Skip to main content

Budoucí záchranáři zasahovali při cvičení na Slovensku při nehodách s hromadným postižením osob

Čtrnáct rozmanitých a velkoryse pojatých modelových situací, které vypadaly velice věrohodně, čekalo na účastníky XI. ročníku mezinárodní soutěže záchranářských posádek LEŠŤ 2024. Studenti a studentky Zdravotnického záchranářství byli jedinými zástupci české vysoké školy na této akci, při níž soutěžilo více než 400 účastníků ve 44 týmech. Akce se odehrála ve Vojenském újezdu Lešť v okrese Zvolen na Slovensku. Naši fakultu reprezentovaly tři týmy složené vždy ze tří studentek a studentů třetího ročníku (Vendula Jarošová, Kateřina Obůrková a Michaela Hazová; Iva Zelenková, Tereza Forstová a Barbora Sýkorová; Ondřej Dittrich, Roman Klabouch a Vojtěch Andrlík). I v náročných podmínkách těžších o to, že některé postupy při zásahu tohoto typu se na Slovensku liší od českých, si na všech stanovištích dokázali poradit a účinně spolupracovat. „Jedná se o velmi obtížnou soutěž,“ zdůraznila jejich vyučující PhDr. Andrea Hudáčková, Ph.D., z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče, která je na studenty velmi hrdá.

Akce byla zaměřená na organizaci zásahu při nehodách s hromadným postižením osob. Účastníci si vyzkoušeli, jak může vypadat záchrana lidských životů v extrémních situacích. Patřilo k tomu i třídění raněných, které vyžaduje schopnost umět rychle a správně rozhodnout, kdo potřebuje okamžitou pomoc a kdo může být ošetřen později. Extrémní situace v soutěži doprovázely také náročné podmínky. Záchrana totiž začala noční etapou, na niž navázala denní – celkem musely týmy pěšky překonat vzdálenost asi čtyřiceti kilometrů. Navíc figuranti ve svých rolích působili velmi věrohodně a ještě zvyšovali tlak na záchranáře.

„První polovina soutěže trvala od 18:30 do dvou ráno. Pro náš tým byl prvním stanovištěm spadlý vrtulník, který se zřítil do zástavby, takže tam byla spousta raněných a na zemi trosky a šrot. Každý zásah trval zhruba půl hodiny a pak jsme se přesunuli na další disciplínu. Už jsem zažil víc cvičení, ale toto bylo ze všech nejpůsobivější,“ popsal student Vojtěch Andrlík, který má i předchozí zkušenosti jak ze své činnosti dobrovolného hasiče, tak z předchozího studia policejní školy.

Podmínky rozlehlého prostoru ve Vojenském újezdu umožňují připravit cvičení velmi akčně a působivě. Účastníci zasahovali i při nehodě autobusu či auta plného lidí, které narazilo do stromu a bylo v něm doopravdy zaklíněné. Dalším úkolem bylo jednat podle pokynů policie, která šla za aktivním útočníkem v panelovém domě. „Vše vypadalo reálně a také figuranti byli nalíčení tak, že jejich poškození odpovídalo dané situaci, například postřelení. Takové zkušenosti jsou pro naši přípravu nenahraditelné, protože realita je realita a dokud si to člověk nevyzkouší v co nejreálnějších podmínkách, nezjistí, jak by reagoval,“ dodal Vojtěch Andrlík, který se tématu mimořádné události věnoval i ve své bakalářské práci.

Děkujeme studentkám a studentům za skvělou reprezentaci naší fakulty!

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1