• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • První z workshopů, jak využít automatizované externí defibrilátory k záchraně života, měl skvělý ohlas

První z workshopů, jak využít automatizované externí defibrilátory k záchraně života, měl skvělý ohlas

S velkým zájmem se setkal v úterý 20. února první z workshopů, které v Akademické knihovně JU pořádá Zdravotně sociální fakulta až do 26. března vždy v úterý dopoledne. Je to jedinečná příležitost vyzkoušet si v neformální a přátelské atmosféře, jak při poskytování první pomoci funguje Automatizovaný externí defibrilátor (AED). Zájemci si tyto přístroje mohou s našimi studenty a vyučujícími bez obav vyzkoušet i příště, a to v těchto termínech: 27. 2., 5. 3., 19. 3. a 26. 3., vždy od 8:30 do 11 hodin. Registrace předem není potřeba, lekce jsou zdarma. Přijít může každý, kdo má zájem naučit se tento velmi intuitivně ovládaný přístroj použít, což mu dá před příjezdem záchranářů šanci zachránit někomu život.

Právě to bylo hlavní motivací všech účastníků, mezi nimiž převažovali studenti fakult z kampusu Jihočeské univerzity. V tomto areálu je AED k dispozici na vrátnici koleje K3 a na Přírodovědecké fakultě. I její studentky a studenti se u resuscitačních modelů vystřídali. Například Nikola Jozič už tento přístroj znal, stejně jako aplikaci Záchranka, kterou má v mobilu. „Jsem skautský vedoucí, takže tento přehled k mé práci patří, ale rád jsem využil příležitosti si to vyzkoušet a zeptat se na to, co mě zajímá. Líbí se mi, jak je akce zorganizovaná, dozvěděl jsem se tady všechno, co jsem potřeboval,“ shrnul student magisterského programu.

V klubu Akademické knihovny účastníky celé dopoledne učili studentky a student Všeobecného ošetřovatelství a jejich vyučující, včetně Mgr. Františka Doláka, Ph.D., který je zástupcem ředitelky Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče. Právě UOP spolu s estonskou Tartu Health Care College loni získal mezinárodní projekt nazvaný „Automatizované externí defibrilátory zachraňují život“. Tento projekt byl podán v rámci programu Erasmus +, který je zaměřený na podporu vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu v Evropě. Série workshopů pro Jihočeskou univerzitu je součástí tohoto projektu. „Hned první den jsme zaznamenali výborný ohlas a řadu reakcí, že by takové školení mělo být povinné. Setkali jsme se totiž s lidmi, kteří nám řekli, že by vůbec nevěděli, co mají v dané chvíli dělat. Tím, že jsme jim dali tuto příležitost, zjistili, že při resuscitaci stačí člověku jenom dvě ruce - tento přístroj ho navede, protože mu posloupně říká, jak má postupovat,“ shrnul dr. Dolák, který je řešitelem tohoto projektu.

AED jsou přístroje určené k laické resuscitaci, kdy postiženému srdci podají elektrický výboj (tzv. defibrilace). Laika navádějí hlasitými mluvenými pokyny. Účastníci si ověřili, že použít AED je skutečně velmi snadné a nikdo z toho nemusí mít strach. Během pár minut si vyzkoušeli resuscitaci na modelech a ujistili se, že automatizovaný externí defibrilátor by jim byl v kritické chvíli velmi užitečným pomocníkem a že se nemusí bát, že by ho mohli rozbít či ublížit pacientovi nesprávnou manipulací s ním. Miloslav Švarc z Útvaru bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a požární ochrany JU tuto sérii workshopů velmi ocenil. „Jsem moc rád, že se Zdravotně sociální fakulta ujala iniciativy, protože je opravdu velmi přínosné dát lidem šanci si to vyzkoušet a naučit se, jak se přístroj používá. Když školíme lidi na toto téma, zjistil jsem, že se nejvíc bojí použít elektrody a nalepit je na tělo pacienta. Touto formou nejlépe zjistí, že to není žádný problém. Je to bezpečné a nikomu tím nemohou ublížit. Opravdu všem doporučuji, aby na tyto lekce v příštích týdnech přišli a vyzkoušeli si to, protože není čeho se bát,“ konstatoval.

Také příští úterý 27. února si tam lidé budou moci od 8:30 do 11 hodin ověřit, zda by díky tomuto snadno ovladatelnému a stále dostupnějšímu přístroji dokázali pomoci člověku, který se ocitl v ohrožení života. Ucelenou databázi všech veřejně dostupných defibrilátorů v České republice lze najít v mobilní aplikaci Záchranka, kterou studenti i vyučující ZSF JU během workshopu všem účastníkům doporučovali i pro řadu jejích dalších výhod.

Erasmuss

    thumbnail_eu_erasmus_co

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1