Skip to main content

Workshop se věnoval využití virtuální reality ve zdravotnické a pečovatelské praxi

Workshop zaměřený na využití virtuální reality (VR) ve zdravotnictví, sociálních službách a vzdělávání se konal ve středu 26. června na Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU. Cílem bylo seznámit kolegyně a kolegy z naší fakulty s tímto projektem, získat nápady na využití VR ve zdravotnické a pečovatelské praxi a diskutovat nad dosavadními zkušenostmi s VR. Ve třech skupinách se vyučující a studenti vystřídali v těchto situacích: Sdělování obtížné situace za pomoci systému Virtual Orator, Trénink na medicínských přístrojích, Trénink resuscitace a Neuraxpharm – podávání léku během záchvatu epilepsie. Vždy měli nasazené speciální brýle a prostřednictvím virtuální reality se dostali do nového prostředí, které například při resuscitaci bylo vytvořené jako skutečná dopravní nehoda v terénu.

Workshop vedli kolegové z Virtual Lab, kteří uvítali názory a zkušenosti našich odborníků, protože ti znají dané situace jak z výuky, tak z praxe. Workshop se konal v rámci projektu Pedagogické fakulty JU nazvaného Virtual Reality Education and Training Solutions for Medicine Sector (VReduMed). Jeho tématem je nasazení virtuální a rozšířené reality (VR/AR) ve zdravotnictví, sociálních službách a vzdělávacích procesech. Vychází z předpokladu, že VR/AR prostředí dokáže poskytnout simulaci prostředí a situací, který nelze vytvořit v reálném světě buď vůbec, nebo jen s vysokými náklady (finanční, časové, technologické). Projekt je podpořen z programu Interreg Central Europe a spolufinancován ze státního rozpočtu. Jeho řešení začalo 1. 4. 2023 a potrvá až do 31. 3. 2026.

Cílem projektu VReduMED je zlepšit spolupráci mezi zdravotnickým vzděláváním a dodavateli zdravotnických technologií, zejména malými a středními podniky/startupy, s využitím virtuální reality jako klíčové pomůcky k obohacení vzdělávání studentů zdravotnických oborů a zvyšování kvalifikace zdravotnických pracovníků, k podpoře zavádění asistenčních systémů MedTech do zdravotnického sektoru a k nastartování společného vývoje řešení MedTech orientovaných na poptávku, aby se práce v oblasti péče stala atraktivnější a v budoucnu zajistila vysoce kvalitní služby. Projekt kapitalizuje projekt VReduNET (ATCZ256), který se zabývá využitím virtuální a rozšířené reality (VR/AR) ve vzdělávání.

Partnerství VReduMED tvoří 10 partnerských organizací z pěti středoevropských zemí. Projektový region byl vymezen tak, aby odrážel situaci v oblasti péče i společné výzvy v oblasti vzdělávání zdravotnických pracovníků v sousedních středoevropských projektových regionech, které představují instituce pro vysokoškolské vzdělávání v oblasti zdravotní péče i klastry se sítěmi MedTech a IT firem, ekonomický institut a specializovanou vzdělávací výzkumnou organizaci.

Více o tomto projektu ZDE:

Projekt VReduMED

 

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1