• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Konference byla završením velkého projektu na podporu neformálního pečovatelství

Konference byla završením velkého projektu na podporu neformálního pečovatelství

Odbornou konferenci zaměřenou na podporu neformálních pečovatelů a možnosti využití audiovizuálních prostředků v této oblasti uspořádala ZSF JU ve čtvrtek 12. října v Clarion Congress hotelu v Českých Budějovicích. Vystoupili tam jak zástupci neziskových organizací, tak akademičtí pracovníci Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity. Akce byla určená odborné i laické veřejnosti a kromě přednášek nabídla i několik workshopů. Do sálů přišlo více než 120 lidí a další stovka sledovala program online.

Konference se stala završením velkého projektu, jehož cílem bylo poskytnout psychosociální podporu a pomoc neformálním pečovatelům v Jihočeském kraji prostřednictvím multidisciplinárního přístupu za využití odborného poradenství (sociálně právní, péče o blízkou osobu, prevence syndromu vyhoření, zdravý životní styl), audiovizuálních prostředků a vytvořeného a ověřeného prostředí virtuální reality.

Zahájila ji hlavní řešitelka projektu doc. Ing. Iva Brabcová, Ph.D., z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče (UOP). Poté předala slovo proděkance pro vědu a výzkum ZSF JU a ředitelce UOP prof. PhDr. Valérii Tóthové, Ph.D., která poděkovala celému projektovému týmu i všem spolupracovníkům, tedy jak jednotlivým institucím, tak pečovatelům z domácího prostředí. „Poslání toho projektu je velice žádoucí, protože víme, jak náročná je práce formálních i neformálních poskytovatelů péče. Bez určitých vědomostí, dovedností a zkušeností nemůžeme poskytovat kvalitní péči - když neznáme určité postupy, je všechno náročnější jak po fyzické, tak i psychické stránce. Jsem přesvědčena, že z výsledků tohoto projektu budete využívat hodně věcí, které vám vaši náročnou práci usnadní,“ shrnula prof. Thótová

Téma je vysoce aktuální, protože podpora neformálního pečovatelství má v současné době celospolečenskou prioritu. „Neformální péči je v České republice v posledních letech věnována pozornost jak z hlediska koncepce této péče, tak z hlediska legislativního. Demografické trendy poukazují na stárnutí populace a nárůst počtu osob závislých na péči druhých. Většina těchto osob preferuje péči v domácím prostředí a lze předpokládat, že dojde k nárůstu počtu neformálních pečovatelů. Dlouhodobé poskytování péče blízké osobě v domácím prostředí je fyzicky i psychicky náročné. Neformální pečovatelé jsou vystaveni velké zátěži a jsou ohroženi vznikem syndromu vyhoření,“ vysvětlila hlavní řešitelka docentka Iva Brabcová.

Konference se konala za podpory výzkumného projektu TAČR č. TL03000518 Technologické agentury ČR, program ÉTA: „Podpora neformálních pečovatelů v Jihočeském kraji prostřednictvím audiovizuálních prostředků včetně virtuální reality.“ Zahrnovala tyto tematické okruhy:

- psychosociální podpora pečovatelů a prevenci syndromu vyhoření,
- problematika zdravého životního stylu u neformálních pečovatelů,
- problematika sociálního poradenství se zaměřením na praktická doporučení určená neformálním pečovatelům,
- témata spojená s přímou péčí o osobu blízkou

Představitelé neziskových organizací (Ledax, ARPIDA, Autis centrum, Domácí hospic sv. Markéty ve Strakonicích a další) představili účastníkům spektrum svých služeb včetně způsobů spolupráce s rodinnými pečovateli. Významnou součástí akce byly praktické workshopy, které byly zaměřené na nácvik správné techniky Nordic walking a péči o zdravé zuby, využití virtuální reality pro prevenci stresu neformálních i formálních pečovatelů i klientů sociálních služeb, diagnostiku hladiny cukrů a lipidů v krvi a individuální poradenství v oblasti prevence zad a kloubů.

Na organizaci této akce se podílel multidisciplinární tým akademických, zdravotnických a sociálních pracovníků a aplikační garanti. Kromě představení výsledků výzkumu realizovaného v období 04/2020 – 12/2023 byl prostor pro příspěvky odborníků z oblasti sociální práce, psychologického poradenství i zdravotnictví a také pro diskusi.  

Podpora neformálních pečovatelů by měla být komplexní, ale zároveň vysoce individualizovaná. Řešitelé projektu poskytují cílové skupině neformálních pečovatelů poradenské služby v oblasti sociálně právní, zdravého životního stylu, prevence syndromu vyhoření či ošetřovatelské péče. Inovačním výstupem tohoto projektu je vytvoření prostředí virtuální reality a návrh koncepce podpory neformálních pečovatelů. Smyslem vytvořené virtuální reality (VR) je snaha o snížení stresu neformálních pečovatelů formou vizualizace a imaginace, která umožňuje zapojit představivost lidí a pomáhá jim tak vyrovnávat se se stresovými situacemi. Poskytuje člověku možnost, aby si ve své představivosti, mysli vytvořil nějaké příjemné místo, kde se cítí dobře a uvolněně.

 

 

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1