Program Týdne vzdělávání dospělých zahájila na JU lekce absolventů naší fakulty

První akci Týdne vzdělávání dospělých, který se koná v těchto dnech na Jihočeské univerzitě, uspořádali absolventi naší fakulty v kampusu JU. Na cestě u Akademické knihovny ukazovali ve stanech a v zaparkovaném autě, jak poskytnout první pomoc u dopravní nehody a v dalších krizových situacích, kdy je ohrožený lidský život.
Účastníky učili, jak bezpečně přistoupit k havarovanému vozidlu, zajistit jeho stabilitu a provádět vyprošťovací manévry. Zaměřili se na techniky poskytování první pomoci jednotlivcům i většímu množství zraněných osob. Součástí bylo praktické cvičení na rozpoznání a zástavu krvácení pomocí tlakového obvazu, škrtidla a turniketu. Byli také připraveni seznámit zájemce s legislativními požadavky na povinnou výbavu vozidla. Na modelu dospělého člověka ukazovali hlavní zásady resuscitace včetně použití automatizovaného externího defibrilátoru (AED). Právě jeho využití zaujalo kolemjdoucí nejvíc – včetně informací, kde všude AED najdou a že v aplikaci Záchranka, kterou lektoři všem doporučují si stáhnout do mobilu, je i podrobná mapa dokazující, že tento velmi užitečný přístroj je už hojně dostupný, a to včetně areálu Jihočeské univerzity. „Jsem rád, že jsem si resuscitaci mohl vyzkoušet, protože je dobré být na tyto situace aspoň trochu připravený. Dozvěděl jsem se tady všechno potřebné, tento externí defibrilátor jsem viděl úplně poprvé,“ shrnul Josef Zeman ze třetího ročníku Ekonomické fakulty, který si výklad vyslechl ještě se dvěma spolužáky.
Lektoři Bc. Andrea Dlouhá, Bc. Karel Slunéčko, Bc. David Bartl a Bc. Nikol Krupová, kteří (až na jednu výjimku) vystudovali obor Zdravotnický záchranář na Zdravotně sociální fakultě JU, mají i zkušenosti s Dětskou univerzitou a umí s laiky dobře komunikovat. Zaměřili se na klíčové dovednosti a znalosti, které jsou potřebné pro efektivní reakci v krizových situacích. Pondělní akci bohužel nepřálo počasí, takže zájem vyzkoušet si bohatý program této lekce byl menší, ale záchranáři jsou vděční za každého dalšího zájemce, kterého mohou proškolit tak, aby se nebál poskytnout účinnou pomoc ohroženému člověku do doby, než k němu dorazí přivolaní profesionálové.
Také další pondělní akce Týdne vzdělávání dospělých měla téma spjaté s naší fakultou. V přednáškovém sále A budovy Vltava se konal workshop nazvaný „Připraven znamená chráněn aneb Jak zvládat krizové situace s jistotou. Vedla ho Ing. Lenka Michalcová, Ph.D., ředitelka Ústavu radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva, která má více než desetiletou praxi v oblasti ochrany obyvatelstva a krizového řízení.
Workshop na velmi užitečné a aktuální téma byl zaměřený na základní principy ochrany obyvatelstva a praktické zvládání krizových situací. Cílem bylo seznámit účastníky s nejčastějšími krizovými událostmi, které mohou ohrozit jejich bezpečnost – od přírodních katastrof až po technologické havárie – a naučit je, jak na ně správně reagovat, to znamená poskytnout jim praktické dovednosti a cenné informace pro zvládání krizových situací s jistotou a klidem. Součástí programu byly také interaktivní aktivity: nácvik evakuačních postupů a praktické tipy pro přípravu domácnosti na krizové situace.
Týden vzdělávání dospělých pokračuje na JU i v dalších dnech, informace o programu jsou ZDE: