Nacházíte se zde: Úvod > Aktuality > Profesor Miloš Velemínský získal Cenu hejtmana Jihočeského kraje

Profesor Miloš Velemínský získal Cenu hejtmana Jihočeského kraje

Novinka (30.10.2014)

Profesor Miloš Velemínský získal Cenu hejtmana Jihočeského kraje

Zlatou šupinu obdrželo 29. října 2014 celkem sedm osobností, které se zasloužily o mimořádný přínos svého oboru

Vedoucí katedry klinických a preklinických oborů ZSF JU prof. MUDr. Miloš Velemínský, CSc., dr. h. c., dostal včera večer Cenu hejtmana Jihočeského kraje. Slavnost u příležitosti 96. výročí vzniku samostatného československého státu 28. října 1918 se odehrála v reprezentativních prostorách bývalé zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou, kde nyní sídlí Alšova jihočeská galerie.

Zlatou šupinu, jak je cena nazvána, získaly letos tyto osobnosti: čestný předseda SK Dynamo Zdeněk Čadek, rektor filmové akademie Jindřich Goetz, podnikatelka Blanka Milfaitová, hokejový internacionál Jaroslav Pouzar, lékař Miloš Velemínský, spisovatelka Markéta Zinnerová a vysokoškolský pedagog Zdeněk Žemlička.

Těchto sedm jmen vzešlo z nominací, které lidé během letošního roku zasílali na krajský úřad. „Zdeněk Čadek získal ocenění za mimořádný přínos pro jihočeský fotbal, Jindřich Goetz za mimořádný přínos v oblasti filmové architektury a propagaci jižních Čech, Blanka Milfaitová za netradiční propagaci jihočeského regionu, Jaroslav Pouzar za mimořádný přínos pro jihočeský hokej, Miloš Velemínský za významný lékařský, vědecký a pedagogický přínos v oblasti problematiky komplexní péče o dítě, Markéta Zinnerová za mimořádný přínos v oblasti umělecké tvorby pro děti a mládež a Zdeněk Žemlička za významné zásluhy při rozvoji školství, dopravy a veřejné správy v Jihočeském kraji," upřesnil hejtman Jiří Zimola s tím, že o konečném seznamu oceněných osobností rozhodla rada kraje.

Hejtman zároveň připomněl, že 28. říjen je nejvýznamnější národní svátek. „Nebyli bychom zde dnes a nepřipomínali si toto významné výročí, pokud by nebylo osobností, které se na vzniku a rozvoji naší republiky podílely, a to nejen téměř před 100 lety, ale po celou dobu její existence. Stejně tak ani náš Jihočeský kraj by nebyl takovým, jakým je dnes, pokud by v něm nežili lidé, kteří se svými mimořádnými činy a celoživotní prací významným způsobem zasloužili o rozvoj nebo dobré jméno Jihočeské kraje," řekl. Jižní Čechy jsou místem, kde se rodí sportovní legendy, žijí osobnosti ze světa umění, působí výteční pedagogové, odborníci i úspěšní podnikatelé. „To jistě není málo. A byl bych rád, aby tomu bylo i nadále. Proto se i každé odpovědné vedení kraje nebo jihočeských měst v rámci svých možností a kompetencí musí snažit k rozvoji našeho regionu přispívat a tradiční aktivity podporovat," zdůraznil.

Podle hejtmana žijeme sice v turbulentní době, ale pořád v české kotlině, kde je každý úspěch vystaven nemilosrdné kritice těch, kteří jej závidí. „Dnešní držitelé jihočeských zlatých šupin vědí, že ani takové drobné šrámy vás nemohou zastavit v cestě za svým životním cílem. Že není dost dobře možné zlobit se na trpaslíky, kteří vám okopávají kotníky, protože oni prostě výš nedosáhnou. A že, jak pravil Johann Wolfgang Goethe, nejostřejším kritikem je vlastně neúspěšný diletant," uzavřel svou řeč.

Udílení Ceny hejtmana se po loňské premiéře uskutečnilo letos podruhé. Zlatá šupina byla vybrána proto, že představuje pomyslný symbol štěstí a koresponduje s rybářstvím, kterým je Jihočeský kraj proslulý. Zdravotně sociální fakulta JU se radovala při této příležitosti i loni, kdy zlatou šupinu získal doc. PhDr. Jiří Jankovský, Ph.D., dlouholetý ředitel českobudějovického centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením Arpida, který na ZSF JU též vyučuje.