Den otevřených dveří přivedl na naši fakultu stovky uchazečů, mnozí přijeli i se svými rodiči

Velký zájem projevili studenti středních škol o šanci prohlédnout si odborná pracoviště a centra ve dvou budovách Zdravotně sociální fakulty JU při Dni otevřených dveří. Přijeli i ze vzdálených míst, například z Prahy, Příbrami, Vimperka či z Klatov. Například do Simulačního centra pro zdravotnické obory, které si letos poprvé mohli návštěvníci DOD prohlédnout kompletně v plné šíři, přišlo jen za páteční dopoledne téměř 150 lidí a další tam zamířili po obědě. Někteří z nich si předtím prohlédli ještě laboratoře a Centrum fyzioterapie v suterénu. I tam bylo velmi rušno, uchazeči se zajímali o detaily přijímacích zkoušek i o náročnost studia a prohlíželi si přístroje i moderní vybavení tělocvičny. V Centru fyzioterapie se vystřídalo kolem sta lidí, celkový počet návštěvníků DOD v obou budovách dosáhl téměř čtyř stovek. Všude bylo nutné dodržovat aktuální protiepidemická opatření. Vzhledem k šíření onemocnění covid-19 nabídla fakulta tentokrát obě cesty, jak uchazeče informovat o všem, co potřebují. Zkombinovala prezenční formu s komplexní nabídkou online, která je nadále zájemcům k dispozici. Na webu stále zůstávají zveřejněné podrobné prezentace jednotlivých studijních programů ZSF JU a informační videa, z nichž uchazeči získají i představu o praktické části výuky. To vše si lze kdykoli přehrát ZDE

Zároveň mohli uchazeči během celého DOD prostřednictvím komunikační platformy ZOOM diskutovat se zástupci jednotlivých studijních programů. A spousta dotazů samozřejmě padla během osobního setkání v budovách fakulty – část z nich inspirovala i prohlídka odborných učeben a center. Středoškoláci i jejich rodiče možnost podívat se do výukových prostor velmi ocenili. „Zvenku budova působí vcelku obyčejně, ale prvotní dojem se úplně změnil po vstupu do vaší cvičné nemocnice. Její vybavení je perfektní, jsme nadšeni, že k výuce využíváte tak skvělé modely. Navíc vyučující i studenti byli velmi ochotní a dozvěděli jsme se od nich absolutně všechno, co jsme potřebovali,“ zhodnotil návštěvu Simulačního centrum pro zdravotnické obory tatínek Lucie Buchcarové, která studuje Střední zdravotnickou školu v Táboře a chce pokračovat na vysoké škole zdravotnického zaměření.

Velmi živo bylo i na porodním sále, kde hlavní pozornost samozřejmě poutal model rodičky, ale také třeba příležitost obléci si speciální vestu – simulátor těhotenství, který umožňuje vyzkoušet si, jaké je to být v kůži těhotné ženy. Štíhlé dívky náhle významně přibraly na váze a zkusily si, jak obtížné jsou pro těhotné i jednoduché úkony, jako například ohýbání nebo zavazování tkaniček. Pozornost poutalo také stanoviště Pediatrického ošetřovatelství, kde studentky ochotně vysvětlovaly formu tohoto studia. „Baví mě práce s lidmi a ráda bych se stala buď porodní asistentkou, nebo dětskou sestrou. K oběma oborům jsem se tady dozvěděla všechno, co jsem potřebovala, a prostředí na mě udělalo velký dojem. Všichni byli moc ochotní a máte to tady opravdu moc pěkné,“ shrnula své dojmy Dagmar Peřinová ze Střední zdravotnické školy v Klatovech, odkud na náš Den otevřených dveří přijelo velké množství studentů. Byla to první akce svého druhu, na kterou vyrazili, příští týden pojednou na DOD do Plzně.

České Budějovice považuje za příjemné univerzitní město například Eliška Řezáčová z Berouna, která nyní studuje na Střední zdravotnické škole v Praze obor Laboratorní asistent. V tomto zaměření by chtěla pokračovat, protože zvlášť v posledních letech zatížených koronavirem jí připadá tato práce velmi perspektivní. V klinické laboratoři nemocnice v Hořovicích, kam chodí na brigádu, jí naší fakultu poradila absolventka ZSF JU, jejíž dcera zde nyní také studuje. „Takovému doporučení věřím, navíc se mi líbí vaše město a myslím, že by tady mohl být i příjemný studentský život,“ doufá dívka, která k nám přijela ještě s dalšími spolužačkami z Prahy.

Už ve třetím ročníku gymnázia začal prozkoumávat nabídky vysokých škol Petr Rohlena z Týna nad Vltavou, kterého lákají zdravotnické obory, ideálně co nejvíc spjaté se sportovní tematikou. Proto vyrazil na návštěvu ZSF JU a zajímal se o studijní program Fyzioterapie. „Začal jsem si procházet školy, které mě zajímají, abych měl dost času najít tu pro mě nejvhodnější. Za týden pojedu na festival Gaudeamus do Prahy, kde si také rozšířím obzory,“ vysvětlil. Na 14. ročníku evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus, který se koná v pražských Letňanech od 25. do 27. ledna, bude Jihočeská univerzita také své zastoupení.

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity je druhou největší fakultou JU. Jedna z mála vysokých škol v České republice od samého začátku v roce 1991 úzce propojuje zdravotnickou i sociální problematiku. „Současná doba ještě více zvýraznila potřebnost těchto profesí a uplatnění našich absolventů,“ konstatovala děkanka ZSF JU dr. Ivana Chloubová, když vítala účastníky letošního Dne otevřených dveří. Středoškoláci i jejich rodiče se v pátek shodovali v tom, že období zasažené pandemií covid-19 je od práce ve zdravotnictví či sociálních službách neodradilo – naopak, ještě víc k těmto profesím přitáhlo jejich pozornost. Jednak proto, že jsou užitečné a společnost se bez nich neobejde, a také pro jejich prestiž a mzdové ohodnocení. Účastníci získali podrobné informace o nabízených studijních programech, náplni studia, požadavcích pro přijetí, uplatnění absolventů v praxi či například o možnostech vyjet na stáž do zahraničí. Další informace pro uchazeče o studium lze najít ZDE

Děkujeme všem návštěvníkům Dne otevřených dveří na naší fakultě!