Etická dilemata asistované reprodukce jsou mimořádně aktuální, říká docentka Konečná

V nejnovějším vydání Journalu JU, který vyšel před Vánoci a je zdarma k dispozici v budovách Jihočeské univerzity včetně naší fakulty, je rozhovor s docentkou Hanou Konečnou z Ústavu humanitních studií v pomáhajících profesích ZSF JU. Rozebírá etická dilemata asistované reprodukce, což je téma nyní velice aktuální, protože nadcházející dva roky budou zcela zásadní pro zakotvení této otázky v české legislativě. „Od loňského června je totiž schválená evropská legislativa, která reguluje dárcovství a využívání částí těla. Teď se začíná řešit její implementace do české legislativy, přičemž EU umožňuje, aby si členské státy regulovaly etické otázky podle svých potřeb. Což vnímám jako šanci, a proto se v tom nadále angažuji. Má to platit od roku 2027, takže pro následující období bude naším úkolem najít odvahu postavit se obchodu s lidmi v České republice,“ vysvětluje Hana Konečná.
Této problematice se neúnavně a s velkou odvahou věnuje dlouhodobě, loni na podzim jí udělil rektor JU prof. Pavel Kozák Cenu Jany Anny Kateřiny Zátkové za popularizaci vědy. Tato opora JU má pro ni velkou váhu, protože se zaměřila na velmi citlivé téma a zažila už spoustu situací, kdy za své názory sklidila tvrdou kritiku a zpochybnění faktů. „Je to nevděčné téma, ale musíme ho udržet živé. Jediná šance je vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat,“ konstatuje a neúnavně se o to stále snaží.
Etické otázky spojené s dárcovstvím pohlavních buněk jsou velmi diskutabilní a ještě v nedávné minulosti nepředstavitelné, protože vývoj medicíny, genetiky a dalších oborů přinesl obrovské možnosti – ale také řadu rizik při jejich využití. Je to velmi těžké téma, protože se v něm spojuje mnoho informací a úhlů pohledu – vyžaduje proto širokou mezioborovou komunikaci. Hana Konečná ji mnoho let vede na různých úrovních a snaží se ovlivnit veřejné mínění, aby i laici pochopili, proč je tak moc důležité stanovit pravidla v souladu s etikou. Například loni prosinci o úskalích asistované reprodukce mluvila ve velkém rozhovoru v Českém rozhlase, v archivu vysílání ho najdete ZDE:
Letos dostala pozvání od organizátorů velkého a velmi prestižního festivalu Colours of Ostrava 2025, aby uspořádala přednášku v rámci doprovodného programu, který bývá vždy naplněný významnými hosty, kteří mají co říci hlavně mladým lidem. Na jaře letošního roku vyjde v českém překladu kniha německé autorky Birgit Kelle nazvaná KOUPÍM SI DÍTĚ: Nedůstojný byznys s náhradním mateřstvím, k níž doc. Konečná napsala předmluvu a doslov. Autorka přijede v březnu na křest knihy do České republiky a v jednání je šance pozvat ji také na přednášku do Českých Budějovic.
Na zpravodajském serveru Info.cz vyšel 7. 1. s doc. Konečnou článek nazvaný "Jak zastavit množírny dětí? Excentričtí milionáři i obyčejní lidé chtějí zaplavit svět svými potomky", odkaz ZDE:
Celý článek v Journalu JU naleznete zde.