• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Pobyt profesorky z partnerské univerzity v americkém Ohiu prohloubil spolupráci ve vědě a výzkumu

Pobyt profesorky z partnerské univerzity v americkém Ohiu prohloubil spolupráci ve vědě a výzkumu

Tři týdny, od 6. do 24. října, strávila na Zdravotně sociální fakultě JU profesorka Dianne Morrison-Beedy, PhD, RN, CGNC, FNAP, FAANP, FAAN, která k nám zavítala z The Ohio State University v USA, což je naše partnerská univerzita. Pobývala zde v rámci projektu Fulbright jako tzv. Fulbright specialistka za účelem budování výzkumné kapacity vyučujících ošetřovatelství a studentů magisterského a doktorského programu v rámci Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče. Cílem bylo především rozšířit možnosti spolupráce ve výzkumu, Evidence Based Practice (praxe založené na důkazech) a publikování. Navázala zde kontakty, které bude dál prohlubovat a rozvíjet – už má plány na společné psaní vědeckých článků, vytváření scénářů pro výuku v simulačním centru a podobně.

Profesorka Morrison-Beedy se zaměřuje hlavně na výzkum a Evidence Based Practice v oblasti ošetřovatelství (EBN – Ošetřovatelství založené na důkazech). Je držitelkou mnoha prestižních ocenění a jako Fulbright specialistka předtím navštívila Norsko, Skotsko či Francii, s posláním podporovat výzkumné aktivity. Šance pozvat ji na naši fakultu v rámci projektu Fulbright byla velmi cenná – i díky tomu se ZSF JU může ještě víc zapojit do procesu změn, které se promítnou do vývoje ošetřovatelství v celé České republice.

Na základě svých zkušeností ve výzkumu a EBN během svého působení na ZSF JU uspořádala intenzivní výzkumný seminář/workshop zaměřený na navrhování, provedení analýzy a financování intervenčního výzkumu. Předávala své bohaté zkušenosti s tvorbou systematické review vyučujícím i doktorandům. Dalším úkolem bylo rozšíření dovedností akademických pracovníků ve vědecko-publikační činnosti, čímž se zvýší i možnost šíření a zviditelnění naší ošetřovatelské vědy v prestižních vědeckých časopisech.

Jako Fulbright specialistka přijela na pozvání naší fakulty, čemuž předcházelo navázání vztahu s proděkankou pro vědu a výzkum a ředitelkou Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče prof. PhDr. Valérií Tóthovou, Ph.D. Jejich první setkání se odehrálo online a už na základě první konverzace rychle poznaly, že mají stejný cíl a shodné názory na budoucí vývoj ošetřovatelství, proto chtějí hledat společnou cestu, jak toho dosahovat. Poté prof. Tóthová odcestovala pracovně na univerzitu v Ohiu, kde byla prof. Morrison-Beedy po dva týdny její supervizorkou. V započaté spolupráci teď pokračovaly na naší fakultě, a to už v širším kolektivu s dalšími kolegyněmi a kolegy na Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče. „Vnímala jsem velký entuziasmus a nadšení vašich lidí udělat v oboru ošetřovatelství vše pro zlepšení situace. Potkala jsem zde tým, který má společný cíl, jímž je posouvat ošetřovatelství dopředu. Máte skvělý výzkum a je vidět, že ho vaši lidé dělají dobře a hodně se mu věnují,“ shrnula své zážitky. Dodala, že u nás našla i nové přátele a velmi ráda by se stala v této oblasti ambasadorkou, která bude pomáhat hledat cesty přínosné pro další rozvoj ošetřovatelství v naší zemi.

Právě proto je úkolem odborníků, kteří přijíždějí jako Fulbright specialisté, poznat i širší kontext, aby pochopili historii a souvislosti vývoje dané země. Je pro ně důležité seznámit se s okolnostmi, v jakém stadiu vývoje se země nachází a kam směřuje, aby lépe porozuměli i mentalitě lidí, kultuře i specifikům konkrétního národa. V České republice se výzkumné aktivity v ošetřovatelství rozvíjejí teprve od konce minulého století, resp. po sametové revoluci, kdy docházelo k transformování vzdělávání sester. V rámci této transformace se kvalifikační příprava přesunula na univerzitu a teprve poté v ošetřovatelství začal rozvoj výzkumných činností. Výzvy, které přicházejí z klinické praxe, vyžadují rostoucí soubor dovedností pro provádění aplikovaného a intervenčního výzkumu. Úspěšná výzkumná činnost není možná bez schopnosti pracovat s vědeckým materiálem získaným z vědeckých publikací a EBN a tyto aplikovat v klinické praxi.

