Studentky uspořádaly workshop zaměřený na techniku samovyšetřování a správnou péči o prsa

Velmi užitečný a přátelský byl workshop, který v pondělí v sále A uspořádaly studentky 1. ročníku navazujícího magisterského studijního programu Specializace v ošetřovatelství (chirurgický modul) jako praktický výstup z předmětu "Ošetřovatelská péče v chirurgických oborech 2". Byl zaměřený na techniku samovyšetřování a správnou péči o prsa. Součástí byla podrobná prezentace tématu a poté názorná ukázka na modelech. Studentky účastnicím poradily, na co je třeba se hlavně soustředit a kdy nejlépe samovyšetření provádět. Postupně probraly tyto body: anatomie prsu, zánět prsu, prevence, příznaky, diagnostika a léčba, karcinom prsu, příčiny jeho vzniku a rizikové faktory, příznaky, vyšetřovací metody, léčba a selfmonitoring.

Na fakultě, kde převažují studentky, je to obzvláště užitečné téma – a to i vzhledem k tomu, že rakovina prsu postihuje čím dál více mladých dívek a žen. Pravidelné samovyšetřování je tou nejsnazší a nejdostupnější metodou, jak o sebe v tomto směru pečovat. A pokud by žena podezřelou bulku objevila, je pro vývoj a úspěšnost léčby zcela zásadní co nejdřív vyhledat odbornou pomoc. Šance na vyléčení je v těchto případech velká, ovšem čím dřív žena začne problém řešit, tím snazší může být léčba i její další život. "Jsem ráda, že jsem mohla dát studentkám prostor, aby zápočet z předmětu nezískaly jen za teorii, ale za praktické využití získaných poznatků a dovedností," uvedla vyučující Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., děkanka fakulty, podle níž je tato akce cenná i jako výzva, aby lidé nepodceňovali prevenci a pečovali o vlastní zdraví. Forma „studenti studentům“ se jí líbí i proto, že vrstevníci k sobě mají blíž a mohou si navzájem témata vysvětlit působivěji a otevřeněji než ve vztahu student a pedagog. V tomto případě to platilo stoprocentně a dívky, které akci pojmenovaly výstižně „Neboj se sáhnout“, vytvořily příjemnou atmosféru naplněnou důvěrou a vzájemnou podporou. Díky tomu, že se dokázaly do tématu takto vcítit, je šance, že empatii a pochopení uplatní i ve své budoucí zdravotnické profesi.