• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Na Zdravotně sociální fakultě JU promluvily i oběti sexuálního zneužívání

Na Zdravotně sociální fakultě JU promluvily i oběti sexuálního zneužívání

Druhá z cyklu otevřených debat, které budou na ZSF JU pokračovat i příští rok, měla velmi aktuální a naléhavé téma Sexuální zneužívání v (nejen náboženských) organizacích. Celý záznam panelové diskuse je možné si i zpětně poslechnout na fakultním youtube, odkaz je ZDE:

Posluchači, kteří se ve čtvrtek 9. prosince sešli v přednáškovém sále A, zažili mimořádné setkání lidí, kteří na publikum velmi zapůsobili svou otevřeností a upřímností. Panelové diskuse se zúčastnili odborníci, kteří mají bohaté zkušenosti s doprovázením obětí sexuálního zneužívání především v církevním prostředí, ať už z pozice terapeutické, nebo právní; zároveň tam své zkušenosti vyprávěly dvě oběti – žena a muž. Jejich příběhy byly klíčem, který problematiku otevřel i lidem, kteří o ní dosud nepřemýšleli. Bylo to silné sdělení i pro naše studenty, kteří budou pracovat v pomáhajících profesích – je totiž velmi pravděpodobné, že jak ve zdravotní, tak sociální sféře se ve své budoucí profesní praxi setkají s někým, kdo sexuální zneužívání nebo nátlak zažil. Inspirující byl v tomto ohledu zejména kněz a nemocniční kaplan Marek František Drábek, který vystudoval obor Všeobecná sestra a několik let pracoval v nemocnici na interním oddělení, takže zná dobře zdravotnické prostředí. Dlouhodobě se věnuje doprovázení obětí sexuálního zneužívání a téma otevírá veřejnosti i skrze videa na youtube.

Z mnoha úhlů pohledu zazněl společný apel: Je nutné o tom mluvit! Hlavně proto, že každé takové setkání může pomoci někomu se otevřít a vyslovit, co ho tíží. Oběti se totiž bojí, že jim nikdo neuvěří, jsou paralyzované vztahem k pachateli, mají výčitky, obávají se nařčení, že si to zavinily samy. Musí počítat s nepříjemnými a zpochybňujícími reakcemi svého okolí (při diskusi bylo řečeno, že z více než 60% bývá pachatelem někdo z příbuzenstva nebo blízkých známých, jen ze 13% se jedná o pachatele, které oběť vůbec nezná). Často se oběti bojí, že svou výpovědí ublíží třeba svým rodičům, kteří je do daného prostředí přivedli. Velmi alarmující je skutečnost, že oběti jsou schopny o zneužívání promluvit až mnohem později: v průměru 8 až 15 let poté, co se jim to stalo. Což jim samozřejmě velmi ničí život, a proto je tak důležitá každá šance oslovovat širokou veřejnost a získávat si důvěru těch, kteří to potřebují. Nabídku pomoci snadno zprostředkují i webové stránky www.nekdotiuveri.cz.

„Jsem rád, že se tato panelová diskuze na naší fakultě mohla konat. Sexuální zneužívání je jev, který se týká celé společnosti a nesetkáváme se s ním jen prostředí náboženských organizací. Absolventi našich oborů s ním mohou přijít do kontaktu i ve zdravotnictví či v sociální oblasti. Navíc často k němu dochází i v rodinách mezi blízkými osobami, tedy tam, kde bychom to čekali nejméně. A právě proto, že bychom to tam nejméně čekali, tak některé varovné signály nevnímáme a obětem pak často nevěříme. I mně debata v mnohém otevřela oči, nebo mi pomohla vnímat realitu plastičtěji. Mimořádnost této debaty podtrhlo nejen to, že v ní vystoupili lidé, kteří se problematice profesionálně věnují z pozice pomáhajících, ale také ti, kteří v minulosti sami byli obětmi sexuálního zneužívání,“ shrnul proděkan pro akademické záležitosti ZSF JU Ondřej Doskočil, který tuto akci zorganizoval.

Hosty panelové diskuse na ZSF JU byli Daniel Bartoň, odborný asistent na Evangelické teologické fakultě UK v Praze, který jako advokát zastupuje oběti a obviněné v případech sexuálního a domácího násilí; Marek František Drábek – nemocniční kaplan, zdravotník (všeobecná sestra), katolický kněz, člen řádu premonstrátů, který se dlouhodobě věnuje doprovázení obětí sexuálního zneužívání; Jiřina Kočí, která vystoupila na veřejnosti se svou zkušeností se sexuálním zneužíváním – je členkou výkonného výboru spolku Někdo Ti uvěří, jehož cílem je pomoc obětem sexuálního, mocenského a duchovního v církevním prostředí i mimo něj; Jiří Kylar, který se na základě osobní zkušenosti se zneužíváním v dětském věku věnuje pomoci jiným obětem sexuálního zneužívání nejen v rámci spolku Někdo Ti uvěří, jehož je předsedou, a Martina Vintrová, církevní právnička, která se specializuje na manželské právo a sexuální delikty v církvi. Debatu moderoval redaktor Českého rozhlasu České Budějovice Filip Černý.

Už během živého vysílání se objevovaly na chatu dotazy diváků, které moderátor průběžně do debaty zařazoval. Online je celá panelová diskuse stále na této adrese: https://www.youtube.com/playlist?list=PLFp86jb3be5plBdulQykLmhOOCYt73SCn

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1