Sobotní promoce Dětské univezity ZSF JU přinesla dojemné loučení s naší fakultou

Velmi přátelskou a dojemnou atmosféru měla sobotní slavnost, při níž malé studentky a malí studenti ukončili první a druhý ročník Dětské univerzity ZSF JU. Celkem jich ve dvou ročnících bylo 36 – nejdřív převzali prváci v přednáškovém sále A osvědčení o absolvování ročníku, s lektory zhodnotili výuku, zavzpomínali na společné zážitky a naplánovali příští rok. Následovala slavnostní promoce 16 druháků v největším sále fakulty, která už měla podobu i řád opravdových promocí pořádaných pro absolventy klasických studijních programů. Vyučující byli oblečeni v talárech a předali dětem diplomy i dárky na památku.
Druháci z DUJU tímto ukončili naši školu a jejich rodiče a prarodiče, kteří je doprovodili, na ně byli právem hrdí. Při loučení bylo znát, že malí studenti společně zažili hodně důležitých momentů. Pevné pouto navázali též s našimi vyučujícími a studenty, kteří je učili, jak chránit zdraví své i svých blízkých a vážit si ho jako nejcennější hodnoty. Z dětí se tímto stali naši malí kolegové a kolegyně, kteří se naučili spoustu užitečných věcí týkajících se zdraví a životního stylu, což se jim hodí i v běžném životě. Patří k tomu i témata týkající se zdravé výživy a obezity, fyzioterapie, ale také psychohygiena či povídání o tom, jak se bránit šikaně.
Každá lekce byla jiná a všechny velmi užitečné, což se malým studentům líbilo a rádi to pak vyprávěli a ukazovali doma. Také rodiče ocenili, že výuka byla vedená velmi prakticky, lektoři byli trpěliví a měli individuální přístup ke každému. I za to poděkovala Markéta Durchanová z Tábora, která je maminkou druhačky Sofie Magdalény. Kromě základů první pomoci ocenila také například lekci psychohygieny a povídání o handicapech. „Díky tomu se teď dcera lépe dokáže vcítit i do potřeb nevidomého člověka a nebude se bát ho oslovit a nabídnout mu pomoc,“ řekla. Program Dětské univerzity rodiče zaujal v souvislosti s tím, když zaznamenali zájem dcery o biologii a fungování lidského těla. „V určitý moment začala mít trochu složitější otázky, například jak se tvoří krev, proto jsme chtěli podpořit její zájem. Nejsme zdravotnici, ale úplnou náhodou narazila na tuto možnost celoživotního vzdělávání a neváhali jsme, ačkoli jsme museli dva roky pravidelně jezdit z Tábora. Stálo to za to, s programem jsme byli velmi spokojeni a dcera se vracela vždy nadšená,“ dodala paní Durchanová. Sofinka nejraději vzpomíná na sádrování a je ráda, že si mohla odnést svoji sádru domů – má ji uloženou ve skříňce jako velmi cennou trofej.
Jejím spolužákem z druhého ročníku byl také David Dudák z Českých Budějovic, který se v sobotu rovněž musel s Dětskou univerzitou jako absolvent už rozloučit. Jeho rodiče pracují v nemocnici, takže se před více než dvěma lety dozvěděli o tom, že naše fakulta pořádá letní příměstský tábor, a syna tam přihlásili. „Pobyt na tomto táboře ho namotivoval, moc bavilo, takže pak sám přišel s přáním, že na vaší fakultě chce pokračovat i během semestru. Velmi ho bavily hlavně lekce první pomoci, doma si pak na nás zkoušel, co se naučil. Skvělé bylo i to, že se v ročníku sešla dobrá parta,“ zhodnotila jeho maminka. Jedním z cílů DUJU je naučit děti spolupracovat, protože bez toho se pomáhající profese, na něž se naše fakulta zaměřuje, vůbec neobejdou.
Proděkan pro akademické záležitosti Mgr. Ondřej Doskočil, Th.D., ve svém projevu mluvil o nekonečném procesu lidského poznávání – o tom, že střípky znalostí sbíráme kousek po kousku po celý život a skládáme je do úžasné pestrobarevné mozaiky. Navazujeme přitom na poznání minulých generací. „Tuto pravdu složenou ze střípků lidského poznání nikdo nejsme schopen složit sám. Nejsme sólovými hráči, jdeme životem jako lidské společenství, bok po boku, spoléháme jeden na druhého. Občas druhého i neseme, opíráme se o něj – záchranáři nesou zraněného, zdravotníci přenášejí nemocného nebo člověka v pokročilém věku… Ale neplatí to jen pro zranění, nemoc či stáří. Lidské poznání je nikdy nekončící příběh a vy jste v něm už urazili obrovský kus – na další cestě za poznáním vám přeji vše dobré,“ uvedl. Zdůraznil, že při lekcích DUJU děti vytvořily tým a musely se v něm naučit spolupracovat, rozdělit si činnosti a umět se domluvit. Možná víc, než kdy jindy díky tomu zjistily, jak jsou lidé na sobě závislí a jak zřetelně se to projevuje zejména v čase nemoci, stáří nebo jakékoli tísně.
Právě na tyto situace se zaměřují pomáhající profese, pro něž naše fakulta připravuje své absolventy. Mají zcela jasný cíl – dokázat druhému pomoci, být oporou nebo přispět dobrou radou v nemoci či tísni. Dětská univerzita seznamuje zábavnou a hravou formou děti s náplní studijních programů, které naše fakulta nabízí. Možná právě toto seznámení s naší školou v budoucnu zavede některé z malých studentů DUJU k pomáhajícím profesím a stanou se lékaři, sestrami, záchranáři či se zaměří ve své profesi na oblast sociální práce. „Třeba vás oslovilo studium natolik, že se v budoucnu někteří z vás vydají znovu na Zdravotně sociální fakultu,“ vyjádřil naději proděkan Doskočil.
S profesemi, na něž naše škola připravuje odborníky, se děti názorně seznámily, takže ke zdravotnictví už mají blíž a dokázaly by leccos ošetřit i přivolat pomoc. Děkujeme těmto šikovným dětem za to, že se o naše tolik potřebné obory zajímají a že si v budoucnu třeba zvolí právě takové povolání, v němž najdou smysl pro sebe i pro ostatní. Na absolventy prvních ročníků se těšíme po prázdninách, kdy otvíráme nové lekce DUJU. Další zájemce přivítáme třeba už teď v létě, kdy naše fakulta pořádá v Českých Budějovicích od 7. do 11. července oblíbený příměstský tábor na téma Malý zdravotník. Podrobnosti brzy zveřejníme.