Trojice nejlepších a absolutní vítězství - to je bilance soutěže Jihočeská sestřička, v níž naši fakultu reprezentovaly tři týmy

Gratulujeme studentkám a studentům Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity k velkým úspěchům v prestižní soutěži Jihočeská sestřička! Osmý ročník, který se v sobotu od rána až do pozdního večera konal v nemocnici v Prachaticích, naše tři týmy ve své kategorii zcela ovládly. Spolupracovali v nich studentky a studenti Všeobecného ošetřovatelství, Zdravotnického záchranářství a Porodní asistence – natolik skvěle, že všechna tři družstva stanula na medailových pozicích. Tým č. 2 (Vojtěch Andrlík, Adéla Schmidtová, Linda Vávrovská a Radka Janissová) se umístil na bronzové příčce, stříbro získalo družstvo č. 3 (Josef Kostěnec, Lucie Eisenwortová, Anna Fikarová a Tereza Pochová) a první místo vybojoval tým č. 1 (Radek Rothschedl, Adéla Plačková, Kristýna Dvořáková a Roman Klabouch). Naše „jednička“ se zároveň stala i absolutním vítězem této soutěže, která každý rok zábavnou formou prověřuje znalosti a dovednosti týmů složených ze studentů třetích ročníků VOŠ a VŠ a studentů čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol, oboru praktická sestra.

Zdravotníci Nemocnice Prachatice, a.s., připravili pro soutěžící 17 disciplín, jejich názvy byly inspirovány písněmi, a tak studenti plnili úkoly „Sanitka“, „Drákula“, „Mravenčí ukolébavka“, „Být stále mlád“ nebo „Medvídek“ – tak byly pojmenovány úkoly, které prověřily teoretické znalosti i praktické dovednosti soutěžících. Museli například ukázat, jak si poradí například s odběrem krve, spontánním porodem v terénu, ošetřením novorozence, úpravou lůžka, podáváním krevních derivátů nebo třeba s cévkováním. V soutěži byli zastoupeni studenti a studentky ze všech středních, vyšších odborných a vysokých škol se zdravotnickými obory, které na jihu Čech působí, včetně detašovaných pracovišť v Prachaticích a Strakonicích. Konkurence tedy byla velká a uspět při rozmanitých úkolech nebylo snadné. „Jeli jsme na soutěž s tím, že to může dopadnout všelijak, ale že bychom chtěli vyhrát. A ono to vyšlo. Celý den jsme si moc užili. Disciplíny byly skvěle připravené, zábavné, figuranti opravdu přesvědčiví,“ shodovali se členové vítězného týmu, které na jaře příštího roku čeká ukončení studia. Většina z nich chce nastoupit do zdravotnictví a studovat dálkově ještě magisterské studium.

Členové vítězného týmu při rozhovoru s redaktorem Jihočeské televize líčili své zážitky – líbilo se jim například inscenované setkání s narkomany v doupěti, k náročným úkolům patřilo stlaní postele na čas či porod v terénu. „Byl to neskutečný zážitek, máme skvělý tým a užili jsme si to. Jsme všichni ve třetím ročníku, takže nám většinu času zabírá škola a práce, čili toto byla i forma relaxu – pojedeme na soutěž a užijeme si ji se svou partou. Připravovali jsme se společně i s ostatními skupinami díky našim kantorům, hodně jsme byli v kontaktu po sociálních sítích a řešili, co bylo třeba. Ale nebylo moc času soustředit se jen na tuto soutěž,“ zavzpomínala Adéla Plačková.

O titul Jihočeská sestřička 2023 bojovalo 5 týmů v kategorii vysokých a vyšších odborných škol a 12 týmů středoškoláků. Fandit a podpořit všechna tři družstva ZSF JU přijeli jejich vyučující z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče v čele s ředitelkou UOP a proděkankou prof. Valérií Tóthovou, děkankou ZSF JU dr. Ivanou Chloubovou a proděkanem dr. Františkem Dolákem. Celý den až do pozdního večera na soutěži strávily a mnoho stanovišť navštívily ročníková vedoucí dr. Iva Šafaříková, vyučující dr. Andrea Hudáčková, dr. Drahomíra Filausová a dr. Hana Hajduchová, po ukončení své sobotní výuky přijely také dr. Věra Stasková a dr. Milena Mágrová. Sdílená radost z úspěchu byla díky tomu mnohonásobná. Vrcholem soutěžního dne byl společenský večer s vyhlášením výsledků v Hotelu Park v Prachaticích s hudbou i zábavným programem.

„Jsme hrdí na to, že se naše studentky a naši studenti opět připravili tak dobře a zodpovědně, že reprezentovali naši fakultu a Jihočeskou univerzitu vynikajícím způsobem. Úspěchů v soutěži Jihočeská sestřička dosahujeme pravidelně, což potvrzuje význam vysokoškolského vzdělání sester a kvalitu toho, jak jsou naši studenti připraveni pro poskytování péče v oblasti zdravotnictví. Na stanovištích jsem zaznamenala, že to naši soutěžící pojali jako teambuildingovou aktivitu napříč obory, což se mi moc líbilo, protože zdravotnictví vyžaduje týmovou práci – v týmu jsou lidé schopni zvládnout i různé náročné situace. Viděla jsem, že si naši studenti věřili a šli do akce s odhodláním. Myslím si, že je žádný úkol výrazně nezaskočil. A právě o tom je zdravotnická práce, že musí být připraveni ve všech situacích a umět také improvizovat,“ řekla po vyhlášení výsledků děkanka dr. Ivana Chloubová.

Soutěž je každoročně určená studentům třetích ročníků VOŠ a VŠ, oborů všeobecná sestra, porodní asistentka a zdravotnický záchranář a studentům čtvrtých ročníků středních zdravotnicích škol, oboru praktická sestra. „Vnímáme profesi zdravotních sester jako velmi důležitou a záslužnou, proto jsme ji touto soutěží chtěli více zviditelnit a poděkovat těm, kteří se pro ni rozhodli. Chceme soutěží také podpořit spolupráci mezi jihočeskými nemocnicemi a zdravotnickými školami v našem kraji. Výhody má soutěž jak pro studenty, tak pro nemocnice. Konkrétní zdravotnické zařízení se touto formou studentům a studentkám představí jako jejich potenciální zaměstnavatel. Oni si na oplátku prohlédnou konkrétní moderní nemocnici, ve které by po dokončení studia mohli pracovat,“ uvedl zakladatel projektu, předseda představenstva Nemocnice Prachatice, a.s., a člen představenstva Jihočeské nemocnice, a.s., Ing. Michal Čarvaš, MBA.

O akci a vyhlášení výsledků již informovala řada médií, aktuálně je reportáž v úvodu zpravodajského bloku v živém vysílání Jihočeské televize. Odkazy jsou zde: