Profesor Miloš Velemínský pokřtil knihu o tom, jaké dopady mají rozvody rodičů na jejich děti

Za velkého zájmu veřejnosti představil profesor Miloš Velemínský svou novou knihu nazvanou Mámo, táto, a co já? Napsala ji s ním redaktorka MF Dnes Ivana Karásková a vydalo ji nakladatelství Triton. Křest se konal 30. března v Domě Štěpánka Netolického v Třeboni – uznávaný pediatr, který působí na ZSF JU, v tomto městě bydlí a má zde i svou ordinaci. Oslavit novou knihu s ním přišlo i mnoho lidí, o jejichž děti pečuje, atmosféra křtu proto byla velmi srdečná a přátelská.

Lékař Miloš Velemínský věnoval svůj život dětským pacientům a výrazně se zasloužil o pozvednutí současné úrovně pediatrické péče. Své poznatky zaznamenal i v několika odborných a populárně naučných knihách. V té nejnovější se zaměřil hlavně na to, jaký dopad mají rozvody rodičů na vývoj jejich dětí. „Celý život jsem se zabýval takzvanou sociální pediatrií. Jde o podobor pediatrie, který při diagnóze bere v potaz sociální prostředí a vlivy, které na dítě působí. Týká se to životních podmínek, výživy nebo dostupnosti očkování. V posledních letech se k tomu přidává také problematika rozvodů a rodinných vztahů celkově,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro Mladou frontu DNES.

Dětství je zásadní etapou každého života, a pokud dítěti v prvních letech chybí milující osoba, poznamená to jeho psychický vývoj. Tuto skutečnost si Miloš Velemínský mnohokrát ověřil v průběhu dlouhé praxe pediatra. V jeho pojetí totiž medicína nepředstavuje jen péči o tělo. Díky mimořádné empatii a s přispěním přátel se mu podařilo shromáždit řadu autentických příběhů, jejichž malí protagonisté šťastné dětství neměli. Často se stali bezmocnými oběťmi partnerských bitev a jejich osudy jsou pro ostatní mementem. Vypovídají o tom, kam až může zajít rozvodová či rozchodová zášť a jaké škody páchá na dětské duši. „I v krizi by dospělí měli jednat v nejlepším zájmu dítěte, které má právo na oba rodiče. A nemusí jimi být jen lidé, kteří je přivedli na svět. Jsem zastáncem sociálního rodičovství,“ říká uznávaný pediatr. Se zkušenou novinářkou Ivanou Karáskovou je to jeho druhá spolupráce: v roce 2018 napsali knihu „Takový je život“ s příběhy, které shromáždil během své dlouhé praxe. Mnohdy jde o skličující historky, jejichž protagonisté se potýkají s nevýslovně těžkými okolnostmi. Zároveň však podávají svědectví o neobyčejné rodičovské obětavosti a vůli.

Profesor Velemínský vnímá neduhy těla v širším kontextu rodinného prostředí. Nikdy se nezajímal jen o zdraví svých malých pacientů – je vnímavý i k jejich osudu. „Lidé si někdy nesou z dětství trauma a chyby svých rodičů opakují při výchově vlastních potomků. Jde o transgenerační přenos,“ upozorňuje.

Ukázka z knihy ZDE: