Mezinárodní projekt BENEFITS končí, ale spolupráce zúčastněných odborníků pokračuje dál

Spolupráce týmu zapojeného do mezinárodního projektu BENEFITS byla natolik perfektní, že by v ní členové chtěli pokračovat i po ukončení projektu. S tímto odhodláním se kolegové loučili na posledním pracovní setkání, které se uskutečnilo ve dnech 19. a 20. května v Barceloně. Setkali se při něm odborníci ze sedmi univerzit šesti států, a to z Turecka, Maďarska, Belgie, Španělska, Slovinska a České republiky. Spolupracovali v rámci projektu „Better & Effective Nursing Education For Improving Transcultural nursing Skills“ (BENEFITS), který byl financován z programu ERASMUS+ KA203 Strategic Partnerships for higher education.

„Během dvoudenního setkání jsme hodnotili průběh řešení projektu, dosažené výsledky a výstupy. Aktivní tříletá práce má bohaté výsledky, a to nejen pedagogické, ale i výzkumné. Zástupci jednotlivých států prezentovali, co jim účast v projektu a spolupráce se zahraničními kolegy přinesla, jak výsledky projektu ovlivnily výuku transkulturního ošetřovatelství na jejich fakultě a jak budou s výsledky dále pracovat. V rámci projektu jsme vytvořili dotazník na hodnocení kulturních kompetencí studentů ošetřovatelství, realizovali jsme společný kurz na transkulturní ošetřovatelství, který jsme pilotně ověřovali při týdenním intenzivním kurzu na univerzitě v tureckém Giresunu. Připravili jsme i knižní publikaci o transkulturním ošetřovatelství a výsledky dotazníkového šetření a analýzy kurikul jsme publikovali v impaktovaných časopisech. Tyto vynikající výsledky jsou důkazem kvalitní práce celého projektového týmu,“ zhodnotila proděkanka pro vědu a výzkum a ředitelka Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D.

Hlavní koordinátorkou projektu na naší fakultě byla prof. Tóthová, dále byla do projektu zapojena Mgr. Věra Hellerová, Ph.D., a do některých aktivit také doc. PhDr. Marie Trešlová, Ph.D. Závěrečného pracovního setkání se zúčastnily děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., docentka Trešlová a profesorka Tóthová. Místem setkání byla Autonomous University of Barcelona, Faculty of Medicine. „Jsem velice ráda, že naše fakulta byla členem konsorcia a mohly jsme pracovat s vynikajícími zahraničními odborníky transkulturního ošetřovatelství. Zkušenosti, které jsme získaly, využijeme jak ve výuce, tak i v naší vědecké práci. Jsem ráda i za to, že se paní děkanka během závěrečného setkání mohla seznámit s postupem řešení projektu a všemi výstupy a mohla vidět dobrou pracovní atmosféru a vynikající spolupráci mezi členy týmu, v níž bychom chtěli pokračovat i po ukončení projektu. Teď nás čeká příprava závěrečné zprávy, kterou musíme předložit do konce srpna,“ dodala prof. Tóthová.