Letní příměstský tábor Dětské univerzity ZSF JU přinesl dětem spoustu příjemných a užitečných zážitků

Sedmnáct dětí ve věku od 8 do 13 let absolvovalo minulý týden příměstský tábor Dětské univerzity ZSF JU, který byl jako každý rok zaměřený na zdravotnická témata, čili na velmi užitečné dovednosti. Po celou dobu se o ně staralo sedm studentek Pediatrického ošetřovatelství a v jednotlivých dnech se střídali lektoři a lektorky.
Program byl opět velmi akční a zábavný, i přes nepřízeň počasí se konalo vše, co bylo naplánováno – včetně celodenního výletu do Blanského lesa. Děti se podívaly na místa, kam se běžně veřejnost nedostane, především k záchranářům, a to i na stanoviště letecké záchranné služby. Velkým zážitkem bylo pro ně také setkání se dvěma lidmi s postižením zraku, jichž se mohly na cokoli zeptat a vyzkoušet si pod jejich vedením, jaký je svět nevidomých. „Pro Šarlotu Hambergerovou, která na naše akce přichází pravidelně, to byl na konci obrovský zážitek, který ji velice mile překvapil. Jeden z chlapců si totiž vzal slovo a poděkoval jí za to, jak pro něj bylo takové setkání úžasné,“ zdůraznila koordinátorka DUJU Božena Ševečková.
S akcemi toho typu má už řadu zkušeností, ale na tomto příměstském táboře se podle ní sešla mimořádně dobrá parta dětí. „Kluci i holky fungovali dohromady, od prvního dne spolupracovali a nikdo nevyčníval z řady. Tak skvělou partu dětí jsem ještě nezažila,“ zhodnotila. Program si velmi pochvaloval i tatínek desetiletého Kryštofa Jakub Šťastný, který byl rád, že ho inspirovali rodiče Kryštofova spolužáka, takže k nám syna také přihlásil. „Program nás hned po přečtení zaujal, navíc vaše stanoviště pravidelně navštěvujeme při Noci vědců, takže víme, jak umíte pracovat s dětmi a co můžeme očekávat. Kryštof byl moc spokojený a naučil se spoustu užitečných věcí,“ řekl pan Šťastný. Někteří rodiče už projevili zájem o klasické lekce DUJU, které se konají během semestru o několika sobotách.
Náplní příměstského tábora byly například lekce sebeobrany, komunikace s nevidomými či první pomoci s cílem seznámit malé studenty, jak pracují záchranáři v sanitce a ve vrtulníku. Páteční dopoledne patřilo virtuální realitě a způsobům, jak ji využít při zkoumání anatomie těla, výuce resuscitace i při relaxaci. Děti byly po celý týden v pohybu, například v pondělí si zacvičily jógu a v úterý měly výlet do přírody, takže si je rodiče vyzvedávali vždy příjemně unavené. V pátek odpoledne se nerady loučily s novými kamarády, ale už si mezi sebou povídaly o dalších prázdninových plánech s rodiči nebo prarodiči. Chtějí jim ukázat i to, co se na naší fakultě naučily. „Kdybych se teď třeba dostala k nehodě, už bych se nebála zraněným pomoci,“ řekla desetiletá Markétka, která byla na našem letním táboře už v loňském roce a líbil se jí natolik, že se ho zúčastnila letos podruhé.