Skip to main content

Odborníci jednali o tom, jak ve válečné situaci posuzovat environmentální zdraví z hlediska etiky

V kampusu Jihočeské univerzity se od neděle 8. do středy 11. září uskutečnilo mezinárodní sympozium o etice environmentálního zdraví. Při šestém ročníku této akce, která má tradici od roku 2011, se setkali odborníci ze 13 zemí. Diskutovali o morálních principech a hodnotách, jež hrají roli při řešení otázek environmentálních faktorů ovlivňujících lidské zdraví. Hlavním organizátorem byl prof. Dr.rer.nat. Friedo Zölzer, DSc., profesor environmentálních věd na Ústavu radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva Zdravotně sociální fakulty JU.

V tomto roce bylo sympozium spojeno s workshopem o etice environmentálního zdraví ve válečných situacích. Fakulta je jedním ze 13 partnerů v evropském konsorciu RRADEW („Resilience for radiological events in wartime“), což je financováno z evropského projektu PIANOFORTE („European Partnership for Radiation Protection Research“.) Jihočeská univerzita je zde odpovědným partnerem za etické otázky, ale se účastní i tzv. „case studies“, kde se připravenost populace, IZS a úřadů na mimořádné události  zkoumá v různých participujících zemích. Hlavním řešitelem projektu za ZSF je PhDr. Štěpán Kavan, Ph.D., který působí současně u Hasičského sboru Jihočeského kraje a na ZSF.

Poslední podobná akce se konala v roce 2022 také v Českých Budějovicích. Nyní k nám přivedla 25 účastníků, kteří při svém jednání v prostorách Akademické knihovny pohlíželi na významná témata související i s aktuálními událostmi z jiného úhlu, než je běžné. „Nediskutovalo se příliš o tom, jak vysoká přesně jsou zdravotní rizika, ale spíše jak tato rizika vyhodnotit, když jsou s nimi lidé konfrontováni v již tak obtížné situaci, a to v ozbrojeném konfliktu,“ upřesnil prof. Zölzer. Účastníci se zabývali například těmito otázkami: Jak lze jednotlivá rizika radiační, toxická, válečná porovnávat? Jakým způsobem o nich s lidmi komunikovat tak, aby to bylo srozumitelné, otevřené, a přitom to v nich nevzbuzovalo paniku? Jaké jsou zvláštní výzvy, když je nutné řešit mimořádnou událost např. v jaderné elektrárně, která se nachází ve válečné zóně?

Na českobudějovické sympozium přijeli odborníci z Kanady, USA, Japonska, Irska, Norska, Španělska a dalších evropských zemí, v neposlední řadě i z Ukrajiny. Jednacím jazykem setkání byla angličtina. Podrobnosti jsou ZDE:

 

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1