Lektoři vysvětlili pedagogům, jak komunikovat se zrakově znevýhodněnými pacienty

Spoustu praktických situací probrali účastníci semináře zaměřeného na specifika komunikace se zrakově znevýhodněným pacientem, který uspořádal v úterý dopoledne Ústav ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče. Fakultu navštívili dva lektoři: Bc. Šarlota Hambergerová, ředitelka Spolu s vámi, z. ú., která je od narození úplně nevidomá, a Lukáš Treml, jenž utrpěl v 15 letech úraz a od té doby nevidí. Seminář v jejich podání byl tedy založený na osobních zkušenostech, které zažívají na úřadech, v osobním životě, ale také při návštěvách lékaře, v nemocnicích apod. Právě na to se soustředilo téma semináře určeného pro pedagogy ZSF JU, kteří připravují studenty pro práci ve zdravotnictví. Samozřejmě je výuka komunikace s pacienty s postižením součástí rozvrhu, ale příklady z běžné praxe na člověka vždy zapůsobí jinak.

Oba školitelé už mají dost zkušeností, co a jak stručně sdělit, protože přednášejí v různém prostředí pro odlišné publikum – vždy s cílem, aby se lidé dokázali vcítit do potřeb a pocitů člověka, který žije se zrakovým znevýhodněním. Mluví o tom v mateřských i dalších školách, ale také se zaměstnanci státní správy a samosprávy. Setkání s pedagogy na naší fakultě je nadchlo, protože zde potkali lidi, kteří o tématu už mnohé vědí a hodně je toho ještě zajímá.

Diskuse byla bohatá a neformální, zaujala i různorodost pomůcek, které lektoři přinesli na ukázku. „Myslím, že účastníci dostali spoustu informací včetně těch, o nichž dosud neslyšeli. Reagovali výborně a bylo znát, že se v problematice dobře orientují a mají zájem dozvědět se ještě víc,“ shrnula Šarlota Hambergerová. Její kolega Lukáš Treml, který seminář zpestřil řadou vtipných historek ze života, ocenil i mnoho dotazů mířících přímo do praxe – například, zda může jet s pacientem, pro něhož přijela záchranka, do nemocnice i jeho asistenční pes.

S podnětem uspořádat tuto akci přišla Mgr. Milena Mágrová z UOP, která se s tímto tématem setkala v rodině. Díky tomu před lety poznala Šarlotu Hambergerovou a zná její příběh i schopnosti. „Ráda bych tyto informace a zkušenosti předala i studentům. Třeba už jen to, že s lidmi se zrakovým znevýhodněním se mohou normálně domluvit – často se totiž bohužel stává, že úředníci či zdravotníci mluví na jejich doprovod, nikoli přímo na ně,“ uvedla jeden z příkladů.

Semináře se zúčastnila i děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., která je zároveň vyučující UOP. Velmi ocenila iniciativu organizátorů, kteří těmito aktivitami sledují moderní trendy při poskytování ošetřovatelské péče a vnímají potřebnost vlastního rozvoje. „Ve zdravotnických zařízeních, v komunitní péči nebo i v běžném životě se s lidmi se zrakovým znevýhodněním setkáváme a měli bychom znát jejich potřeby a uvědomit si, kterých chyb, byť nezáměrně, se při komunikaci s nimi dopouštíme. Přenesení našich nově nabytých znalostí a dovedností do výuky je tou největší devizou, kterou si z dnešního dne můžeme odnést,“ shrnula.