Odborníci jednali o tom, jak zdravotní rizika posuzovat z hlediska etiky

V kampusu Jihočeské univerzity se od neděle 11. do úterý 13. září uskutečnilo mezinárodní sympozium o etice environmentálního zdraví. Při pátém ročníku této akce, která má tradici od roku 2011, se setkali odborníci z 15 zemí. Diskutovali o morálních principech a hodnotách, jež hrají roli pří řešení otázek environmentálních faktorů ovlivňujících lidské zdraví. Hlavním organizátorem byl Prof. Dr.rer.nat. Friedo Zölzer, DSc., profesor environmentálních věd na Ústavu radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva Zdravotně sociální fakulty JU a proděkan pro zahraniční vztahy této fakulty.

Poslední takto zaměřená akce se konala v roce 2018 také v Českých Budějovicích. Nyní k nám přivedla 25 účastníků, kteří při svém jednání v prostorách Akademické knihovny pohlíželi na významná témata související s rozvojem civilizace z jiného úhlu, než je běžné. „Nediskutovalo se příliš o tom, jak vysoká přesně jsou zdravotní rizika, ale spíš o tom, jak tato rizika posuzovat z hlediska obyvatel, kteří jsou jim vystaveni,“ upřesnil prof. Zölzer. Účastníci se zabývali například těmito otázkami: Jak lze jednotlivá rizika radiační, toxická a jiná porovnávat? Jakým způsobem o nich s lidmi komunikovat tak, aby to bylo srozumitelné, otevřené, a přitom to v nich nevzbuzovalo paniku? Co lidé potřebují k tomu, aby se mohli sami rozhodnout, zda chtějí v daném prostředí pracovat či bydlet, a jakým způsobem organizovat procesy participativního rozhodování?

Na českobudějovické sympozium přijeli odborníci z Kanady, USA, Japonska, Irska, Norska, Španělska, a dalších evropských zemí. Jednacím jazykem setkání byla angličtina. Podrobnosti o akci jsou na www.iseeh.org.