• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Podzimní odpoledne uspořádané pro spolek Jiné děti proměnilo přednáškový sál v barevnou hernu

Podzimní odpoledne uspořádané pro spolek Jiné děti proměnilo přednáškový sál v barevnou hernu

Hraní společenských her, malování, házení míčem, výroba podzimní dekorace, dětská diskotéka, kuželky, puzzle – tyto a další aktivity naplnily program druhého ročníku Podzimního odpoledne určeného pro děti a rodiče sdružené ve spolku Jiné děti, z. s. Tato akce se na naší fakultě odehrála již podruhé jako výsledek spolupráce Mgr. Ing. Renaty Švestkové, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd se spolkem Jiné děti, což je nezisková organizace pro pomoc rodinám dětí s různým typem postižení a dětí s poruchou autistického spektra. Cílem bylo zajistit oddych rodičům a připravit pro jejich potomky den plný zábavy.

Sál A budovy Vltava/Uran se proměnil v pestrobarevnou hernu pro děti, o něž pečovali studentky a jeden student. Rodiče navštívili také další budovu Zdravotně sociální fakulty U Výstaviště, kde pro ně byl připravený kurz Manipulace s těžkým břemenem. Akce se konala v rámci projektu Technologické agentury ČR č. TL03000518, Podpora neformálních pečovatelů v Jihočeském kraji prostřednictvím audiovizuálních prostředků včetně virtuální reality. „Jsme rádi, že jsme mohli opět přispět k podpoře rodičů, kteří se úžasně starají o své děti, a umožnit jim tuto aktivitu,“ uvedla doc. Ing. Iva Brabcová, Ph.D., hlavní řešitelka projektu.

Akce byla naplánována od 9 do 15 hodin a celkem se jí zúčastnilo 11 dětí ve věku 2 až 16 let a 11 rodičů v čele s předsedkyní spolku Hanou Burianovou. „Každé dítě je jiné (zvláště děti s poruchou autistického spektra), a proto jsme dbali na to, abychom připravili dostatek aktivit, které by děti bavily,“ vysvětlila Bc. Vendula Zelenková, studentka 2. ročníku studijního programu Management sociální práce v organizacích, která je spoluautorkou této zprávy o akci. Společně se spolužačkou Bc. Terezou Novotnou program připravily a vedly. Připojila se k nim rovněž studentka Veronika Babická z 3. ročníku studijního programu Sociální práce, která se spolkem Jiné děti spolupracuje, má dlouholeté zkušenosti z práce s dětmi s PAS a této akce se účastnila již podruhé. Na programu pro děti a rodiče se podíleli ještě studenti 3. ročníku studijního programu Zdravotně sociální péče, a to Adéla Anděla Dvořáková, Tereza Křížová, Ludmila Kučerová, Adéla Kuchtová, Alexandr Lomako, Vendula Nováková, Zdeňka Strejcová, Lucie Štroblová, Kristýna Urbanová a Adéla Vacková.

Zatímco si děti hrály, malovaly či tvořily pod vedením našich studentů, jejich rodiče se účastnili kurzu Manipulace s těžkým břemenem, který pro ně v rámci projektu připravila doc. Mgr. Lenka Šedová, Ph.D. Názorně ukázala řadu způsobů a pomůcek, které významně usnadní i péči o člověka, který je nemocný či má nějaký handicap bránící mu například otočit se na lůžku, sám se posadit, vstát apod. Lekce měla velmi přátelskou atmosféru – výklad doc. Šedové byl názorný a neformální, maminky se nebály zeptat na cokoli, navzájem si radily a podporovaly se, přidávaly své vlastní zkušenosti z péče o nemocné dítě či například o seniora v rodině. Upřímně se také radovaly z důmyslných pomůcek, jež jsou dostupné a pečovatelům velmi usnadní život a uchrání zdraví, třeba tím, že si tolik nemusí namáhat záda. „Kurz byl naprosto úžasný, dozvěděla jsem se spoustu užitečných nápadů a rad. Nadchly mě také pomůcky, o jejichž existenci jsem předtím nevěděla. Můj třináctiletý syn Vojta si program v herně také moc užil, ani mě nepostrádal, když jsem byla pryč. Celá tato akce se skvěle vydařila,“ pochvalovala si Michaela Čížková. Maminky si také vyrobily vonné bylinkové sáčky, navlékaly náramky, odpočinuly si a zároveň sjednaly důležité záležitosti pro chod jejich nestátní neziskové organizace.

Vendula s Terezou pro děti připravily na závěr celého dne diplomy a malý dárek. „Tato akce je nejen důležitá pro spolupráci akademického prostředí s praxí, ale také proto, že si studenti mohli v praxi vyzkoušet své nápady a náměty, a to na základě teoretických vědomostí získaných v předmětu Základy pedagogiky a speciální pedagogiky. Všem zúčastněným studentům velmi děkuji,“ shrnula dr. Švestková.

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1