Skip to main content

Při Dnech dobrovolnictví měla zastoupení i naše fakulta

Mezi zástupci organizací, které se prezentovaly při Dnech dobrovolnictví Jihočeského kraje, bylo i několik studentů i absolventů ZSF JU. Jednou z příležitostí, kde se s nimi zájemci setkali a dozvěděli se o různých variantách dobrovolnictví více, byla vstupní hala rektorátu Jihočeské univerzity. V úterý 12. dubna tam mohli lidé navštívit řadu stánků a seznámit se s mnoha možnostmi, kde a komu lze pomáhat jako dobrovolník. Naši absolventi tam zastupovali například dobrovolnické centrum ADRA či Výcvikové canisterapeutické sdružení Hafík. Významné zastoupení ZSF JU měla nezisková organizace Temperi fungující na základě mentoringového programu Pět P (Pomoc, Přátelství, Podpora, Péče a Prevence). Pomáhá těm, kteří to mají v životě složitější než jejich vrstevníci, a to z různých příčin, zejména zdravotních a sociálních. Aktivně v ní působí Mgr. Bohdana Břízová, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU, která na naší fakultě vyučuje také volitelný předmět Dobrovolnictví. Právě v něm se o činnosti organizace Temperi dozvěděly i studentky 1. ročníku programu Sociální práce Hana Neumanová a Natálie Procházková. Zaujala je natolik, že se do ní záhy také zapojily. Při Dnech dobrovolnictví spolu s dr. Břízovou podávaly zájemcům informace o tom, jak organizace funguje, mohly navíc už přispět i vlastními zážitky.

Každá z dívek pravidelně tráví čas s dítětem, které se do kolektivu hůř začleňuje – jsou pro ně staršími kamarádkami, nikoli někým, kdo je má hlídat nebo vychovávat. Jednomu z chlapců je 14 let a projevují se u něj poruchy pozornosti a chování, druhému je deset a má Aspergerův syndrom. „Když najdeme vhodného dobrovolníka, který je dítěti relativně věkově blízký, je to velká výhoda. Dobrovolník bezpodmínečně přijímá dítě takové jaké je, bez hodnocení a posuzování. Což je předpokladem k tomu, aby si získal důvěru dítěte a stali se z nich kámoši. Idea přátelství je základem takového vztahu, kdy dítě může mít mentora za vzor, který mu ukazuje cestu životem a v mnohém působí i preventivně,“ vysvětluje dr. Břízová. Obě dívky se shodují v tom, že díky této dobrovolnické činnosti si mohou v praxi vyzkoušet sociální práci přímo v terénu a získat zkušenosti, které uplatní i při studiu. Se svými mladšími kamarády se scházejí jednou týdně, protože pravidelnost a spolehlivost je v této práci velmi důležitá. Ve vymýšlení programu se střídají – jednou navrhne program schůzky studentka, podruhé chlapec. Chodí například do knihovny, na výstavy, do muzea a podobně, což je obohacením i pro studentky, které pocházejí z jiných měst a nyní objevují v Českých Budějovicích nová místa.

Jednotlivé organizace si u svých stánků v budově rektorátu připravily řadu materiálů i drobných dárků či výrobků, které si přítomní mohli zakoupit, a tím podpořit některou z aktivit. Chcete-li vědět o dobrovolnictví v Jihočeském kraji více, můžete využít web rdcjk.cz, kde naleznete také databázi organizací, které pracují s dobrovolníky. Informace přináší také facebookový profil Jihočeský Dobrovolník.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1