Návštěva pedagogů z Izraele otevřela možnosti další spolupráce zejména v oblasti transkulturního ošetřovatelství

Devítičlenná skupina vyučujících z Wolfson Academic Nursing School (WANS) z Izraele strávila týden při pracovní návštěvě Zdravotně sociální fakulty JU. Kolegyně a kolegové z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU, je podrobně seznámili se zaměřením naší fakulty a její výzkumnou činností, provedli je Simulačním centrem pro zdravotnické obory a navštívili s nimi českobudějovickou nemocnici, s níž naše fakulta úzce spolupracuje. Pobyt trval od pondělka až do pátku, kdy se účastníci loučili velmi přátelsky a se spoustou dalších plánů, k nimž je tato návštěva inspirovala.

Setkání se uskutečnilo v rámci mezinárodní kreditové mobility, která patří pod program Erasmus+ a je zaměřená na posílení vědecko-výzkumné spolupráce. „S WANS vidíme velké možnosti ve společných výzkumných projektech, z nichž by mohly vzniknout i zajímavé publikace,“ naznačila proděkanka pro vědu a výzkum prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., která je ředitelkou Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU. Od roku 2013 spolupracuje prof. Tóthová s bývalou ředitelkou WANS dr. Sarou Nissim v rámci Evropské asociace transkulturního ošetřovatelství. Spolupracovaly i při řešení mezinárodního výzkumného projektu a ze získaných výsledků mají i společné publikace, které byly publikovány v časopisech s IF.

Wolfson Academic Nursing School vznikla v roce 1974 ve Wolfson Medical Center jako nezávislá veřejná škola založená ministerstvem zdravotnictví Izraele. V roce 1992 byla WANS přidružena k Tel Aviv University. Cíle WANS jsou v souladu se záměrem Ministerstva zdravotnictví v Izraeli, který směřuje ke snižování nerovností v oblasti zdraví. Byly otevřeny jedinečné programy v ošetřovatelství, které odrážejí kulturní rozmanitost zdejší populace – velkou část studentů zde tvoří přistěhovalci. WANS  je především důležitým partnerem z hlediska prohlubování koncepce transkulturního ošetřovatelství. V Izraeli totiž mají bohaté zkušenosti v ošetřovatelství nejen v rámci poskytování kulturně ohleduplné péče, jejíž aspekty odborníci z naší fakulty dlouhodobě zkoumají, ale také se vzděláváním sester z různého kulturního prostředí.

Díky rozmanitosti své populace má Izrael nesmírně bohatou kulturu: Všichni příchozí si s sebou do Izraele přinesli vlastní kulturní a náboženské zvyklosti, takže obdobně jako Spojené státy americké se i Izrael stal jakýmsi tavicím kotlíkem zvyků a věrouk. Ve studijních programech na WANS se proto logicky více odráží koncepce kulturně diferencované péče. To vše přináší vyučujícím z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče podněty ke spolupráci v různých tématech, kterým se na naší fakultě věnují. O konkrétních možnostech, jak je dál rozvíjet, budou diskutovat v Izraeli koncem ledna, kdy devět pedagogů ze ZSF JU navštíví své kolegy z WANS.

Poznatky ze svého pobytu v Českých Budějovicích, kde byli poprvé, nyní izraelští kolegové zpracují a při dalším setkání navrhnou, v jakých tématech lze společně pokračovat. „Cílem je rozvoj transkulturního ošetřovatelství, protože v Izraeli mají kulturně kompetentní péči na velmi vysoké úrovni a dosahují v této oblasti vynikajících výsledků. Ovšem stejně jako my se zaměřují také například na preventivní činnosti, takže máme v oblasti výzkumu hodně společných témat,“ vysvětlila prof. Tóthová.

Sara Nissim, PhD, MA, BSN, RN, v závěru poděkovala za úžasný pobyt naplněný velkým množstvím informací, zkušeností i příjemných setkání. Speciální poděkování vyslovila na adresu prof. Tóthové a děkanky ZSF JU dr. Chloubové za to, že vytvářejí podmínky k prohloubení této oboustranně inspirativní spolupráce. „Naše osobní vztahy s profesorkou Tóthovou se postupem času vyvinuly ve velmi plodné profesní kontakty. Izrael a Česká republika mají hodně společného, proto věřím, že tento projekt bude pokračovat formou výměny studentů i pedagogů, spoluprací při výzkumech a že pro naše cíle získáme i další instituce. Je důležité, že už se nyní navzájem všichni známe, máme se rádi a máme společný zájem,“ shrnula dr. Nissim.