Sedmý ročník soutěže Jihočeská sestřička přinesl naší fakultě další absolutní vítězství!

Velkou radost a důvod k oslavě mají studentky a studenti ZSF JU i jejich vyučující včetně zástupců vedení fakulty a Jihočeské univerzity. Tři týmy naší fakulty totiž v sobotu významně zabodovaly v 7. ročníku soutěže Jihočeská sestřička 2022, který se od rána konal v jindřichohradecké nemocnici. Večer byly vyhlášeny výsledky v kulturním domě Střelnice a naší fakultě to přineslo zasloužené ovace. V první soutěžní kategorii, která je určená studentům třetích ročníků VOŠ a VŠ, vyhrálo družstvo č. 1 pod vedením kapitánky Miroslavy Koldové (VS). Tento čtyřčlenný tým, který tvořili ještě Michaela Kováčová (VS), Klára Oklešťková (PA) a Jakub Prokop (ZZ), získal navíc v závěru slavnostního večera i titul absolutního vítěze soutěže Jihočeská sestřička, čímž obhájil loňský titul náležející též naší fakultě. Další týmy ZSF JU letos obsadily druhé a čtvrté místo. Druhé místo vybojovalo družstvo č. 1 ve složení Miroslava Kubešová (kapitánka - VS), Adam Brus (ZZ), Michaela Jelínková (VS) a Anna Bártová (PA), čtvrtou příčku obsadil tým vytvořený studentkami Kristýnou Kubišovou (PA), Kristýnou Hvozdovskou (ZZ), Michaelou Sládkovou (VS) a Ivanou Zrnovou (kapitánka - VS).

Celkem se v tomto ročníku utkalo 17 družstev, a to v 17 soutěžních disciplínách. Zvládnout úkoly na jednotlivých stanovištích jim trvalo až do odpoledne, sobotní večer patřil zasloužené oslavě nejen úspěchů v soutěži, ale také oslavě zdravotnických profesí. Soutěžní disciplíny byly připravené tak, aby odpovídaly odborné a praktické přípravě, kterou studentky a studenti ve škole absolvují. Cílem bylo ukázat, jak si poradí například s odběrem krve, resuscitací, ošetřením novorozence, úpravou lůžka, podáváním krevních derivátů nebo třeba s cévkováním. „Máme ve škole skvělé simulační centrum, kde si můžeme spoustu věcí vyzkoušet. Tam jsme trénovali. Myslím, že jsme ze školy i z praxe dobře připravení. Navíc jsme skvěle složený tým dvou všeobecných sester, porodní asistentky a zdravotnického záchranáře,“ chválila si kapitánka vítězného družstva Miroslava Koldová. Upřesnila, že do maxima 170 bodů chyběly jejímu týmu pouhé tři body.

Mezi prvními gratulanty byli večer v Jindřichově Hradci děkanka ZSF JU Ivana Chloubová a rektor Jihočeské univerzity Bohumil Jiroušek, který zdůraznil význam naší fakulty zaměřené na pomáhající profese. „Poslání Jihočeské univerzity je širokospektrální a patří k tomu i služba regionu. Samozřejmě chceme dělat vědu na světové úrovni, ale zároveň chceme být prospěšní našemu regionu. To se díky množství našich fakult daří skloubit. Oceňuji, že taková soutěž vůbec existuje – a to, že v ní Zdravotně sociální fakulta obhájila své loňské absolutní vítězství, svědčí o kvalitě studentů i jejich vyučujících, kteří je opět dokázali tak dobře připravit,“ uvedl prof. PhDr. Bohumil Jiroušek, Dr.

Děkanka Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., už ráno před zahájením soutěže mluvila o síle týmové spolupráce, která je zdravotnické obory naprosto klíčová. Na rozdíl od minulých ročníků se v našich družstvech letos sešli studenti z různých oborů, takže ne všichni se předtím znali z výuky. Přesto se navzájem dokázali dobře sladit a rozdělit si role. Po vyhlášení výsledků byla děkanka na všechny členy týmů velmi hrdá a poděkovala jim za skvělou reprezentaci fakulty i univerzity. „Tato soutěž opět ukázala kvalitu našeho vzdělávání a vnímám, že účastníci v kategorii středních škol mohou v našich studentkách a studentech vidět své vzory,“ řekla i s odkazem na své aktuální zkušenosti z výuky v prvním ročníku studijního programu Všeobecné ošetřovatelství. Tam si ověřila, že někteří z prváků už se Jihočeské sestřičky na středních školách účastnili a všimli si, jak v ní naši zástupci bývají úspěšní.

Velkou radost z tohoto úspěchu měla také ročníková vedoucí Mgr. Jitka Doležalová, Ph.D., která soutěžící připravovala. Všichni samozřejmě toužili obhájit úspěch z loňského roku, ovšem takový úkol zatížený očekáváním bývá vždy obtížnější. „Vysvětlovala jsem jim, ať to berou jen jako soutěž a užijí si ji v pohodové atmosféře bez tlaku na výsledek. Bylo znát, že se připravují velmi svědomitě. Od září jsme měli tři setkání, při nichž jsme si prošli všechny disciplíny, které byly zveřejněné na webu soutěže. Vycházeli jsme z odborného zaměření jednotlivých studentů a dali jsme dohromady informace, které budou každému z nich užitečné i do budoucna. Stejně jako zkušenosti, které jim tato soutěž dala,“ shrnula dr. Doležalová. Pochválila účastníky hlavně za to, jak zvládli i stres související se soutěží a že jednotlivé disciplíny nebrali rutinně, ale jako šanci předvést množství svých znalostí a dovedností.