Unikátní cyklus "Koupím si dítě" se v Jihočeské vědecké knihovně zaměřil na genetiku

Třetí část cyklu, který záměrně provokativně dostal název "Koupím si dítě", pokračoval v úterý 15. dubna od 18.30 hodin v Jihočeské vědecké knihovně na Lidické třídě v Českých Budějovicích. Bylo to završení jarní části této série, která bude pokračovat na podzim pravděpodobně v kampusu Jihočeské univerzity. Tentokrát byla tématem setkání určeného pro odborníky i laiky genetická genealogie jako zpětná vazba pro umělé oplodnění s dárcovstvím. Akci zahájilo promítání dokumentu České televize „Darované děti“, který uvedli jeho autoři, dokumentaristka Kateřina Hrochová z ČT a publicista Vít Kubant z Českého rozhlasu. Pak následovala přednáška „DNA a genealogie“ bioinformatičky Michaely Nekardové z Kriminalistického ústavu Policie České republiky. Hostem tohoto setkání byl jeden z protagonistů filmu, který se narodil díky darované spermii a hledá genetického otce.
Garantkou cyklu, který pořádá Ústav humanitních studií v pomáhajících profesích ZSF JU, je docentka Hana Konečná, která se složitému tématu asistované reprodukce a jejích rizik věnuje mnoho let a snaží se srozumitelně oslovovat i veřejnost. Loni získala cenu rektora právě za popularizaci vědy a mezioborovou diskusi. Je mj. členkou Bioetické komise Rady Evropy či Etické komise Ministerstva zdravotnictví ČR. Právě v této době je velice důležité o tomto tématu otevřeně debatovat, neboť loni v červenci vstoupila v platnost EU legislativa regulující oblast využívání částí těla jednoho člověka pro léčbu jiného člověka. Implementace do legislativ členských států má být dokončena v polovině roku 2027, takže nyní je důležité období pro veřejnou diskusi, která se týká vývoje celé společnosti.
Cyklus zahájilo v březnu promítání dokumentu České televize „Reprodukce 2.0“, jehož hosty byli dva investigativní novináři z Prahy: dokumentaristka a autorka tohoto snímku Kateřina Hrochová z České televize a redaktor Českého rozhlasu Vít Kubant. V publiku byli i lékaři a také hodně studentů, a to i z jiných fakult JU. Iniciátorka této akce zdůraznila, že asistovaná reprodukce je velmi komplikovaná procedura, která přináší mnoho etických dilemat. V České republice je nyní asi 46 klinik asistované reprodukce, jejichž roční obrat dosahuje miliardových hodnot. Nabízí se proto otázka: Jde ještě o medicínu, nebo o byznys bez etických pravidel?
Druhá část cyklu se odehrála v pondělí 24. března v Jihočeské vědecké knihovně. Setkání zahájila doc. Konečná přednáškou „Asistovaná reprodukce jako nástroj tvorby rodiny“ a pak dostala slovo německá publicistka Birgit Kelle, autorka knihy "KOUPÍM SI DÍTĚ: Nedůstojný byznys s náhradním mateřstvím", která nyní vyšla v českém překladu a byla na místě k dispozici. Poté se rozproudila velmi živá debata, a to až do deváté večerní, kdy knihovna zavírala.