• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Při Noci vědců se naše fakulta představila v kampusu JU velmi akčně, pestře a s užitečnými službami

Při Noci vědců se naše fakulta představila v kampusu JU velmi akčně, pestře a s užitečnými službami

 „Perfektní akce pro celou rodinu!“ Těmito slovy končil jeden z dotazníků, které na stanovištích Zdravotně sociální fakulty JU během celé Noci vědců vyplňovali návštěvníci. Pochvalami nešetřili a většina z nich se zájmem prošla celým programem, který prezentoval zdravotnická i sociální témata. Nabídl užitečné poradenství, výuku první pomoci či možnost vyzkoušet si, jak se cítí senioři a lidé se zrakovými potížemi. Vše se odehrávalo srozumitelnou i zábavnou formou a součástí byla i propagace Dětské univerzity ZSF JU, o niž je vždy velký zájem – Noc vědců totiž každoročně láká velké množství rodin s dětmi. Na Jihočeské univerzitě mohli zájemci vybírat z více než 80 programů.

Naše fakulta získala opět prostor v Klubu Kampa uprostřed kampusu JU, který je vždy centrem dění. Akci přálo počasí a návštěvnost byla vysoká. V sále bylo téměř pořád plno a rušno bylo i u stánků venku: odhadem naše stanoviště přilákala téměř 300 návštěvníků. Tématem letošního ročníku této velké akce, jež se v ČR koná už od roku 2005, bylo TAJEMSTVÍ. Skvěle s tím ladila i novinka, kterou si tentokrát pro akci přichystala ZSF JU – poprvé totiž dala návštěvníkům možnost vyzkoušet si brýle na virtuální realitu se softwarovým vybavením pro výuku anatomie, což je novinka ve výuce studentů Fyzioterapie a dalších zdravotnických oborů. Zájemci se v nich vydali na průzkum dovnitř lidského těla a dostávali se tak hluboko, až jim z toho šla hlava kolem. „Takhle bych se chtěla učit! Škoda, že ty možnosti nebyly k dispozici před deseti lety, kdy jsem studovala,“ reagovala po čerstvé zkušenosti s brýlemi Alena Urbanová, absolventka ZSF JU.

Nabídka naší fakulty pro Noc vědců je tradičně kombinací užitečných služeb a zajímavých poznatků ze zdravotnické a sociální oblasti. Na jednotlivých stanovištích, kde působili vyučující i studenti, si lidé opět mohli leccos vyzkoušet na vlastní kůži a zeptat se na vše, co může přispět ke zdravému stylu života. Stanoviště byla tak jako v minulých ročnících umístěna v sále Klubu Kampa a v jeho okolí, kde vyrostly dva stany ZSF JU. Na louce vedle stanu bylo na resuscitačních modelech možné naučit se hlavní zásady první pomoci, což byl tak jako vždy velmi žádaný program. Druhý stan byl příležitostí k propagaci sociálně zaměřených programů. Hlavním lákadlem byl „geronto-oblek“, po jehož oblečení člověk rázem zestárne a zjistí, jak se lidské tělo ve stáří proměňuje. Je to velmi působivá simulace stařeckého pohybu se všemi omezeními pohybovými, zrakovými i sluchovými. Do obleku se tentokrát nejčastěji navlékaly děti a měly dost prostoru se v něm projít a zkusit usednout, ohnout se apod. „Aspoň bude vědět, jak se cítí děda s babičkou a také praděda s prababičkou,“ konstatovala maminka šestiletého Filipa Mesároše.

V nabídce sociálních programů nechyběla ani ukázka velmi nápaditých pomůcek z multisenzorické místnosti Snoezelen, která poskytuje relaxaci a podněty pro všechny smysly – dokonce tam lidé dostali i možnost poznávat různé vůně. V sále byly k vyzkoušení mimo jiné simulační brýle představující různé oční vady a také pomůcky pro lidi se zrakovými handicapy. Na stanovišti Fyzioterapie poutal pozornost také nasvícený podoskop, což je moderní přístroj pro diagnostiku ortopedických vad nohou. U stolu Porodní asistence si zájemci mohli vyzkoušet oblek simulující těhotenství, který si na tělo navlékla i řada mužů – většinou podporovaných svými partnerkami, aby si zkusili, jaké změny těla žena v těhotenství zažije. Velký zájem byl také o poradenství o zdravém životním stylu s měřením vybraných zdravotních hodnot. Otázky správné výživy účastníci rozebírali také u stolu nutričních terapeutek s názornými ukázkami, kolik cukru a soli je obsaženo v běžně konzumovaných potravinách. Užitečná byla rovněž šance využít přístroj Bodystat 1500 ke stanovení celkového tuku v těle, aktivní tělesné hmoty, obsahu vody v těle a bazálního metabolismu.

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1