Pochvala pro studenty, kteří připravili workshop první pomoci pro Biskupské gymnázium

Poděkování z Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích za skvělé školení první pomoci, které naši studenti připravili pro nastupující gymnazisty, obdržel prorektor JU pro vnitřní hodnocení prof. Tomáš Machula, Ph.D., Th.D. Napsala ho vyučující Biskupského gymnázia Mgr. Martina Kaňková poté, co se vrátila se svými studenty z cyklistického tábora u Lipenského jezera, který se každoročně koná začátkem září. Součástí bývá jedno odpoledne naplněné praktickými lekcemi, které jsou zaměřené především na pravidla první pomoci.

„Chtěla bych vyjádřit naše nadšení a spokojenost s tímto workshopem, který pro Biskupské gymnázium uspořádali studenti Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v rámci cyklistického kurzu našich prvních ročníků. Workshop byl výborně přijat našimi studenty a doufáme, že podobné přínosné aktivity bude Jihočeská univerzita nadále podporovat,“ napsala Mgr. Kaňková na adresu vedení univerzity i naší fakulty.

Lekce se uskutečnily na louce v chatovém táboře nedaleko Nové Pece na břehu Lipna a zúčastnilo se jich 120 gymnazistů. Biskupské gymnázium vnímá tuto spolupráci s naší fakultou jako významnou pomoc a obohacení kurzu. Má totiž dobrou zkušenost s tím, že lektory jsou naši studenti, kteří mají ke gymnazistům svým věkem blízko. Díky tomu jim mohou předat informace i dovednosti snáz než jejich obvyklí vyučující. „Budeme vděční, když taková spolupráce bude moci pokračovat i v příštím roce,“ doplnila Martina Kaňková.

Profesora Machulu její reakce velmi potěšila a předal ji rektorovi Jihočeské univerzity. „Jako prorektor pro vnitřní hodnocení to beru jako skvělou zpětnou vazbu ze strany našich spolupracujících škol. A ještě jednou děkuji všem zúčastněným,“ reagoval na pochvalu.

O lekce (nejen) první pomoci se tentokrát u Lipna postaralo 12 studentek a studentů druhých a třetích ročníků programů Zdravotnické záchranářství a Všeobecné ošetřovatelství. Připravili pro gymnazisty několik tematicky odlišných stanovišť, na nichž se v malých skupinách prostřídali a vyzkoušeli si své reakce na danou situaci i své znalosti a dovednosti. Studenti ZSF JU přivezli pomůcky a modely, hodně si dali záležet na působivém maskování poranění. Což prý zpočátku některé gymnazistky vylekalo, ale nakonec se povedlo i je zapojit do výuky. „Osvědčila se nám metoda, že nejdřív jim dáme příležitost, aby si sami zkusili, jak umí zareagovat a komunikovat mezi sebou. Pak jsou totiž mnohem vnímavější k tomu, co jim říkáme,“ vysvětlil student Zdravotnického záchranářství Jakub Prokop. Této akce se zúčastnil už loni a pro její další organizování ho získal hlavně Karel Slunečko, nyní již absolvent naší fakulty. Program opět trval celé odpoledne a vyvrcholil shrnutím všech lekcí a ukázkou modelové situace, kdy naši studenti gymnazistům předvedli, jak má účinná pomoc vypadat.

PhDr. Věra Stasková, Ph.D., z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU všem studentkám a studentům poděkovala a ocenila, jak dokázali na výzvu Biskupského gymnázia operativně zareagovat a nabídnout kvalitní program. Upřesnila, že fakultu zde reprezentovali Jakub Prokop, Karel Lekeš, Tereza Mikšovská, Adéla Jelínková, Helena Voldřichová, Kristina Postlová, Martin Šprincl, Michaela Čadková, Sára Hanesová, Štěpánka Walterová, Tereza Bílá a Valentýna Koflová. „Při této akci se vždy projeví, jak blízké jsou si studijní programy Všeobecné ošetřovatelství a Zdravotnické záchranářství, a jak jejich studenti umí vzájemně spolupracovat, shrnula dr. Stasková.