• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Exkurze studentek Sociální práce do ostravské Vesničky soužití

Exkurze studentek Sociální práce do ostravské Vesničky soužití

Studentky 3. ročníku studijního programu Sociální práce Patricie Kyslíková a Aneta Beranová absolvovaly s vyučujícím PhDr. Salimem Muradem, Ph.D., 16. a 17. února dvoudenní exkurzi do Ostravy. Vyjely tam v rámci své studijní specializace Sociální práce s menšinami, imigranty a uprchlíky, která je zaměřena na problematiku práce s menšinami žijícími na území ČR, imigranty a uprchlíky. Zprávu o této cestě připravila studentka Patricie Kyslíková.

Pobyt začal přednáškou Kumara Vishwanathana, který s nimi diskutoval nad tématem nucené sterilizace romských žen. Kumar Vishwanathan je aktivista, pedagog a sociální pracovník indického původu, který se od roku 1997 v České republice, zejména na Ostravsku, věnuje romské menšině. „Usiluje o zlepšení jejího soužití s majoritní společností. V roce 2007 obdržel cenu Ashoka Fellow,“ upřesnil Salim Murad z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU.

Poté se vydali společně s Renatou Gažiovou do Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Liščina.  „Místní dívčí sbor pod vedením  Věry Kanalošové, tančící tradiční romské tance, předvedl nejen ukázku tanců, ale dokonce i mě roztančil,“ vzpomíná Patricie Kyslíková. Pro místní děti si všichni tři připravili nejrůznější aktivity. „Bylo to moc hezké a autentické odpoledne. Zároveň  bylo skvělé vidět generaci mladých lidí z místní komunity, kteří se aktivně snaží o zlepšení situace i navzdory tomu, že například jejich cesta za vzděláním není přes stále převládající stereotypy a předsudky jednoduchá,“ zmínila Aneta Beranová.

Renata Gažiová je poté zavedla do Vesničky soužití, která představuje funkční model soužití romského a neromského obyvatelstva v Ostravě. Jedná se o sociálně aktivizační službu. Ve Vesničce soužití bydlí deset romských, deset neromských a deset smíšených rodin, celkem cca 135 osob. Studentky, pedagog a jejich doprovod tam diskutovali nad nelehkou situací, se kterou se vesnička potýká. Ještě smutnější bylo slyšet, s jakými narážkami a předsudky se lidé například na ulici nebo v MHD setkávají. Zároveň měli možnost dozvědět se mnoho informací o stipendiích pro romskou menšinu od Denisy Makové, která je po celé dva dny Ostravou provázela.

Druhý den navštívili oblast Dolních Vítkovic, kde se kriticky zamýšleli nad dopady průmyslové transformace a možnosti využití art-based metod v rámci sociální práce. „Celou naši zkušenost jsme mapovaly pomocí fotek, které si na dalších seminářích v rámci metody Photovoice zanalyzujeme. Programově nabitá dvoudenní cesta do Ostravy byla nesmírně zajímavá, obohacující, ale zároveň plná smutné reality. Velké díky patří našemu vyučujícímu doktoru Salimu Muradovi za zorganizování celého field tripu,“ shrnuly studentky.

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1