Dobová vlastivěda Českokrumlovska s moderním komentářem vyšla díky Univerzitě třetího věku ZSF JU

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vydala v rámci Univerzity třetího věku (U3V) první český komentovaný překlad knihy Thomase Gallistla „Českokrumlovsko na počátku 20. století“, která vyšla v originále roku 1903 pod názvem „Heimatskunde des politischen Bezirkes Krummau“. Přeložil ji absolvent U3V Helmut Wagner a editoval Jindřich Špinar, vedoucí oddělení rukopisů a vzácných tisků z Jihočeské vědecké knihovny ve Zlaté Koruně. Dobové snímky pocházejí z archivu Musea Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově a současné fotografie k nim pořídil Jiří Plachý, který je rovněž studentem U3V na ZSF JU.
Kniha je dobovou vlastivědou Českokrumlovska a představuje autentický vhled do života regionu na počátku 20. století s moderním doprovodným komentářem. Dokumentuje textem i obrazem Šumavu prostřednictvím elektronické knihy Kohoutí kříž, vydávané Janem Marešem a Ivo Karešem na webových stránkách Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích, a databáze Musea Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově. „Spojení literárního a vizuálního fondu obou institucí ve studijním programu Šumava na Kohoutím kříži a na snímcích Fotoateliéru Seidel umožňuje našim studentům jedinečnou reflexi Šumavy,“ vysvětlila garantka Univerzity třetího věku ZSF JU doc. PhDr. Jana Šemberová, CSc., která prezentaci v knihovně moderovala. Naši fakultu na akci zastupovaly děkanka Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., dr. h. c., PhDr. Jana Samková, Ph.D., a Ing. Eva Ježková.
O životě autora tam vyprávěl editor Jindřich Špinar, který pro dokreslení atmosféry přišel dokonce v dobovém obleku. Helmut Wagner zmínil předchozí překlady knih Paula Praxla: Volary a Volarští (2015), Zlatá stezka (2016) a Hora tří zemí (2018) – vycházejí ze studijního programu Zlatá stezka připraveného ve spolupráci s Prachatickým muzeem, jmenovitě významným znalcem Zlaté stezky Františkem Kubů, a nyní ve spolupráci s Fotoateliérem Seidel. Toto českokrumlovské muzeum představili jeho vedoucí Zdena Mrázková a kurátor Petr Hudičák. Obrazový materiál knihy prezentoval současnými srovnávacími snímky míst a osobností tehdejšího Českokrumlovska student U3V Jiří Plachý. Z galerie osobností Univerzity třetího věku ZSF JU představila doc. Šemberová na setkání také jejího absolventa Miloslava Kohouta, který se účastní evropských vzdělávacích projektů.
Děkanka ZSF JU a ředitel Jihočeské vědecké knihovny při křtu zasypali knihu okvětními lístky růží – růže byla v této souvislosti označena za symbol Jihočeské univerzity a Českého Krumlova. Přítomni byli i tvůrci rozsáhlé databáze šumavských autorů Kohoutí kříž Jan Mareš a ředitel JVK Ivo Kareš, Museum Fotoateliér Seidel zastupovali ředitelka Zdena Mrázková a kurátor Petr Hudičák, mezi účastníky byli také praprasynovec autora Vladimír Gallistl, starostka Vimperka Jaroslava Martanová, lektor německého jazyka a překladatel Bernhard Riepl a další hosté, kteří této pozoruhodné knize popřáli úspěch a hodně čtenářů.
„Univerzita třetího věku je jednou z nejčistších univerzitních idejí, neboť nejde o zisk ani o slávu. Jde o čirou radost z poznávání a desputací, z konfrontování osobních zkušeností se zkušeností mistrů minulosti,“ zhodnotila s nadhledem tento úspěch U3V docentka Šemberová.