Unikátní cyklus nazvaný "Koupím si dítě" pokračuje v úterý 15. 4. ve vědecké knihovně

Ve zcela zaplněném přednáškovém sále A, kam si zájemci museli přinést ještě další židle navíc, začal v pondělí 17. března přednáškový cyklus nazvaný záměrně provokativně Koupím si dítě. Cyklus, který bude pokračovat letos na jaře ještě dvakrát, zahájilo promítání dokumentu České televize „Reprodukce 2.0“, který byl natočený v roce 2023. Akci uspořádal Ústav humanitních studií v pomáhajících profesích ZSF JU, odbornou garantkou je docentka Hana Konečná ze ZSF JU. Hosty prvního setkání byli dva investigativní novináři z Prahy: dokumentaristka a autorka tohoto snímku Kateřina Hrochová z České televize a redaktor Českého rozhlasu Vít Kubant. Oba se problematice asistované reprodukce podrobně věnují řadu let. Pozvala je doc. Hana Konečná, která debatu moderovala a přispěla do ní svými mnohaletými zkušenostmi s tímto tématem, a to i v mezinárodních souvislostech.
V úvodu přítomné uvítala děkanka ZSF JU dr. Ivana Chloubová, podle níž diskuse o asistované reprodukci v širokých souvislostech na akademickou půdu patří. „Vysoká škola je veřejným prostorem a o této problematice je nutné veřejně hovořit,“ zdůraznila a ocenila neutuchající aktivitu, sílu a energii doc. Konečné, která se těchto ožehavých témat nebojí, v této oblasti vědecky bádá a hovoří o tom i ve své výuce. „Otvírá tato témata citlivě a objektivně, takže i zde zaznějí informace, které lze doložit,“ zdůraznila děkanka. Hana Konečná loni získala cenu rektora právě za popularizaci vědy a mezioborovou diskusi. Je mj. členkou Bioetické komise Rady Evropy či Etické komise Ministerstva zdravotnictví ČR. Složitému tématu asistované reprodukce a jejích rizik se věnuje mnoho let a snaží se srozumitelně oslovovat i veřejnost. „Velmi si vážím opory, kterou mám na fakultě i na Jihočeské univerzitě, protože není snadné podpořit někoho, kdo se věnuje politicky velmi citlivým tématům,“ podotkla Hana Konečná.
Velmi ji potěšilo, že na fakultu přišli v pondělí i zástupci Sanatoria ART a Centra asistované reprodukce PRONATAL Repro z Českých Budějovic, kterým ráda dala slovo, aby vyjádřili své názory a zkušenosti. „Jsem moc ráda, že tito lékaři a embrioložky přišli, protože díky tomu dostaly v diskusi slovo všechny strany,“ zhodnotila doc. Konečná, která je pozvala i na příští akce tohoto cyklu. V publiku byli i další lékaři a také hodně studentů, a to i z jiných fakult JU. Iniciátorka této akce zdůraznila, že asistovaná reprodukce je velmi komplikovaná procedura, která přináší mnoho etických dilemat. V České republice je nyní asi 46 klinik asistované reprodukce, jejichž roční obrat dosahuje miliardových hodnot. Nabízí se proto otázka: Jde ještě o medicínu, nebo o byznys bez etických pravidel?
Film Reprodukce 2.0, který trval téměř hodinu, přítomní pozorně zhlédli a poté se rozproudila velmi živá a pestrá debata. Režisérka Kateřina Hrochová vysvětlila, že se tematikou zabývá už od 90. let. „Nejsem odpůrkyní umělého oplodnění, ale vadí mi, v co se to vyvinulo,“ konstatovala. Na tomto dokumentu pracovala dva roky a na základě veřejné výzvy vyslechla zkušenosti stovky párů, které se snažily o dítě. Dovyprávěla osudy lidí, kteří vystupovali ve filmu, a nyní o těchto svých zkušenostech píše knihu. Zároveň prý vznikají další knihy na toto téma a zabývá se jím i několik současných seriálů – například na ČT nyní běží Děcko, což je seriál rozebírající problematiku náhradního mateřství.
Druhá část cyklu se odehrála v pondělí 24. března v Jihočeské vědecké knihovně. Setkání zahájila doc. Konečná přednáškou „Asistovaná reprodukce jako nástroj tvorby rodiny“ a pak dostala slovo německá publicistka Birgit Kelle, autorka knihy "KOUPÍM SI DÍTĚ: Nedůstojný byznys s náhradním mateřstvím", která nyní vyšla v českém překladu a byla na místě k dispozici. Poté se rozproudila velmi živá debata, a to až do deváté večerní, kdy knihovna zavírala. Třetí jarní pokračování se zaměří hlavně na genetiku, a to v úterý 15. 4. opět v sále knihovny také od 18:30.
Na jarní cyklus chce doc. Konečná poté navázat ještě na podzim, a to pravděpodobně v kampusu Jihočeské univerzity. Téma je totiž mimořádně aktuální právě v této době, neboť loni v červenci vstoupila v platnost EU legislativa regulující oblast využívání částí těla jednoho člověka pro léčbu jiného člověka. Implementace do legislativ členských států má být dokončena v polovině roku 2027, takže nyní je důležité období pro veřejnou diskusi, která se týká vývoje celé společnosti.
Příští akce z cyklu KOUPÍM SI DÍTĚ:
Úterý 15. 4. 2025 Genetická genealogie jako zpětná vazba pro umělé oplodnění s dárcovstvím. Promítání dokumentu „Darované děti“, který uvedou jeho autoři, dokumentaristka Kateřina Hrochová z ČT a publicista Vít Kubant z ČRo. Přednáška „DNA a genealogie“ bioinformatičky Michaely Nekardové z Kriminalistického ústavu Policie České republiky. Hostem bude jeden z protagonistů filmu, který se narodil díky darované spermii a hledá genetického otce. Diskuse. Místo konání: JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA, LIDICKÁ 1, od 18.30 h.