Skip to main content

Mezinárodní projekt zlepší připravenost zdravotníků na zvládání katastrof

Zemětřesení, záplavy, požáry, pandemie a další katastrofy posledních let, které často zahrnují mimořádné zdravotní události, zdůraznily naléhavou potřebu připravenosti zdravotnických pracovníků na poskytování kvalitní a efektivní péče v krizových situacích. Rozvoj klíčových kompetencí, včetně zvyšování znalostí a praktických dovedností zdravotních sester v oblasti péče při katastrofách, je hlavním cílem mezinárodního projektu s názvem Enhancing Practices and Strengthening Core Competencies in Disaster Nursing through the Learning HUB (ECoDN-HUB). Tento projekt je zaměřen na vytvoření inovativních vzdělávacích nástrojů a programů, které budou přínosem nejen pro studenty ošetřovatelství, ale také pro pedagogy a zdravotnické profesionály na mezinárodní úrovni.

Hlavním koordinátorem projektu je Akdeniz University v Turecku, přičemž dalšími partnery konsorcia jsou Antalya Training and Research Hospital (Turecko), Koç University (Turecko), Abo Akademi University (Finsko), Universitatea de Vest din Timișoara (Rumunsko) a Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ve dnech 12. a 13. prosince 2024 se uskutečnilo úvodní jednání projektového týmu, které proběhlo online. Účastníci diskutovali o plánovaných aktivitách a prioritách, které budou realizovány v průběhu projektu. Za naši fakultu se jednání zúčastnil celý řešitelský tým ve složení: děkanka fakulty Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., proděkanka pro vědu a výzkum a ředitelka Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., dr.h.c., proděkan pro zahraniční vztahy Mgr. František Dolák, Ph.D., MBA, a PhDr. Andrea Hudáčková, Ph.D. „Jsem nesmírně ráda, že naše fakulta má možnost podílet se na řešení tak významného a důležitého projektu. Účast na tomto projektu nejen potvrzuje odbornou úroveň naší fakulty, ale také přispěje k rozvoji spolupráce a pedagogického i vědeckého poznání v dané oblasti,“ uvedla děkanka fakulty.

Klíčové aktivity projektu zahrnují: vývoj a implementaci scénářů pro simulační výuku s využitím technologií AR (rozšířená realita) a VR (virtuální realita), které umožní realistické a interaktivní vzdělávání zaměřené na péči při katastrofách; školení partnerů projektu v tvorbě simulačních scénářů, které proběhne na univerzitě v Rumunsku; pilotní testování vytvořených vzdělávacích programů, zaměřených na získání základních a pokročilých dovedností nezbytných pro poskytování péče v případě katastrof; začlenění výsledků projektu do učebních plánů studijního programu ošetřovatelství, což zajistí trvalý dopad na vzdělávání budoucích zdravotnických pracovníků; publikace odborné knihy, která bude obsahovat teoretická východiska i praktické návody a bude využitelná jak studenty, tak pedagogy v oblasti ošetřovatelství.

Přínos projektu je mnohostranný: poskytne inovativní nástroje a metodiky pro vzdělávání, čímž zZlepší připravenost zdravotnického personálu na zvládání katastrof, zvýší povědomí o významu péče při katastrofách v rámci zdravotnické komunity a posílí adaptabilitu zdravotnických pracovníků na krizové situace; zároveň projekt podpoří i rozvoj mezinárodní spolupráce a sdílení zkušeností mezi zapojenými institucemi. „Projekt ECoDN-HUB představuje významný krok vpřed ve vzdělávání zdravotnických profesionálů. Díky tomu budou lépe připraveni čelit budoucím výzvám a poskytovat péči v kritických situacích s důrazem na kvalitu, rychlost a efektivitu,“ shrnula profesorka Tóthová.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1