Skip to main content

Studenti ochrany obyvatelstva se při kurzu učili stavět provizorní mosty

Studenti 3. ročníku oboru Ochrana obyvatelstva se zaměřením na CBRNE se společně s kolegy zúčastnili intenzivního výcvikového kurzu s názvem „Stavby provizorních silničních a železničních mostů“. Tento odborný kurz, akreditovaný Ministerstvem dopravy ČR, probíhal ve dnech 31. března až 4. dubna v celkovém rozsahu 39 hodin a pro celou studijní skupinu představoval mimořádně zajímavou a cennou zkušenost.

Pro naše studenty byl tento  kurz otevřen poprvé a absolvovali ho v rámci předmětu Hospodářská opatření pro krizové stavy. Ředitelka Ústavu radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva Ing. Lenka Michalcová, Ph.D., vysvětlila, že obsah kurzu má zásadní význam pro jejich budoucí profesní uplatnění. „Znalost a praktické dovednosti v oblasti stavby provizorních (včetně pontonových) mostů jsou klíčové pro rychlou obnovu dopravní infrastruktury po mimořádných událostech. Toto opatření je nezbytné pro zajištění přísunu humanitární pomoci, evakuaci obyvatelstva, přesun záchranných složek a udržení ekonomické aktivity v postižených oblastech. Schopnost rychle obnovit narušené komunikace posiluje celkovou odolnost společnosti a praktické zkušenosti získané během kurzu propojují teoretické znalosti s reálnými potřebami krizového managementu,“ uvedla.

Úvodní den kurzu byl věnován důkladnému seznámení s teoretickými základy stavby provizorních mostů. Během této části si studenti osvojili klíčovou terminologii a detailně probrali zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, což je při manipulaci s těžkou technikou a stavebními prvky naprosto nezbytné. Teoretické poznatky mohli pak ihned aplikovat v praktických cvičeních, která odborně vedl vedoucí lektor Mjr. Martin Benda ve spolupráci se studenty Univerzity obrany (UNOB). Praktická část kurzu se zaměřila na reálnou stavbu pilíře PIŽMO a manipulaci s Těžkou mostovou soupravou (TMS).

„Lektoři nám vždy srozumitelně vysvětlili veškeré postupy a názorně předvedli jednotlivé kroky. Pro nikoho z nás to nebyla běžná školní výuka a s takto praktickou zkušeností jsme se dosud nesetkali. Proto jsme nesmírně vděčni za příležitost si tuto náročnou, ale zároveň fascinující činnost vyzkoušet a naučit se mnoho nového v oblasti krizového inženýrství. Na celý průběh kurzu s odborným dohledem dohlížel pan František Hrubeš, jehož přítomnost a odborné vedení přispěly k vysoké kvalitě výuky,“ shodli se studenti ZSF JU.

Studenti si kurz pochvalovali včetně ubytování a stravy. Ve volných chvílích měli možnost lépe poznat město Kojetín, jehož atmosféra se jim velmi líbila. „Nechyběla ani návštěva Měšťanského pivovaru Kojetín, kde jsme srovnali místní pivní speciality s našimi jihočeskými, a rozšířili si tak obzory i v této oblasti,“ popsali účastníci.

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1