• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Setkání specialistů na výuku odborných předmětů za využití simulační metody splnilo očekávání

Setkání specialistů na výuku odborných předmětů za využití simulační metody splnilo očekávání

V pátek 26. srpna skončil na naší fakultě Mezinárodní intenzivní týden, který byl od pondělka zaměřený na výuku odborných předmětů za využití simulační metody ve studijním programu Ošetřovatelství. Do budovy ZSF JU v ulici U Výstaviště přivedl 34 pedagogů ze 13 evropských zemí a Turecka, další zahraniční účastníci se připojovali online. Akce přinesla všem zúčastněným, včetně kolegů z pořádajícího Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče, mnoho inspirace a také užitečné kontakty. Zaznamenala také velký zájem novinářů, kteří připravili rozhovory i reportáže (ohlasy na středeční briefing shrnuje zpráva v odkazu níže).

Hlavními organizátory Mezinárodní intenzivního týdne byli doc. PhDr. Marie Trešlová, Ph.D., a vedoucí simulačního centra Mgr. František Dolák, Ph.D. Shodli se, že akce splnila jejich očekávání a obohatila účastníky o nové podněty a zkušenosti. „Při diskusích během celého týdne jsme se zabývali hlavně tím, jaké jsou hlavní priority v simulační výuce, s jakými problémy se vyučující potýkají a jakým způsobem bychom nadále mohli společně pokračovat ve zkvalitňování této výuky. Vedení univerzit, z nich k nám účastníci přijeli, zašleme návrh, že budeme spolupracovat na výzkumu zaměřeném na simulaci z pohledu studentů a vyučujících,“ uvedla docentka Trešlová.

Účastníci se také dohodli, že vytvoří společnou „databázi“ scénářů určených pro simulační výuku, kterou budou průběžně doplňovat. V rámci programu Erasmus chtějí organizovat výměnu studentů a pedagogů a plánují další „letní školy“ obdobné té, která se nyní konala na ZSF JU. Snahou bude vytvořit na toto téma projekt na bázi programu Erasmus, který umožní spolupráci více zemí a napomůže začlenění simulace do praktické výuky, posílení komunikace a týmové práce v novém prostředí.

Setkání přineslo i řadu praktických podnětů, protože do Českých Budějovic přijeli i kolegové specializovaní na technickou stránku simulace. Poradili například, jak nejvhodněji nastavit modely či pozice kamer. Hodně se mluvilo také o virtuální realitě, k níž v budoucnu směřuje další vývoj této výuky. Někteří účastníci Mezinárodního intenzivního týdne už s ní mají víc zkušeností. Virtuální realitu lze využít třeba k tomu, že si student může zkusit pracovat s přístroji, jež jsou pro fakultní simulační centra nedostupné. Zahraniční hosté oceňovali, že simulační centrum ZSF JU je špičkově vybavené a umožňuje výuku studentů na velmi vysoké úrovni. Tento trend jde ovšem stále dopředu a přináší další možnosti, výzvy i nároky – o zkušenostech z ještě novějšího simulačního centra, než je to naše, se podělili například vyučující z univerzity v polském Řešově.

„Setkání nám pomohlo v uvědomění si toho, že máme všichni stejné problémy a řešíme v podstatě úplně stejné věci. Například, jak se studenti při práci v simulačním centru cítí, jakým způsobem zařadit simulační výuku do učebních osnov i do praktické výuky, a také motivaci vyučujících k používání těchto technologií. Protože simulační výuka vyžaduje úplně nový přístup a namotivovat vyučující je poměrně náročné,“ vysvětlil doktor Dolák. Pro takto pojatou výuku je nutné předem naprogramovat mnoho variant situací, s nimiž si studenti musí poradit. Právě tyto scénáře se staly významnou součástí programu Mezinárodního intenzivního týdne, během něhož odborníci rozebírali řadu scénářů z hlediska obsahu i formy. Shodli se, že potřebují specifické scénáře „na míru“ danému prostředí i pravidlům, která platí v konkrétních státech. „Některé firmy podnikající v tomto oboru nabízejí i standardizované scénáře, které jsou však pouze univerzální. My potřebujeme specifické scénáře, a to i kvůli různorodosti kompetencí, které se v různých zemích liší. Někde totiž může daný výkon provádět sestra, jinde nikoli. I tato diskuse byla velmi obohacující jak pro nás, tak pro všechny účastníky,“ shrnul vedoucí simulačního centra ZSF JU.

Více o průběhu této akce včetně mediálních ohlasů je v předchozí zprávě:

https://www.zsf.jcu.cz/cz/fakulta/aktualne/zacal-mezinarodni-intenzivni-tyden-zamereny-na-vymenu-zkusenosti-se-simulacni-vyukou-v-osetrovatelstvi

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1