• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Druhý ročník akce "Daruj šanci na život" vysvětlil význam dárcovství krve a kostní dřeně

Druhý ročník akce "Daruj šanci na život" vysvětlil význam dárcovství krve a kostní dřeně

Úterní setkání nazvané "Daruj šanci na život" bylo příležitostí dozvědět se co nejvíc o dárcovství krve a kostní dřeně od těch nejpovolanějších z českobudějovické nemocnice a také od dvou žen, jejichž osobního příběhu se téma dotklo: dárkyně a příjemkyně. Krev a kostní dřeň nelze ničím nahradit – dárci mohou někomu zachránit život, případně významně zlepšit kvalitu života. Garantka Mgr. Pavla Moudrá z Ústavu laboratorní diagnostiky a veřejného zdraví ZSF JU zajistila ještě bonus navíc: zájemci měli po přednáškách příležitost nechat si zjistit krevní skupinu. Tato akce se poprvé konala loni na jaře a po dobrých ohlasech se uskutečnila znovu. V zaplněném sále E, odkud bylo dění přenášeno i do vedlejšího sálu F, převažovali studentky a studenti, což je žádoucí cílová skupina.

Primář Transfúzního oddělení MUDr. Vít Motáň mluvil o darování krve: proč ji darovat, co to obnáší, jaký má průběh, kdo smí a nesmí darovat krev atd. MUDr. Jana Vondráková, Ph.D., primářka Klinické hematologie českobudějovické nemocnice, pak detailně popsala proces darování kostní dřeně: kdo ji může potřebovat, kdo se může zapsat do registru dárců, jak probíhá zápis a jak samotné darování, jaká jsou rizika, jaké jsou šance, že bude člověk vybrán k darování kostní dřeně apod. Po jednotlivých přednáškách byl vždy prostor pro dotazy k danému tématu.

V úvodu účastníky pozdravil proděkan ZSF JU Mgr. František Dolák, Ph.D., a poté přišla i děkanka Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D. Naše fakulta připravuje studenty pro pomáhající profese a používá slogan „Učíme lidi pomáhat“, s čímž ladí i výzva „Zapiš se někomu do života“ spjatá s dárcovství krve a kostní dřeně – je to možnost změnit život někomu, kdo to potřebuje.  

Velmi působivé bylo v této souvislosti vyprávění dvou žen, které mají s tématem osobní zkušenost. Dárkyně Petra Dornausová se do registru zapsala proto, že chtěla být něčím prospěšná. Po osmi letech v registru ji vybrali a ona podstoupila odběr v Plzni. Odpovídala na dotazy studentů, co to obnášelo a jak se cítila, takže si zájemci mohli udělat přesnou představu o tom, co je případně čeká, když se rozhodnou do registru zapsat. „Chceme, aby dárci do registru vstupovali dobrovolně a předtím si to dobře rozmysleli. Nejhorší je, když někdo do registru vstoupí, ale pak darovat nechce a čas běží. Může tím ohrozit někoho na životě,“ zdůraznila primářka Jana Vondráková. Vysvětlila také, proč je preferováno bezplatné dárcovství – kdyby byla na prvním místě otázka financí, mohl by dárce zatajit něco důležitého například ze svého zdravotního stavu, což by bylo nebezpečné. Ideální pro vstup do registru je absolutně zdravý člověk ve věku 18 až 35 let.

Ve finále popsala svůj příběh Kamila Podlahová, která kostní dřeň dostala od svého tatínka, když se v 25 letech léčila s leukémií. Stalo se to před sedmi lety a je velmi vděčná za tuto možnost, která jí zachránila život a umožnila se vyléčit. Sympatické mladé ženě všichni popřáli pevné zdraví a potlesk si vysloužila i dárkyně, která se svěřila s tím, že by ráda jednou poznala toho, kdo její krevní dřeň potřeboval. Dárcovství je anonymní, ale ve výjimečných případech lze toto setkání zorganizovat, pokud obě strany souhlasí.

Jako bonus dostali návštěvníci možnost nechat si zjistit krevní skupinu (nejen v systému AB0, ale i Rh) po vpichu do prstu. Pokud znali krevní skupinu někoho z rodiny, mohli se poradit také o dědičnosti a nechat si vysvětlit i časté omyly, které se v této souvislosti vyskytují. Byla rovněž možnost zapsat se na místě do registru dárců kostní dřeně. „Účast a zájem studentů i kolegů pedagogů mě velmi potěšily. Do registru se na místě zapsalo šest studentů, další své rozhodnutí ještě zvažují a věřím, že se zapíší později. Zájem o zjištění krevní skupiny jsem ani nestihla počítat, šlo o desítky lidí. Studenti také projevili zájem o společné darování krve, které uskutečníme zřejmě v polovině dubna,“ shrnula organizátorka Mgr. Moudrá.

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1