• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Centrum prevence ZSF JU spolupracovalo v nemocnici při Dni zdraví, který byl zaměřený na prevenci mozkové mrtvice

Centrum prevence ZSF JU spolupracovalo v nemocnici při Dni zdraví, který byl zaměřený na prevenci mozkové mrtvice

Studenti Všeobecného ošetřovatelství ZSF JU pomáhali ve čtvrtek při Dni zdraví, který byl zaměřený na prevenci mozkové mrtvice a včasné odhalení jejích příznaků. Tuto akci uspořádala českobudějovická nemocnice ve spolupráci s dalšími partnery včetně Centra prevence civilizačních chorob ZSF JU. Dopoledne se v nemocničním terminálu konal program pro děti ze základních škol a odpoledne patřilo službám pro veřejnost. Sedm studentek a jeden student nabízeli zájemcům měření krevního tlaku, pulsu, celkového tělesného tuku (Omron) a měření celkového cholestesterolu. O měření byl velký zájem, hlavně na začátku stála u stolků dlouhá fronta. Program byl zaměřený na to, jak mozkové mrtvici předcházet: hlavními předpoklady jsou zdravý životní styl a správná životospráva. Na dalším stanovišti se zájemci mohli dozvědět, jak pomoci člověku po prodělání mozkové mrtvice vhodným cvičením, tedy fyzioterapií a ergoterapií, a také jak pečujícím o pacienty s následky po mrtvici pomáhají zdravotně sociální pracovníci.

Dopoledne bylo zaměřené na děti z prvního stupně, organizátoři pozvali žáky Základní školy Emy Destinové v Českých Budějovicích a ze Základní školy v Boršově nad Vltavou. S tématem je seznámili prostřednictvím programu Fast Heroes a připravili pro ně i zábavné úkoly na stanovištích, kde naši studenti také pomáhali.

Vzdělávací kampaň Hrdinové FAST učí děti o příznacích mozkové mrtvice a zábavnou formou jim pomáhá na jejich misi stát se hrdiny. Cílem je děti informovat, že toto onemocnění existuje, jak se projevuje a jak mohou člověku v této situaci pomoci. Téma je zpracované tak, aby mu rozuměli už žáci prvních a druhých tříd základních škol – mimo jiné proto, že právě oni tráví hodně času se svými prarodiči a mohou si všimnout příznaků mozkové mrtvice a rychle zareagovat. V těchto případech jde totiž o čas, každá prodleva ohrožuje pacientův život. Také je nutné upozorňovat, že tato nemoc se zdaleka netýká jen starých lidí, ale může udeřit v jakémkoli věku. Důležité je, že do určité míry je možné situaci ovlivnit stylem našeho života. Rizikový faktor číslo jedna je vysoký krevní tlak, pak také kouření a další včetně zvýšené tělesné hmotnosti.

Nápad pracovat s dětmi touto formou zaujal ředitelku Institutu aplikovaných zdravotně sociálních věd doc. Mgr. Lenka Šedovou, Ph.D., natolik, že s organizátory z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně domlouvá spolupráci pro příští akademický rok. „Mají zpracovanou metodiku a nabídli nám, že mohou proškolit naše studenty, aby pak šířili tuto osvětu při přednáškách v základních školách,“ upřesnila doc. Šedová.

Součástí akce bylo představení specializovaných center Neurologického oddělení nemocnice České Budějovice: Centrum vysoce specializované cerebrovaskulární péče „KCC“; Centrum pro léčbu bolesti hlavy; Centrum vysoce specializované péče pro roztroušenou sklerózu a neuromyelitis optica „MS CENTRUM“ a Regionální centrum spasticity (RCS).

O akci natočila reportáž Jihočeská televize, která ji dnes vysílá v aktuálním zpravodajství.

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1