rybě, kterou sice nakrmíme člověka na jeden den, ale pokud jej naučíme lovit, dáme mu potravu na celý život. „Myslím, že to docela hezky vystihuje, jak úzce je v oblasti fyzioterapie propojen pedagogický a terapeutický proces. Naši absolventi se tak stávají jak skvělými a zkušenými lovci v případě zmíněného citátu, ale i učiteli svých pacientů,“ vysvětlil.

Po slavnostním zahájení zazněly dvě přednášky hostů: s příspěvkem UNIFY – realita a plány vystoupil prezident Unie fyzioterapeutů České republiky Mgr. Vladan Toufar. Už před konferencí mluvil o poslání této unie se studenty Fyzioterapie v přednáškovém sále A. UNIFY byla založena v roce 1991 s cílem chránit profesní zájmy fyzioterapeutů, rozvíjet obor i garantovat odbornou úroveň vzdělávání. Následovala přednáška Fyzioterapie s přesahem, kterou připravil pedagog a fyzioterapeut Mgr. Honza Maryška a aktivně do ní zapojil i publikum. Třetí z hostů, Bc. Clara Lewitová, vystoupila s přednáškou Ruka ve fyzioterapii v sobotu ráno. Ostatní program obstaraly příspěvky našich absolventů a kolegů.