• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Studentská práce pro předmět Sociální politika uspěla v participativním rozpočtu, takže na sídlišti Vltava vznikne nové hřiště

Studentská práce pro předmět Sociální politika uspěla v participativním rozpočtu, takže na sídlišti Vltava vznikne nové hřiště

Díky seminární práci na téma komunitní projekt, kterou vypracoval Ondřej Pecháček v prvním ročníku studijního programu Sociální práce (kombinovaná forma), bude na českobudějovickém sídlišti Vltava větší a modernější hřiště určené nejen dětem. Student totiž tuto doplněnou práci loni přihlásil jako projekt do participativního rozpočtu PRO Budějce, který dává šanci nápadům veřejnosti. V hlasování skončil na druhém místě v kategorii velkých projektů. To je velký úspěch, protože radnice díky dobrému umístění v soutěži do stavby a vybavení hřiště, které navrhl, investuje z participativního rozpočtu dva miliony korun.

Ondřej Pecháček je nyní na ZSF JU již ve třetím ročníku. Projekt původně vytvořil jako seminární práci pro předmět Sociální politika, kterou vedl docent Enzo Essenza. Úkolem bylo zpracovat fiktivní projekt, který by pomohl mě, mé rodině, mému okolí, případně celé společnosti. Navrhl jsem proto obnovu a rozšíření dětského hřiště na sídlišti Vltava, kde bydlíme. Mám dvě malé děti, které si na stávající hřiště chodí hrát, takže vím, v jak nevyhovujícím je stavu. Přitom má tento prostor s přiléhajícím pozemkem velký potenciál. Dalo by se zde vytvořit krásné moderní dětské hřiště nejen pro rodiny s dětmi ze sídliště Vltava, ale i z širšího okolí - a nejenom pro ně,“ vysvětlil Ondřej Pecháček, proč nechtěl, aby téma jeho seminární práce zůstalo jen na papíře.

Hledal možnosti, jak pro svoji myšlenku získat magistrát či jiného investora. Zjistil, že České Budějovice každým rokem vyhlašují soutěž, do níž lze projekt přihlásit. Obyvatelé města o jednotlivých projektech hlasují a první tři nejvíc podpořené projekty pak město zafinancuje. Proto se do soutěže přihlásil a pak se mu podařilo zaujmout dostatečné množství lidí. Získal pouze o jeden hlas méně než vítěz a skončil na druhém místě. Pro úspěch ale předtím musel něco udělat. „Řada lidí ani nevěděla, že takováto soutěž vyhlašovaná městem vůbec existuje. Proto jsem vylepoval a rozdával letáčky, mluvil s lidmi a vysvětloval jim, že svým hlasem mohou ovlivnit životy řady dětí a nejenom jich. Celý říjen loňského roku, během něhož trvalo hlasování, jsem sháněl pro svůj projekt podporu. Obětoval jsem tomu veškerý svůj volný čas, ale nelituji toho. Stálo to za to a jsem rád, že to vyšlo,“ shrnul sedmatřicetiletý muž, který pracuje na operačním středisku Policie ČR.

Ve své seminární práci se podrobně zabýval lokalitou, v níž je mnoho bytových domů, kde žijí rodiny s dětmi. Jsou tam však jenom dvě hřiště v zanedbaném stavu. Zjistil, že k dětskému hřišti v ulici Fr. Ondříčka 16 patří ještě pozemek o rozloze 2021 m2, který by bylo možné využít pro moderní dětské hřiště. Zmapoval rovněž různé herní a sportovní prvky, které by se tam hodily. Cílem projektu, který nazval Dětské hřiště – všichni spolu, je obnova zanedbaného stavu hřišť a jejich rozšíření. Na místě by mohl vzniknout například oddechový prostor pro maminky s malými dětmi ve formě klidové zóny (lavičky, sedátka). Na tento prostor by mohlo navazovat přiléhající dětské hřiště a jeho možné obměny s výhledem pro měnící zájmy dětí. Zde by se mohla využít kombinace herních prvků z přírodních a současných materiálů, jako např. dřevo, plast, lanové systémy, prolézačky, houpačky, skluzavky a další sportovní prvky vhodné zejména k sociálnímu začleňování či udržování tělesné kondice. Návrh vytvořil tak, aby byl ku prospěchu nejen rodinám s dětmi, ale i široké veřejnosti. Toto místo by totiž mohlo sloužit pro aktivity rodin i jednotlivců, lidí s handicapem i dalším lidem a organizacím ze sídliště Vltava střed. Mohl by vzniknout i prostor pro pétanque či jiné sportovní prvky k posílení kondice. Šlo by o vytvoření multispolečenského prostoru, zaměřeného na ekologii a na udržitelný způsob života, kde by se potkávaly všechny věkové kategorie.

Lidé jeho návrhu dali 231 hlasů, což znamená, že za dva roky by mělo být hřiště hotové a z participativního rozpočtu jsou na to vyčleněné dva miliony korun. V současné době začíná Ondřej Pecháček na radnici jednat o realizaci svého projektu. „Mám velkou radost a věřím, že budu mít možnost být celou dobu u toho, aby hřiště vzniklo podle mých představ. Bude to moje první zkušenost tohoto druhu. V budoucnu mám v plánu také uspořádat Dětský den a založit spolek obyvatel sídliště Vltava, kteří se budou společně starat o to, aby se nám tady dobře žilo. Kvalitní sousedské vztahy považuji za velmi důležité a zatím mi tu chybí,“ shrnul student.

Více o projektu a celé soutěži ZDE:

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1