• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Akademická půlhodinka o úloze mediace při řešení konfliktů v rodinách měla velký úspěch

Akademická půlhodinka o úloze mediace při řešení konfliktů v rodinách měla velký úspěch

Mnoho otázek měli účastníci Akademické půlhodinky ve Wortnerově domě Alšovy jihočeské galerie, jejíž program ve středu 24. dubna zajistila naše fakulta. S příspěvkem nazvaným Mediace jako nástroj řešení konfliktů v rodinách tam vystoupila PhDr. Martina Hrušková, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU. Velmi srozumitelně a trpělivě vysvětlila, co obnáší proces mediace, na čem je založený a jaký může mít přínos pro všechny zúčastněné. Dr. Hrušková má s mediací dlouholeté zkušenosti, je vyškolená u Asociace mediátorů České republiky, což je profesní organizace, jež je členem sítě Světového fóra mediátorů sdružujícího profesionální mediátory a podporujícího myšlenku mimosoudního způsobu řešení konfliktů a rozvoje mediačních služeb. Působí ve společnosti TEMPERI, nestátní neziskové organizaci, jejímž posláním je všestranná pomoc dětem a jejich rodinám, které se nacházejí v obtížné životní situaci.

Dr. Hrušková avizovala svoji přednášku takto: „Často slýcháme, že když mají lidé spor, nejlepší je to v klidu probrat a následně se rozumně domluvit, obzvlášť když ,jsme rodina'. V řadě situací to ale při nejlepší vůli nejde. Pak může pomoci mediace, proces, který jemnou a nenásilnou formou vede k vyřešení široké škály (nejen) rodinných konfliktů a pomáhá dospět ke společné dohodě i tam, kde se to zdá již téměř nemožné." Téma přilákalo hodně lidí různého věku, kteří k problematice měli co říci a hodně se ptali. Není divu, protože nějakým způsobem se těchto situací dotýká každý – v České republice se rozvádí 49 až 51 procent manželství a podle informací, které na přednášce zazněly, trvá manželství v tuzemsku průměrně 12,5 roku a nesezdané páry se rozcházejí v průměru za osm let.

Mediace řeší spory a konflikty mimosoudně. Zásadní je zachovat neutralitu a vytvořit bezpečné prostředí, v němž si klienti mohou říci všechno, co je trápí, a dospět k porozumění a společné dohodě. „Neradím, nesoudím, nehodnotím,“ shrnula základní principy dr. Hrušková. Mediátor je vyškolený profesionál, nezávislá a nezaujatá osoba, která pomáhá stranám mediace identifikovat jejich zájmy a dojít k oboustranně přijatelné dohodě. Umožňuje stranám vidět a slyšet postoj druhé strany, s dostatečným prostorem pro vyjádření názorů a potřeb ohledně řešeného konfliktu. Není to ani psycholog, ani rodinný poradce, je zcela neutrální ke stranám konfliktu, proto není zodpovědný za obsah budoucí dohody –  to přísluší zúčastněným stranám. Mediátor vede proces a zprostředkovává dohodu. Jedno setkání trvá obvykle tři hodiny, protože zkušenosti ukazují, že je to potřebná doba na to, aby účastníci mediace mohli v klidu popsat, co je přivádí, a měli možnost hledat nová přijatelná řešení jejich situace. Princip dobrovolnosti procesu zajišťuje, že mediaci mohou strany ukončit kdykoliv si přejí, a také rozhodnout, zda chtějí pokračovat v dalších mediačních jednáních. „Jsou lidé, kteří chtějí odejít už v průběhu schůzky. Nikomu v tom nebráním, ale když se jich v tu chvíli zeptám, jakou mají další možnost, často si odchod rozmyslí,“ konstatovala mediátorka.

Upřesnila, že se jedná o neformální proces řešení konfliktů, takže se přizpůsobuje potřebám i tempu zúčastněných stran. Prostřednictvím mediátora strany hledají společné praktické a reálné řešení své momentální situace, o výsledku tak rozhodují samotní účastníci mediačního procesu. Mediace v TEMPERI se soustředí především na rodinné kauzy, a to i v průběhu manželství – nastavení budoucích pravidel společného soužití; při rozpadu manželství (úprava majetku, bydlení, styk s dětmi, péče o děti, potřeby dětí); po rozpadu manželství (rozdělení majetku, bydlení, úprava styku s dětmi, finanční otázky); mezigenerační vztahy, příbuzenské spory, nedorozumění v rodinném soužití a také spory týkající se dědictví. Cílem je dosáhnout jasně formulované, srozumitelné a prakticky uskutečnitelné dohody, na které se podílejí všichni účastníci mediačního procesu. Dohoda zahrnuje konkrétní postupy řešení, rozdělení odpovědnosti, úkolů i sankcí za jejich nedodržení. Tato užitečná služba je poskytována na adrese: Jar. Haška 1818/1, České Budějovice, více o ní ZDE:

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1