Na fakultě bude 12. 12. projekce filmové adaptace psychologického dramatu Spolu o životě s autismem

Světový den dětství, který každoročně připadá na 11. 12., připomene v pondělí 12. prosince od 17.30 promítání nového českého filmu Spolu a diskuse odborníků zaměřená především na problematiku autismu. Vstup na projekci, která se koná v budově ZSF JU Vltava/Uran, J. Boreckého 27, sály E a F ve 2. patře, je zdarma a může přijít i veřejnost. Zájemci se však musí předem registrovat prostřednictvím registračního formuláře ZDE:   nebo pomocí QR kódu.

Téměř dvouhodinový film Spolu je filmová adaptace psychologického dramatu o životě s autismem, která vznikla podle divadelní předlohy francouzského herce a dramatika Fabia Marry. Scénáristé a režiséři David Laňka a Martin Müller natočili příběh rodiny s handicapovaným dítětem. Jejich film však není jen popisem toho, co taková rodina běžně zažívá, ale zabývají se v něm rovněž obecnějšími otázkami: Například kdy člověk vlastně přestává žít svůj život a obětuje jej ve jménu služby a pomoci někomu druhému. „Láska neznamená oběť,“ tak zní jedna z hlavních myšlenek filmu.

V hlavních rolích se představují Štěpán Kozub, Veronika Žilková a Kamila Janovičová, dále hrají Marek Němec, Václav Kopta, Martina Babišová, Kristýna Podzimková a v malé roli také autor předlohy Fabio Marra. Za kamerou stál Václav Tlapák, o hudbu se postaral švédský skladatel Sven Mikkelsen. Role autistického Michala byla pro Štěpána Kozuba, který ztvárnil hlavní roli, velikou hereckou výzvou. „Když mě kluci s touhle rolí oslovili, stál jsem před velikým rozhodnutím, zda ji přijmout. Dělal jsem hned na několika filmech najednou a věděl jsem, že potřebuju odpočinek a taky jsem se bál, že to nezvládnu zahrát. Ale odmítnout takovou hereckou příležitost by byl hřích a každá pochybnost je navíc dobrým předpokladem pro náročnou práci,“ říká Štěpán a doplňuje: „Pro mě je SPOLU filmem o rodině. O tom, jak moc potřebujeme jeden druhého.“

Po filmu bude následovat diskuse, v níž účast přislíbili:

David Laňka – scenárista a režisér filmu SPOLU ze společnosti No Stress Production s.r.o.

Petr Třešňák – předseda spolku Naděje pro děti úplňku, z. s., novinář a otec patnáctileté dívky trpící poruchou autistického spektra

Mgr. Ingrid Baloun, Ph.D. – odborná asistentka Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU v Českých Budějovicích

Debatu moderuje MgA. Barbora Geny

Pro pořádající Ústav sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU je to třetí, závěrečná část aktivit věnovaných problematice autismu v letošním kalendářním roce. Předtím USV přispěl k tomuto důležitému tématu 10. 10. odbornou konferencí a 12. 11. akcí pro rodiče a děti ze spolku Jiné děti, z.s. Při něm naši studenti zorganizovali dětem den plný zábavy a her, zatímco rodiče se dozvěděli různé informace, něco užitečného se naučili a mohli si také chvíli odpočinout od náročné péče, která vyžaduje nepřetržité nasazení, popovídat si a vyměnit zkušenosti.

Pozvánka na akci ZDE: