• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Odborná konference „Život s autismem“ zaznamenala rekordní účast a sklidila pochvaly za pestrý program

Odborná konference „Život s autismem“ zaznamenala rekordní účast a sklidila pochvaly za pestrý program

Více než dvě stovky účastníků, což je rekordní počet v historii této akce organizované již tradičně naší fakultou, přilákal 4. ročník odborné konference „Život s autismem“. Konal se v pondělí 10. října od rána až do pozdního odpoledne, tentokrát dokonce s mezinárodní účastí: publikum vyslechlo i zkušenosti matky pocházející z Keni a výsledky výzkumu pedagožek z Albánie. Konference měla letos hybridní formu, takže více než 90 lidí se připojilo online a po příspěvcích vždy dostali prostor k otázkám formou chatu. Téma spojilo odborníky z celé republiky pracující v oblasti zdravotnictví, vzdělávání a sociální práce. Součástí byla bohatá diskuse a také dva praktické workshopy.

Akce byla záměrně naplánovaná na datum 10. 10., což je Světový den duševního zdraví, kdy se hodí mluvit o metodách, jak najít duševní pohodu a klid či jak zvládat stres. Mnohokrát zaznělo, že autismus je individuální a projevuje se u každého jinak. V přednáškových sálech E a F usedlo mezi odborníky a rodiče dětí s tímto problémem také mnoho studentů, samozřejmě hlavně ze sociálně zaměřených studijních programů, ale také z ošetřovatelství. I pro ně je totiž téma přínosné, protože zdravotníci se ve své praxi často setkávají s autisty a musí vědět, jak se k nim chovat. „Reakce účastníků mě moc potěšily, protože byli spokojení jak s průběhem konference, tak hlavně s pestrostí našeho programu. Zdálo by se, že pořádáme monotematicky zaměřenou konferenci, ale autismus je téma zajímavé napříč obory. Nikdy bych se proto nechtěla soustředit pouze na úzký okruh a pozvat například jen sociální pracovníky, či jenom lékaře. Jsem ráda, že se nám podařilo propojit řadu odborníků a poskládat program takto pestře a rozmanitě,“ shrnula po skončení hlavní organizátorka Mgr. Ingrid Baloun, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU. Připomněla, že na akademické půdě je taková akce, která téma autismu rozebírá takto v širokých souvislostech, jedinečná.

Konference se konala pod záštitou děkanky ZSF JU Mgr. Ivany Chloubové, Ph.D., náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje doc. Ing. Lucie Kozlové, Ph.D., a ombudsmana JUDr. Stanislava Křečka. Děkanka fakulty ocenila, že si již vybudovala úspěšnou tradici, protože multidisciplinární péče je pro naši fakultu velkým tématem. Mnoho užitečných poznatků a zkušeností popřála všem ředitelka Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd doc. Mgr. et Mgr. Jitka Vacková, Ph.D., která si velmi váží toho, že konference dává příležitost prezentovat novinky ve výzkumech, informace o sociálních službách i různé praktické zkušenosti. Vyzdvihla, že letos poprvé je mezinárodní. Program zahájila přednáška s názvem Neurodiversity is beautiful, s níž vystoupila Veronicah Waithira Kinyanjui, Chairman z Keni, matka dvou dětí s autismem, která nyní žije v Praze. O kvalitě života rodičů dětí s autismem přednášely zástupkyně albánské Barleti University - Prof. Asoc. Dr. Erika Melonashi a Lejda Abazi, PhD. V učebně U9 se vystřídaly dva workshopy: nejdřív Cvičení pro zdraví, kdy Mgr. Lenka Šedová, Ph.D., zájemcům vysvětlovala význam pohybu pro zdravý životní styl a připravila praktickou ukázku chůze s holemi Nordic Walking. Poté představil Leoš Kubíček virtuální realitu a její využití v sociálních službách.

Pro pondělní setkání odborníků byla charakteristická různorodost pohledů na tuto problematiku a velká míra tolerance a empatie, snaha porozumět a neodsuzovat klienty s autismem, kteří mají i řadu darů a talentů. Mezi diskutovanými tématy se objevila například sexualita, poskytování zubní péče lidem s mentálním postižením a PAS z pohledu ombudsmana a také inspirativní a akční vystoupení psychologa Mgr. Martin Semráda Autismus a jeho maskování. Velice působivé bylo online setkání s Matějem Hoškem a jeho maminkou, která upřímně vyprávěla o příběhu svého dítěte narozeného s těžkou formou Aspergerova syndromu. Dokázali spolu však tento problém postupně přetvořit v projekt, díky němuž se Matěj může věnovat tomu, co ho nejvíce baví. Od kreslení map se Matěj dostal i ke grafice, designu a litografii, vydali několik knih a značka MAAPPI je už dost populární.

Velké množství užitečných rad, jak autisty lépe pochopit a jak se k nim chovat, přinesla přednáška Metoda PBS v České republice – Mgr. Jaromíra Staňková, lektorka a konzultantka PAS, a Lucie Mráčková, DiS., koordinátorka aktivit PBS ze spolku Naděje pro děti úplňku, v ní citlivě a názorně představily svět autistů tak, aby ostatní lidé mohli porozumět jejich chování. Měly velkou radost, že se zde potkaly jak se studenty, tak s lidmi pracujícími v sociální péči. „Snažíme se o to, aby se dívali na klienta s respektem vůči potřebám, které má on, nikoli těm, které má dané sociální zařízení. Což předpokládá změnu způsobu vnímání. Ta ovšem trvá dlouho a musí jít přes srdce,“ shrnuly. Velké naděje pro tyto systémové změny vkládají právě do našich studentů, proto ocenily, že jich v publiku viděly mnoho.

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1