Skip to main content

Akademická půlhodinka o právech pacientů přilákala mnoho lidí a měla úspěch

Velký zájem publika vyvolala středeční přednáška dr. Ondřeje Doskočila, který na naší fakultě vyučuje mj. předmět Etika ve zdravotnictví a je proděkanem pro akademické záležitosti i nemocničním kaplanem. Konala se v rámci cyklu Akademické půlhodinky, které pravidelně organizují Biologické centrum Akademie věd ČR a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích v sále Wortnerova domu Alšovy jihočeské galerie. Téma „Mocní a nemocní, aneb o právech pacientů v současném zdravotnictví“ přilákalo mnoho lidí a v diskusi zazněla řada dotazů, takže plánovaná půlhodina byla nakonec mnohem delší. Na jednu z otázek připojila svoji odpověď i děkanka ZSF JU dr. Ivana Chloubová, která se akce rovněž zúčastnila. Dotazy se týkaly mimo jiné povinného očkování dětí, přání lidí týkajících se zdravotnické péče na sklonku života a také problematiky eutanazie.

Téma o právech pacientů je mimořádně důležité a stále aktuální, protože se v něm odráží vývoj lidstva i techniky, a to včetně různých komunikačních nástrojů, množství zdrojů informací a složité orientace v nich. „Máme-li práva pacientů využívat, musíme je znát a být schopni s nimi rozumně nakládat,“ zdůraznil dr. Doskočil. Upozornil, že k péči o naše zdraví patří také zdravotní gramotnost zahrnující i znalosti, jak předcházet nemocem a vyznat se v komplikovaném systému péče.

Medicína se ve 20. století hodně změnila díky pokroku v biomedicínských technologiích, diagnostických metodách a terapeutických postupech. S tím vzrostla potřeba lékařských specializací, protože už bylo nemožné, aby každý lékař ovládal všechny oblasti medicíny. Tento pokrok měl ale i svou negativní stránku v podobě dehumanizace medicíny, což vedlo k rozvoji hnutí za práva pacientů a změně vztahů mezi pacienty a lékaři. „Dřívější přístup, kdy lékař rozhodoval a pacient jen poslouchal, se proměnil v rovnocennější vztah, kde oba mohou o léčbě rozhodovat společně. Dnes už rozhodování není jen v rukou lékaře,“ vysvětlil proděkan Doskočil. Zabýval se mimo jiné těmito otázkami: Jak tedy pacienti ovlivňují rozhodování o své léčbě? Může pacient odmítnout léčbu? Co znamená autonomie pacienta a informovaný souhlas? Jak funguje zástupné rozhodování? Na jaké informace má pacient nárok?

Při Akademické půlhodince zaznělo, že pacient má mnoho práv, například právo na úctu a ohleduplnost, na návštěvy, soukromí, diskrétnost, právo na odbornost a kvalifikaci, na pomoc při komunikaci, která se týká jak osob se smyslovým postižením, tak těch, které mluví jiným jazykem. Má rovněž právo na znát stanovisko jiného odborníka a také právo na kontinuitu a návaznost, aby věděl, co s ním bude dál a na jaká další pracoviště se má obracet. Stejně tak má právo znát jména zdravotnických pracovníků a může odmítnout přítomnost dalších osob zapojených do léčby, např. studentů. Ovšem jako pedagog vysoké školy dr. Doskočil v té souvislost posluchače poprosil, aby pokud možno přítomnost studentů během zdravotnické péče neodmítali, protože situace z praxe studentům přinášejí cenné poznatky a zkušenosti.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1