Součástí mezinárodní konference byl křest knihy o dějinách zdravotnictví

Křest obsáhlé kolektivní monografie nazvané Zdravotní systém první Československé republiky v kontextu národnostního a sociálního složení – centrum vs. periferie byl ve čtvrtek součástí úvodu vědecké konference s mezinárodní účastí, která se konala na ZSF JU na téma Česko-slovenské zdravotnictví v historické perspektivě interdisciplinárním pohledem. Propojila odborníky z různých vědních oblastí, kteří se zabývají historií zdravotnictví a zdravotnických systémů, sociální politiky, vzdělávání zdravotnických profesí či vývojem institucionalizované péče v národním i mezinárodním měřítku.
Konference se zúčastnili odborníci z České a Slovenské republiky a také z Ukrajiny, a to ze Zakarpatska. Velký počet přednášejících vedl k rozhodnutí rozdělit program do dvou sekcí. „Je vidět, že o toto téma je v odborném diskursu zájem. Proto bychom rádi tuto konferenci od příštího roku pořádali každoročně jako dvoudenní. Cílem je budovat a udržovat síť odborníků z různých oborů zabývajících se rozličnými otázkami souvisejícími s dějinami zdravotnictví od nejstarších dob až po současnost,“ upřesnila prof. Valérie Tóthová, proděkanka pro vědu a výzkum a ředitelka Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU.
Letošní akce navázala na konferenci, která se na naší fakultě konala v roce 2022 s názvem Dějiny zdravotnictví první Československé republiky interdisciplinárním pohledem. „Vnímáme jako důležité, aby naši studenti i akademičtí pracovníci věděli o historii svého oboru tolik, aby se z toho dokázali poučit pro budoucnost,“ vysvětlila děkanka ZSF JU dr. Ivana Chloubová.
Konference nabídla velmi pestrý a různorodý program a byla spojená se založením Centra pro výzkum historie ošetřovatelství a zdravotní péče, které začíná působit na naší fakultě a stane se mimo jiné prostorem pro setkávání a diskusi s kolegy z jiných vysokých škol i se zahraničními partnery. Chce aspirovat na vědecko-pedagogický „Hub“ pro studium širokého spektra otázek dějin ošetřovatelské a zdravotní péče, zdravotního systému a postavení člověka jak v systému zdravotní péče, tak i zdravotní politiky státu. Děkanka v úvodu konference informovala, že toto centrum vzniká v souvislosti s podporou a posílením kvality vzdělávání a kvality doktorských studijních programů. Sídlí v budově ZSF JU v ulici U Výstaviště, kde má hlavní zázemí Ústav ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče. Zaměří se na výzkumné aktivity a bude také pořádat odborná setkání, například konference a workshopy za účelem sdílení dalších zkušeností a informací o nových poznatcích v historii ošetřovatelství.
Po slavnostním zahájení v zaplněném přednáškovém sále E, odkud se dění přenášelo ještě do sousedního sálu F, přišel na řadu křest kolektivní monografie nazvané Zdravotní systém první Československé republiky v kontextu národnostního a sociálního složení – centrum vs. periferie. Jejími hlavními autory jsou doc. Mgr. et Mgr. Andrej Tóth, Ph.D., doc. PhDr. Lukáš Novotný, Ph.D., a prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., dr. h. c. Unikátní kniha je výsledkem rozsáhlého výzkumu v rámci meziuniverzitního interdisciplinárního vědeckého projektu podpořeného Grantovou agenturou České republiky, který vydání této publikace završuje. Na několikaletém výzkumu participovali výzkumníci tří univerzit: Vysoké školy ekonomické v Praze (Fakulta mezinárodních vztahů), Západočeské univerzity v Plzni (Fakulta filozofická) a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (Zdravotně sociální fakulta).
Objemná publikace, která čítá téměř 1300 stránek a jejíž hmotnost se blíží třem kilogramům, přibližuje problematiku vývoje československého veřejného zdravotnictví ve dvacátých a třicátých letech 20. století. A to nejen čtenářům z řad odborníků, především lékařů, ale i zájemcům ze širšího spektra laické veřejnosti, kteří se zajímají hlouběji o reálie prvorepublikového Československa. „Je to publikace skutečně ojedinělá, protože se nám podařilo spojit tým na první pohled nesourodých odborníků. Díky tomu vzniklo komplexní dílo a texty jsou navíc doplněné velmi zajímavou sbírkou cenných fotografií, které pocházejí například z České tiskové kanceláře, Národního archivu nebo soukromých archivů,“ shrnul doc. Tóth. Dějiny prvorepublikového zdravotnictví jsou v monografii podány v kontextu různorodých konkrétních reálií první republiky, jež jsou nezbytné pro celkovou intepretaci široké škály problematik tehdejšího zdravotnictví a zdravotního systému. Téma první republiky je detailně rozebráno i z hlediska historie, demografie a podobně. Badatelé při této práci navštívili desítky archivů od Aše až po Humenné. Plány vypravit se za tímto účelem také na Zakarpatskou Ukrajinu však nejprve zastavila pandemie covidu a poté znemožnila válka v tomto území. Navzdory této skutečnosti se jim podařilo dát dohromady podklady čítající téměř sto tisíc stran archivních materiálů, které poté zpracovávali.
První republika byla státem multikulturním – žilo zde hodně národnostních menšin, takže byl pro vědce velmi zajímavý například výzkum dostupnosti lékařské péče v jazyce příslušných národnostních menšin. Pozornost věnovali i tomu, jak bylo v té době vnímáno stáří, protože komunitní péče začala vznikat právě v tomto období. „Je třeba zdůraznit, že právě za první republiky dochází k budování toho skutečně moderního zdravotnictví tak, jak ho známe dnes, protože Rakousko-Uhersko se tomu moc nevěnovalo,“ poznamenal doc. Tóth. Kniha poskytuje odpovědi na důležité otázky spojené s problematikou zdravotní péče (její dostupnosti, jazykové nebo kulturní diferenciace podle jednotlivých regionů nebo situace sociálně slabých obyvatel), se zdravotnickou výchovou, její koncepcí, financováním nebo organizační strukturou, s budováním moderního zdravotního systému v Československé republice, se zdravotními výzvami nového státu (boj proti nakažlivým nemocem, postup vůči onkologickým chorobám nebo zavedení povinného očkování), s vývojem komunitní péče nebo s československým zdravotnictvím z národnostního aspektu.
Program konference trval až do pozdních odpoledních hodin. Fotogalerii ještě doplníme. Velkou reportáž odvysílala na konci zpravodajského bloku v pátečním zpravodajství Jihočeská televize, která příspěvek zařadí i do pořadu Život na vysoké škole (odkaz pak připojíme).