Profesorka Morrison-Beedy upozornila, že se setkala na fakultě s vynikajícími výzkumy, jejichž výsledky mají velký dopad do praxe a významně ovlivňují tuzemský zdravotnický systém. „Vaši odborníci jsou velmi progresivní a výsledky jejich vědecké práce budou mít vliv na celou Českou republiku,“ konstatovala. S ředitelkou UOP se dohodla na propojování akademických pracovníků s americkými kolegy podle oblasti jejich zaměření, totéž se týká studentů doktorského studia. Díky tomu, že poznala tým na ZSF JU osobně a zároveň zná specializace vědců na univerzitě v Ohiu, má už nyní řadu konkrétních plánů. „Například když jsem si prohlédla vaše simulační centrum pro zdravotnické obory, hned mě napadlo, že lze najít cesty, jak propojit naše dvě instituce v rámci simulace. Ať už online, nebo osobně. Tuto spolupráci si dokážu velmi dobře představit a lze do ní zapojit jak studenty, tak akademické pracovníky. Užitečná může být třeba při tvorbě scénářů pro výuku,“ uvedla. Jako příklad uvedla neonatologii, neboť její kolegyně z americké univerzity se zaměřuje na resuscitaci novorozenců, takže by mohlo být inspirativní propojení standardů pro vedení této resuscitace a přenesení do našich podmínek.

Kromě odborného programu na Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU byla profesorka Dianne Morrison-Beedy také 19. října členkou promočního kolegia v Domě kultury Metropol. „Zahřálo mě na srdci, když jsem před sebou viděla tolik mladých lidí, kteří jsou jako budoucí zdravotníci připraveni změnit svět,“ popsala své pocity. V sobotu 21. října se zúčastnila ještě soutěže Jihočeská sestřička, kde naše tři týmy povzbuzovala na stanovištích při soutěžních disciplínách. Záhy po ukončení pobytu na naší fakultě převezme další z významných ocenění za své výzkumy, tentokrát od asociace, která se zaměřuje na ošetřovatelství a péči o lidi s AIDS.

„Jsem velice ráda, že paní profesorka Dianne Morrison-Beedy přijala pozvání na naši fakultu a měli jsme možnost jí představit jak pedagogické aktivity, tak především naše výzkumné aktivity v oboru ošetřovatelství. Její pochvala nás potěšila, s její pomocí a s pomocí jejích kolegů můžeme ošetřovatelství ještě více rozvíjet, a to nejen na naší fakultě, ale i v celé republice. Je zajímavé, že americké sestry ovlivnily vývoj ošetřovatelství u nás již od doby vzniku první Československé republiky a můžeme se od nich mnohé naučit i teď. Jsem nesmírně ráda, že jsme mohli zahájit užší spolupráci s tak význačnou osobností amerického ošetřovatelství. V jejím profesním životopise můžeme vidět, že ošetřovatelství rozvíjela nejen ve výzkumu a Evidence Based jako řešitelka výzkumných projektů, ale byla i ředitelkou pro hodnocení (CCC Accreditation), ředitelkou programu „Family Nurse Practitioner Program“, proděkankou pro výzkum, děkankou fakulty, ředitelkou pro talenty a globální strategie – je to jen malý zlomek ze seznamu jejích pracovních pozic. Kromě toho, že byla na několika univerzitách jako Fulbright specialistka, byla a i nyní je na několika univerzitách na pozici „Honorary Professor“ a „Visiting Professor“. S paní profesorkou máme konkrétní plány a budeme aktivně pracovat na jejich realizaci,“ shrnula proděkanka ZSF JU prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D.

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1