• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Studenti Univerzity třetího věku si při exkurzi prohlédli běžně nepřístupné části Boleticka

Studenti Univerzity třetího věku si při exkurzi prohlédli běžně nepřístupné části Boleticka

Terénní výuka určená pro studenty Univerzity třetího věku ZSF JU pokračovala v sobotu 29. dubna exkurzí do mimořádně atraktivní lokality, kterou většina lidí nemá šanci si prohlédnout. Díky dobrým kontaktům organizátorů, především lektorů věnujících se historii Šumavy, se více než 40 účastníků podívalo na jindy nepřístupná místa v prostoru vojenského újezdu Boletice. Dokonce vystoupili až na Knížecí stolec – šestimetrová dřevěná rozhledna, která se nachází na nejvyšším vrcholu boletického prostoru ve výšce 1236 metrů, se stala i místem pro porovnání dobových fotografií s aktuálním stavem krajiny. Pohyb po tomto mimořádně atraktivním území usnadnil autobus, který návštěvníky zavezl i tam, kde pramení Blanice, do Arnoštova a na další zajímavé lokality. Průvodci sdělovali průběžně podrobnosti o této krajině s velmi dramatickým osudem, který shrnula výpravná publikace Boleticko - krajina zapomenuté Šumavy. Vydalo ji Museum Fotoateliér Seidel a líčí oblast mj. těmito slovy: „Boží muka se zde potkávala s vojenskými bunkry, Češi s Němci i s poválečnými dosídlenci…"

Sobotní putování začalo před rekreačním objektem Vojenských lesů a statků ČR Resortu Olšina na okraji vojenského újezdu. Tam studenty uvítal přednosta újezdního úřadu pplk. Ing. Marián Varga, který je celý den provázel. Následovala prohlídka myslivny Uhlíkov, odkud se autobus vydal do části vojenského újezdu a během jízdy i při několika zastávkách se lidé dozvěděli spoustu zajímavostí. Po návratu na Olšinu program uzavřela přednáška o historii a současnosti tohoto území s pohnutým osudem. Připomněla odkaz řady zdejších obyvatel – včetně sociálního pedagoga PhDr. Miroslava Dědiče, který přednášel na Zdravotně sociální fakultě JU o problematice národnostních menšin. V roce 1950 totiž v obci Květušín uprostřed vojenského újezdu vytvořil historicky první internátní školu pro romské děti na našem území.

Silné příběhy lidí spjatých s Boletickem i paměť této krajiny „za závorou“ studentům představili Ing. Petr Hudičák z Musea Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově a ředitel Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích Mgr. Ivo Kareš. Terénní výuka byla součástí druhého semestru studijního oboru U3V nazvaného „Šumava na Kohoutím kříži a na snímcích Fotoateliéru Seidel“.

Hlavní organizátorka doc. PhDr. Jana Šemberová, CSc., připomněla, že v sobotu 6. května následuje pro studenty U3V další atraktivní výjezd, při němž opět poznají běžně nepřístupná místa. Vypraví se do města Vimperk, kde je pro ně přichystána prohlídka domů legendárního šumavského knihtiskaře Johanna Steinbrenera. Nyní jsou před rekonstrukcí a setkají se tam se starostkou Vimperka Ing. Jaroslavou Martanovou. Čeká je také prohlídka města s důrazem na jeho literární historii a přednáška v kavárně s ukázkami dobových tisků.

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1