Promítání filmu MORE MIKO o pomoci syrským sirotkům inspirovalo živou a podnětnou diskusi

Mimořádné téma otevřela veřejná debata na ZSF JU, která se konala 25. října a předcházelo jí promítání filmu MORE MIKO, diskuse s jeho režisérem, hlavním aktérem a dalšími odborníky. Film dal svým tématem o pomoci syrským sirotkům v uprchlických táborech v Řecku a rovněž nedávnou celospolečenskou debatou na toto téma vhodný podnět k diskusi v rámci univerzitního projektu „Veřejné debaty o aktuálních společenských a etických otázkách na ZSF JU". Na fakultu přijeli režisér oceňovaného dokumentárního filmu More Miko Robin Kvapil a také jeho hlavní hrdina, řidič kamiónu Jaroslav Miko. Pozvání organizátorů přijala a z pozice dlouholeté odbornice na vzdělávání Romů na akci promluvila také Yveta Kennety, Assistant Director for Student Life z New York University Prague.

Setkání zahájila děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., a proděkan pro akademické záležitosti Mgr. et Mgr. Ondřej Doskočil, Th.D., pak přivítal hosty i publikum, v němž nechyběli studentky a studenti zaměření sociální práci, kteří se zabývají migrací a menšinami. Dalšími účastníky byli zahraniční studentky a studenti oboru European Master in Migration and Intercultural Relations. Celý odpolední blok se tak uskutečnil v českém i anglickém jazyce.

„Na akci bylo důležité i to, že s pomocí Mgr. Petra Matuly ji zorganizovali sami studenti, zejména studentka třetího ročníku studijního programu Sociální práce Patricie Kyslíková, která celým večerem též provázela. Otázky v debatě směřovaly nejen k tématu samotného filmu, ale i k možnostem filmového dokumentu vstupovat do veřejné debaty a vůbec k umění, jako nástroji vyjádření a výhodám či nevýhodám různých uměleckých způsobů vyjádření. Otázek bylo tolik, že Režisér filmu Robin Kvapil shrnul slovy, že to byla suverénně nejdelší debata, kterou s filmem absolvovali,“ zhodnotil PhDr. Salim Murad, PhD., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU.