Při Dni mrtvice v českobudějovické nemocnici měla zastoupení i naše fakulta

Vyučující a studenti ZSF JU se podíleli na bohatém programu Dne mrtvice, který se konal ve středu 22. května ve vstupním terminálu Nemocnice České Budějovice. Jedná se o významnou akci zaměřenou na prevenci a příznaky tohoto onemocnění, které postihne v České republice zhruba 28 tisíc lidí ročně. Osm studentek a studentů prvního ročníku studijního programu Všeobecné ošetřovatelství nabízelo návštěvníkům měření krevního tlaku a tělesného tuku. „Právě to jsou důležité faktory, které souvisejí s riziky tohoto onemocnění,“ zdůraznila doc. Mgr. Lenka Šedová, Ph.D., z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče. Součástí služeb naší fakulty bylo také poradenství na téma zdravý životní styl, jemuž se věnuje Centrum prevence civilizačních chorob působící v budově Nerudova 53. Akce, která vzbudila velký zájem, se zaměřila na prevenci a léčbu mozkové mrtvice a péči o pacienty po mozkové mrtvici.
Po celé dopoledne mohli lidé využít rad odborníků, jak snížit rizika vzniku mrtvice. K dispozici byli lékaři, fyzioterapeuti i lékárníci, kteří poskytli také informace k odvykání kouření. Velký zájem vyvolala možnost ultrazvukového měření krčních tepen, které přímo na místě prováděl neurolog. Zastoupení naší fakulty společně se Státním zdravotním ústavem, který názorně představil rizika a dopady kouření, bylo venku ve stanu za vstupní halou, hned vedle stála sanitka s možností prohlédnout si přístrojovou techniku Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Akce byla zdarma a konala se u příležitosti Světového dne proti mozkové mrtvici. Cílem bylo upozornit na zásadní úlohu prevence a také na to, že každému pacientovi, kterého mozková příhoda postihne, je třeba zajistit rychlou a účinnou pomoc – protože v tomto případě je to nutné udělat co nejdřív, neboť je to závod s časem a jde o minuty.
Velká většina mozkových příhod zasáhne motorická centra a v důsledku toho způsobí tzv. parézy (částečná ochrnutí a ztráty hybnosti), nebo plegie (úplné ochrnutí, obrna, naprostá ztráta hybnosti). Studentka naší fakulty ukazovala za pomoci speciálních pomůcek, jak se tyto následky projeví na těle, další názornou ukázkou byly brýle simulující, jak mozková příhoda ovlivňuje zrak.