• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Film SPOLU o životě s autismem změnil naši fakultu v kino a prostor pro diskusi odborníků s publikem

Film SPOLU o životě s autismem změnil naši fakultu v kino a prostor pro diskusi odborníků s publikem

Zaplněný přednáškový sál E se v pondělí večer proměnil v kino, kde studenti, vyučující, odborníci i další hosté se zaujetím sledovali téměř dvouhodinový film Spolu o životě rodiny s dítětem, které má poruchu autistického spektra. Filmová adaptace psychologického dramatu vznikla podle divadelní předlohy francouzského herce a dramatika Fabia Marry. Scénáristé a režiséři Martin Müller a David Laňka, který byl hostem této českobudějovické projekce, natočili příběh matky a jejích dvou dospělých dětí – jedno z nich je handicapované a to druhé trpí celý život nedostatkem pozornosti.

„Když se o tomto tématu mluví, bývá to často z pozice rodiče, ale málokdy z pohledu zdravého sourozence. Zásadním tématem pro nás byly vztahy v rodině a také komunikační tabu: Jaké škody může napáchat, když se o věcech nemluví nahlas a lidé se tváří, že tyto problémy neexistují,“ shrnul na začátku besedy po promítání režisér Laňka.

Kontakt s naší fakultou navázal už před časem, a to právě díky tomu, že se problematice autismu soustavně věnuje. Ústav sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU, který bezplatné promítání filmové novinky Spolu zajistil, pravidelně pořádá odborné konference „Život s autismem“ – letos se konala už 4. rokem a hosty byli i David Laňka a Martin Müller. Hlavní organizátorka Mgr. Ingrid Baloun, Ph.D., která se na téma autismu dlouhodobě zaměřuje, byla v pondělí jedním z účastníků odborné besedy po filmu. Ze svých zkušeností z práce s rodinami i jednotlivci potvrdila, že každá osoba s autismem je úplně jiná. Toto onemocnění přináší obrovskou zátěž na okolí, proto si pečující osoby nutně potřebují občas odpočinout a na chvilku „vypnout“ svou jinak stále soustředěnou pozornost – bohužel v ČR mají těchto možností velmi málo a chybí zde centra, která by se starala o rodinu komplexně.

„Láska neznamená oběť,“ tak zní jedna z hlavních myšlenek filmu. Diváci sledují chování matky, kterou ztvárnila Veronika Žilková – poté, co se u jejího syna naplno projevilo toto onemocnění, přestává žít svůj život a obětuje jej ve jménu služby a pomoci svému potomkovi. Autistického syna hraje Štěpán Kozub a dceru, která je zdravá, ale potíže v rodině ji velmi poznamenaly, hraje Kamila Janovičová, bývalá členka činohry Jihočeského divadla. Režisér po dotazech z publika vysvětlil, proč byli vybráni právě tito herci, kde Štěpán Kozub čerpal inspiraci pro svoji roli i další okolnosti natáčení. Besedu moderovala Mgr. Bára Geny a publikum se v ní dozvědělo spoustu zajímavých souvislostí a podnětných informací.

Když tuto předlohu francouzského herce a dramatika Fabia Marry, kterou už převzalo už 13 divadel ve světě, začali adaptovat pro filmové plátno, otevřel se jim nový svět. „Došlo nám, že se to ve společnosti týká velkého množství lidí, ale moc se o tom nemluví. Dokonce i spousta našich známých včetně kolegů se nám svěřila, že někoho s handicapem mají ve svých rodinách,“ řekl na naší fakultě režisér Laňka. Jeho velkým přáním je, aby diváky zaujal jiným úhlem pohledu – jak to vidí zdraví sourozenci, kteří se často cítí nedoceněni a přehlíženi. Snažil se film natočit tak, aby co nejlépe a přiblížil život autistů a jejich rodin i lidem, kteří by se o to normálně nezajímali. Účastníci projekce na ZSF JU to ocenili. „Hraný film má šanci zasáhnout mnohem větší okruh diváků než dokument,“ zaznělo z publika.

Hostem besedy byla také MUDr.  Pavla Janáková lékařka z psychiatrického oddělení táborské nemocnice, která má s různými formami traumatických zážitků svých pacientů bohaté zkušenosti a zná i nedostatky v systému péče o ně a jejich rodiny. V závěru vyjádřila přání, ať spolu lidé otevřeně mluví, protože tím se dá mnoha problémům předejít.

Pondělní akce byla financována z projektu PPSŘ „Veřejné debaty o aktuálních společenských a etických otázkách na ZSF JU". Promítání filmu připomnělo Světový den dětství, který každoročně připadá na 11. prosince. Pro pořádající Ústav sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU to byla třetí, závěrečná část aktivit věnovaných problematice autismu v letošním kalendářním roce. Mgr. Ing. Renata Švestková, Ph.D., která akci za přispění studentů sociálních oborů zorganizovala, připomněla, že v předchozích měsících USV přispěl k tomuto důležitému tématu 10. 10. odbornou konferencí a 12. 11. akcí pro rodiče a děti ze spolku Jiné děti, z. s. Při něm naši studenti zorganizovali dětem den plný zábavy a her, zatímco rodiče se dozvěděli různé informace, něco užitečného se naučili a mohli si také chvíli odpočinout od náročné péče, která vyžaduje nepřetržité nasazení.

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1