Studentky a studenti se podělili o zkušenosti ze svých pobytů v zahraničí a motivovali spolužáky k tomu, aby také vyjeli na zkušenou
V zaplněném přednáškovém sále se v úterý vystřídali studentky a studenti s prezentacemi, v nichž shrnuli zážitky ze svých pobytů v zahraničí a přidali také užitečné rady svým spolužákům, kteří také uvažují o cestách do světa na zkušenou. Kancelář pro zahraniční vztahy ZSF JU pořádá tuto akci pravidelně a vždy to bývá velmi zajímavé, milé a také zábavné setkání, jehož atmosféru charakterizuje upřímné nadšení a také vděčnost za zážitky, které účastníkům přinesla odvaha „vystoupit z komfortní zóny“ a poznat, jak to chodí v neznámém prostředí.
Naše fakulta má hustou a skvěle fungující síť zahraničních kontaktů, navíc profese, na něž studenty připravuje, jsou uplatnitelné a užitečné kdekoli bez ohledu na státní hranice. Je velká škoda těchto šancí během studia nevyužít, řekli v úvodu studentům děkanka Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., a proděkan pro zahraniční vztahy Mgr. František Dolák, Ph.D. „Věřím, že tady načerpáte inspiraci a motivaci, ztratíte obavy z jazykových bariér a uslyšíte řadu důkazů, že se i zdánlivě nepřekonatelné překážky dají zvládnout. Zkušenosti, které při zahraničních pobytech naši studenti získávají, posouvají dál nejen je samotné, ale jsou obohacením i pro naše studijní programy,“ uvedla děkanka.
Ing. Jana Ředinová z Kanceláře pro zahraniční vztahy, která je studentům pobývajícím v cizině vždy velkou oporou, vysvětlila hlavní pravidla a požadavky, přehledně shrnula základní fakta a zdůraznila, že předchozí akademický rok byl co se týče mobilit studentů pro naši fakultu rekordní. Informovala rovněž o dalších konkurzech: Zájemci se do nich mohou přihlásit do soboty 12. října, přičemž konkurzy se budou konat v pondělí 14., ve středu 16. a v pátek 25. října. Bližší informace jsou ZDE:
Poté vystoupil Miroslav Zámečník, viceprezident Erasmus Student Network (ESN) USB Budweis, což je Mezinárodní studentský klub, který působí na Jihočeské univerzitě. Pozval účastníky do kampusu na řadu akcí s možností zapojit se do mezinárodního života na naší univerzitě. Podrobněji ZDE:
Následovalo deset prezentací, díky nimž publikum svižně procestovalo velkou část světa – vzhledem k velmi bohatému programu dostali prezentující vždy jen desetiminutový časový úsek k tomu, aby shrnuli praktické rady spjaté s vycestováním, přínos pobytu v zahraničí pro jejich studium a podělili se také o zážitky z poznávání dané země, zajímavá setkání či zábavné momenty.
„Jsem moc ráda, že se mi podařilo poznat svět z různých úhlů pohledu. Setkala jsem se i s různými situacemi, které musela řešit poprvé, mou první zkušeností bylo i někam sama letět letadlem. Zlepšila jsem si angličtinu, získala vyšší sebevědomí… Určitě bych to zopakovala, kdybych ještě dostala takovou příležitost,“ konstatovala studentka Nutriční terapie Lian Barakat, která působila v Belgii.
Prvním zástupcem studijního programu Zdravotnické záchranářství, který se dostal za ZSF JU na stáž do nemocnice v bavorském Pasově, byl Zdeněk Hošek. Dosud tam naše fakulta posílala studenty Všeobecného ošetřovatelství, takže nyní se díky rozšíření spolupráce objevily nové možnosti. Další dvě studentky dokonce přišly s vlastními návrhy, do jakého zdravotnického zařízení by chtěly vyjet na zkušenou: Jana Štouračová si sama našla nemocnici na Madeiře a Adéla Vališová v rakouském Klagenfurtu. Oba kontakty se podařilo uskutečnit a dívky se vrátily velmi spokojené. Příležitosti podívat se do světa dává pravidelně i mezinárodní akce nazvaná International Week of Social Work, na niž tentokrát studentky sociálně zaměřených studijních programů odjely do Dánska. I ony se z pobytu se vrátily nadšené, se spoustou nových přátel v zahraničí a také se zajímavými poznatky pro svůj obor – například tam poznávaly klady a zápory digitalizace systému sociální práce.
Na programu byly tentokrát prezentace pobytů v těchto zemích:
Belgie (Lian Barakat)
Německo (Zdeněk Hošek)
Rakousko (Adéla Vališová)
Slovinsko (Martina Meškanová a Michaela Kováčová)
Portugalsko (Jana Štouračová)
Dánsko (Marika Mikolášová a Kristýna Švarcová)
Estonsko (Veronika Mandryszová)
Nepál (Marie Klímová a Anna Matoušková)
Lotyšsko (Světlana Dittrichová)
Slovensko (David Haubert a Kateřina Tykvartová)