• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Mezinárodní den sociální práce otevřel na fakultě velmi důležité téma „MKN 11 a její vliv na sociální oblast"

Mezinárodní den sociální práce otevřel na fakultě velmi důležité téma „MKN 11 a její vliv na sociální oblast"

U příležitosti Mezinárodního dne sociální práce, který se každoročně koná třetí úterý v měsíci březnu, uspořádal Ústav sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU 15. března 2022 celodenní odborné setkání. Dopoledne bylo věnované tématu „Co pro mě znamená sociální práce a zdravotně sociální péče“. Vestibul budovy Vltava/Uran ozdobila výstava myšlenkových map, koláží a modelů, jež při výuce vytvořili studenti, kteří na naší fakultě studují sociální obory. Dokonce tam byla i verze v angličtině od studentů z Finska. Myšlenkové mapy umožňují podívat se na problematiku s odstupem, je to i jedna z technik práce s klienty v sociální sféře. Tvůrčí proces bavil studenty i vyučující. „Překvapilo mě, že tam není nic stejného. Prvky jako empatie, emoce, standardy sociální práce apod. jsou sice shodné, ale každý to pojal jinak a líbí se mi, jak komplexně. Studenti nezapomněli do prvků zařadit i rodinu, což je dobře, protože když pracujeme s klienty, je jejich rodina hodně důležitá,“ vysvětlila hlavní organizátorka Mezinárodního dne sociální práce na ZSF JU Mgr. Ingrid Baloun, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd.

Odpoledne se v přednáškovém sále A konala panelová diskuse, která otevřela velmi významné a aktuální téma. Odborníci zevrubně probírali téma „MKN 11 a její vliv na sociální oblast“ – jedná se Mezinárodní statistickou klasifikaci nemocí a přidružených zdravotních problémů (MKN), což je publikace Světové zdravotnické organizace (WHO), která kodifikuje systém označování a klasifikace lidských onemocnění, poruch, zdravotních problémů a dalších příznaků, situací či okolností. WHO připravila 11. revizi MKN, která vstoupila v platnost letos v lednu a nyní je začleňována i do českého systému zdravotní péče. Jedná se o velmi důležité téma, neboť revize MKN se dotkne nejen zdravotnických oborů, ale i sociálních. Přinesla totiž změny kódování, diagnostických kritérií apod., což bude mít široké dopady mj. i na různé druhy podpory a kompenzací pro lidi s postižením. To vše je třeba včas odhalit a upozornit na to dřív, než bude MKN 11 v roce 2027 plně spuštěná.

Nová klasifikace nemocí zasáhne hodně také do psychiatrie a výrazně se dotkne sociální práce, velké změny nastanou například u pohledu na autismus. Lidem, kteří pobírají nějaké příspěvky, mohou kvůli tomu vzniknout velké problémy,“ upozornila dr. Baloun. Na naší fakultě toto téma otevřela už loni v listopadu při konferenci věnované autismu, takže ZSF JU se stala první českou vysokou školou, kde se o problematických dopadech MKN 11 začalo mluvit. Anglická verze už je zveřejněná, ale český překlad teprve vzniká, takže zatím nikdo jiný neřeší, jaký může mít dopad. „Zjišťovala jsem situaci a ptala se například i lidí od ombudsmana. Ti však čekají, až dostanou podněty od občanů. Jenomže to už bude pozdě,“ varuje dr. Baloun.

„Je to první debata svého druhu a myslím, že přišla v hodině dvanácté. Je velmi důležité, že toto téma otevřela, protože multidisciplinární přístup je zde naprosto nezbytný. Podle dosavadních zjištění z připravované komise vypadli někteří klíčoví hráči, například ministerstvo školství, ministerstvo financí či odborní zástupci určitých profesí, např. Asociace center duševního zdraví,“ všiml si Mgr. Pavel Vácha, ředitel Pedagogicko-psychologické poradny České Budějovice. Právě naše fakulta, jejímž je absolventem, význam multidisciplinárního přístupu zdůrazňuje už ze své podstaty tím, jak propojuje zdravotnické sociální a bezpečnostní obory. Význam multidisciplinárního pohledu v souvislostech zdůraznila i další účastnice panelové diskuse Mgr. Helena Kočová, Ph.D., zakladatelka charitativního projektu Podpora dětí s onemocněním Spinální svalové atrofie (SMA) v ČR, která na naší fakultě externě vyučuje. Studenty vyzvala k tomu, aby se nebáli využívat zdroje v angličtině a vyhledávali i příklady dobré praxe ze zahraničí a inspirovali se jimi ve své práci.

Také ostatní účastníci panelové diskuse v posledním bloku promluvili ke studentům v přednáškovém sále. Děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., v závěru všem poděkovala za to, s jakým úsilím se práci v pomáhajících profesích věnují. Tak jako ve zdravotnických oborech, i zde platí, že by se člověk měl snažit poskytovat péči takovou, jakou by chtěl, aby jednou někdo poskytoval jemu nebo jeho nejbližším. Studentům popřála, aby do praxe odcházeli plni optimismu, mohli svoji práci dělat s láskou a vnímat vlastní uspokojení. Akademickým pracovníkům přeje, aby mohli být hrdí na své studenty. „Aby kolegové z klinických pracovišť řekli - to jsou absolventi Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity. Takové chceme a potřebujeme,“ uzavřela děkanka.

Záznam panelové diskuse s odborníky na téma: „11. revize Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-11) a její možné dopady na sociální práci“ je možné zhlédnout ZDE:

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1