Návštěva v Bosně a Hercegovině prohloubila spolupráci s Fakultou politických věd Univerzity v Sarajevu

Minulý týden strávily doc. PhDr. Adéla Mojžíšová, Ph.D. a Mgr. Bohdana Břízová, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU na Univerzitě v Sarajevu, s jejíž Fakultou politických věd realizují projekt kreditové mobility pro studenty i pedagogy. Tato spolupráce začala už v roce 2019, ale kvůli omezením v souvislosti s pandemií covid-19 se bylo možné do Bosny a Hercegoviny vypravit až nyní. Doc. Mojžíšová s dr. Břízovou se v Sarajevu setkaly s děkanem a členy vedení fakulty, s vedoucí katedry sociální práce a dalšími kolegy. Prodiskutovaly s nimi vše potřebné a navštívily postupně všechny ročníky zaměřené na Sociální práci. V Bosně a Hercegovině strávily týden, během kterého je také přijal na radnici místostarosta Sarajeva Haris Bašić. Vyučovaly studenty, prezentovaly Jihočeskou univerzitu i naši fakultu a jižní Čechy. Nyní, a to od 16. do 20. května, přijedou na ZSF JU dvě kolegyně z Fakulty politických věd v Sarajevu. Cílem těchto setkání je připravit mobility tak, aby už letos na podzim k nám mohli přijet první studenti ze Sarajeva. Buďto na studijní pobyty, anebo na stáže do organizací v Českých Budějovicích, kam Ústav sociálních a speciálněpedagogických věd posílá své studenty na odbornou praxi.

Na Univerzitě v Sarajevu má vzdělávání v oboru Sociální práce dlouhou tradici a po absolventech je velká poptávka. Lze tam Sociální práci studovat jak v bakalářské, tak v navazující magisterské formě – buď prezenčně, anebo kombinovaně. Impuls k této spolupráci dalo setkávání v rámci Evropské asociace škol sociální práce, jejíž členkou byla jak Adéla Mojžíšová z naší fakulty, tak proděkanka pro zahraniční vztahy Fakulty politických věd. Vzhledem k tomu, že Bosna a Hercegovina není členskou zemí Evropské unie, bylo třeba najít jinou cestu pro spolupráci, tedy využít projekt kreditové mobility.

Výhledově by mohli do Bosny a Hercegoviny vyjet i studenti naší fakulty. Adéla Mojžíšová i Bohdana Břízová jsou přesvědčeny o tom, že spolupráce s touto zemí může být pro rozvoj studijního programu velkým obohacením. „Přinese nám nový pohled na tuto problematiku, protože tam není tak ucelený systém poskytování sociální práce ani tolik rozšířený neziskový sektor jako u nás. Přitom vzhledem ke složitému vývoji země, kde jsou stále patrné následky i stopy války, jsou tam sociální pracovníci velmi potřební,“ vysvětlila doc. Mojžíšová. „Pro spolupráci je to velmi zajímavá lokalita, a to i vzhledem k tomu, že tato země je nám historicky blízká. Obyvatelé z České republiky jsou tam vítáni a obecně dobře přijímáni,“ dodala dr. Břízová.