Vrací se kampaň na podporu rané péče, při níž naši studenti loni projevili svou otužilost i štědrost

Vysoko nasadili laťku studentky a studenti Zdravotnického záchranářství, kteří se loni v prosinci zapojili do akce "Nebuď srab! Namoč se pro ranou péči". Ponořili se do Malše u Malého jezu v Českých Budějovicích a ještě k tomu mezi sebou vybrali peníze pro dobrou věc. Nastává šance na jejich čin navázat a možná ho i překonat… Právě nyní totiž přichází nová výzva Společnosti pro ranou péči v Českých Budějovicích, která pomáhá rodinám s dětmi s postižením v raném věku. Celá její kampaň startuje 1. prosince a další otužilecká výzva se odehraje 8. prosince u Malého jezu od 15:30 hodin. Vítáni jsou všichni, kteří se nebojí vstoupit do studené řeky, ale i další lidé s otevřeným srdcem – mohou přijít fandit, dát si punč nebo něco dobrého k snědku. V názvu akce je symbolika: ve chvíli, kdy se rodiče dozvědí, že jejich dítě bude mít vážný hendikep, se totiž cítí „jak vhozeni do ledové vody“. Musí se v ní hodně rychle naučit plavat a právě v tomto nelehkém období jim pomáhá raná péče.

Pozvánka na letošní akci samozřejmě neplatí jen pro budoucí záchranáře, srdečně budou vítáni i další studenti či pracovníci fakulty či celé Jihočeské univerzity. Pro loňskou premiéru byl tým ze Zdravotně sociální fakulty zásadní oporou. Do Malše vstoupilo téměř dvacet studentů a studentek Zdravotnického záchranářství, kteří zareagovali na nápad proděkana pro akademické záležitosti ZSF JU Mgr. Ondřeje Doskočila, Th.D. „Když jsem tu výzvu četl, napadlo mě předat ji záchranářům, protože oni mají k noření se do studené vody nejblíž. Zareagovali vstřícně a přišli nejen zkušení otužilci, ale i studentky a studenti, kteří do zimní řeky vlezli poprvé,“ vysvětlil tehdy proděkan – také on si vyzkoušel, jaké to je ponořit se do vody, která měla čtyři stupně.

„Svou účastí nás studenti Zdravotně sociální fakulty loni velmi mile překvapili. Nejenže se opravdu ponořili prvního prosince do ledové Malše, ale ještě dokázali mezi sebou vybrat 1600 Kč, které nám věnovali. Velmi si toho ceníme a moc se těšíme na další společné setkání,“ řekla ředitelka českobudějovické pobočky Společnosti pro ranou péči Mgr. Jana Tušlová. Připomněla, že spolupráce se ZSF JU trvá už velmi dlouho. „Jsme jejím klinickým pracovištěm, které přijímá studenty na praxi. Pro studenty pořádáme semináře a workshopy, seznamujeme je s problematikou rodin pečujících o dítě s potížemi ve zrakovém vnímání. Několik našich zkušených kolegyň je absolventkami této fakulty a ráda potvrzuji, že do praxe přišly s velmi dobrým základem dovedností pro výkon profese poradkyně rané péče,“ dodala Mgr. Tušlová.

Aktuální kampaň potrvá do konce ledna 2023 s cílem získat finance na podporu rodin s dětmi s postižením v raném věku. Včasná pomoc je v těchto případech naprosto klíčová pro to, aby rodina mohla žít naplněný život. Peníze vybrané v kampani pomohou poradkyním dojíždět za rodinami domů a být jim v těžkém životním období oporou. Tato služba je totiž pro rodiny bezplatná a finance na zajištění rané péče musí (vedle dotačních programů kraje, měst a obcí) získávat od dárců, jinak by raná péče nemohla fungovat. Přispět může každý podle svých možností, vítaná je jakákoli darovaná částka. Například 1000 Kč = specializované vyšetření zraku dítěte; 500 Kč = konzultace v rodině; 300 Kč = pomůcka pro dítě na míru atd. Kromě peněžního daru mohou lidé rodiny dětí s postižením a služby rané péče podpořit také symbolickým namočením do studené vody, a vyjádřit tak svou sounáležitost s rodinami. Vůbec nemusí jít jen o otužilce. Namočit se lidé mohou i tak, že si dají studenou sprchu, smočí nohu v potoce, ponoří ji do lavoru. Každý také může vyzvat k ponoru své přátele, kolegy, známé.

Podrobnější informace o smyslu akce, formách, jak přispět, i snímky či videa těch, kdo se už namočili, jsou ZDE: