Mezinárodní týden sociální práce přivedl na fakultu téměř 80 studentů a pedagogů ze zahraničních univerzit

Velmi přátelskou a milou atmosféru má Mezinárodní týden sociální práce, který v pondělí začal na Zdravotně sociální fakultě JU a potrvá celý týden až do 21. dubna. Hostí téměř 80 zahraničních studentů a pedagogů z evropských škol, jež připravují na profesi budoucí sociální pracovníky a spolupracují s naší fakultou. Každý rok na jaře tuto akci pořádá některá z partnerských univerzit: k nám letos přijeli akademičtí pracovníci a studenti z Německa, Belgie, Španělska, Norska, Finska Francie a Rakouska.

Ve zcela zaplněném sále A účastníky v pondělí ráno přivítali děkanka fakulty Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., a proděkan pro zahraniční vztahy Mgr. František Dolák, Ph.D. Zdůraznili, že je to pro naši fakultu velmi významná akce, a popřáli jim úspěšný pobyt naplněný zážitky, zkušenostmi, novými kontakty i bohatou diskusí při workshopech, exkurzích či přednáškách. Poděkovali týmu organizátorů z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd, který má tuto velkou a náročnou akci na starosti. Dokázal připravit bohatý a pestrý program tak, aby hosté poznali sociální práci v naší zemi co nejkomplexněji.

Na ZSF JU se International Week of Social Work uskutečnil naposledy v roce 2019. Akce se koná v rámci projektu SocNet98 a během týdne čeká účastníky i řada workshopů a exkurzí do míst, která souvisejí s jejich profesí a mohou je inspirovat přístupem ke klientům: Domácí hospic sv. Veroniky, Domovy pro seniory Máj a Hvízdal a také Centrum ARPIDA, které nabízí pomoc rodinám, jež pečují o děti, mladistvé a  dospělé osoby s tělesným a kombinovaným postižením. V pondělí se konala také uvítací party v kampusu Jihočeské univerzity, v plánu je také výlet do Hluboké nad Vltavou.

„Jsme do tohoto networku zapojeni od samého počátku v roce 1998, tedy více než 20 let. Od té doby se významně rozšířil a vytváří platformu pro výměnu studentů i pedagogů. Umožnuje výměnu poznatků v sociální práci a reflektuje výzvy Mezinárodní federace sociálních pracovníků. Ta vypisuje témata, která jsou v tu dobu vysoce aktuální - proto jsme se i s ohledem na válku na Ukrajině a problematiku migrace zaměřili na téma, které co nejširším způsobem postihne rozmanitost sociální práce,“ upřesnila ředitelka Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd doc. Mgr. et Mgr. Jitka Vacková, Ph.D. Dodala, že při exkurzích navštíví hosté klinická pracoviště naší fakulty vybraná tak, aby si mohli o sociální práci v České republice udělat co nejpřesnější představu.

Do akce jsou zapojeni studenti sociálních oborů, pro něž je setkání se zahraničními kolegy příležitostí porovnat formy sociální péče u nás a v zahraničí. Zároveň si mohou i v neformálních debatách vylepšit jazykové schopnosti, navázat kontakty a zvýšit sebevědomí, aby se pak mohli také vydat do světa na zkušenou.